GRY
 
 

Lato z noworodkiem

Twoje dziecko urodziło się późną wiosną lub latem? Wspaniale! Oznacza to długie spacery, świeże powietrze i dobry nastrój. Ale uwaga: Wakacje to także upały, niebezpieczna opalenizna i komary.

mama, noworodek, lato, spacer, wózek dziecięcy
Wbrew pozorom zimą z ubieraniem jest łatwiej. Wiadomo: kombinezon, ciepła czapeczka. A latem? Nie wolno zapominać, że skóra noworodka nie ma jeszcze sprawnego mechanizmu termoregulacji (nie poci się) i trzeba szczególnie uważać.

Jak werandować noworodka latem?

Na dworze jest tak ciepło, a ciebie aż korci, żeby wyjść z dzieckiem już na drugi dzień po powrocie ze szpitala? Pediatrzy zalecają, żeby przez pierwsze 10–14 dni życia noworodek nie wychodził na dwór. To czas na oswojenie się maleństwa z nowym otoczeniem. Jego układ nerwowy nie jest jeszcze w pełni ukształtowany i nadmierna ilość bodźców (kolory, odgłosy, ostre światło) mogłaby wywołać u niego niepokój, płacz, kolkę. Lepiej zrobisz, dawkując to wszystko po trochu.
Kilka dni po powrocie ze szpitala zacznij ustawiać dziecko w wózku w pokoju przy otwartych oknach i zamkniętych drzwiach, by nie było przeciągu. Smyk musi być wtedy ubrany odpowiednio do temperatury na zewnątrz. Następnie można rozpocząć tzw. werandowanie: na 10–15 minut wystaw dziecko w głębokim wózku w ogrodzie, na tarasie lub balkonie (zawsze w cieniu). Wózek musi mieć budkę chroniącą przed słońcem i wiatrem. Gdy jest bardzo ciepło dobra pora na spacer to godziny przed 10.30 rano. Słońce nie świeci jeszcze tak intensywnie, powietrze jest rześkie. Czas werandowania wydłużaj codziennie o 5–10 minut. Po 3–5 dniach wybierz się na godzinny spacer z dala od ruchliwej ulicy.
Uwaga! Bardzo wysokie temperatury noworodek lepiej zniesie w domu, dlatego w upalne dni (powyżej 30°C) nie wychodź z nim (chyba że rano lub wieczorem).
Redakcja poleca: Przewijanie noworodka – film
Jak przewinąć noworodka? Ile pieluch zużywa dziecko w ciągu doby?

Jak ubierać noworodka latem?

Dziecko odczuwa temperaturę tak jak dorosły, ale ma wrażliwszą skórę. Jak to przełożyć na praktykę? Wyjdź na balkon i zdecyduj, co sama powinnaś włożyć. Jeśli tobie jest ciepło w cienkiej bluzce, załóż maleństwu dziecięcą wersję tego ubioru. Ale nie wkładaj noworodkowi koszulek na ramiączkach i krótkich spodenek, bo odsłonięte rączki i nóżki mogą ulec poparzeniu słonecznemu (nawet pod budką). Najlepsze są ciuszki z bawełnianych tkanin w jasnych barwach. Jeśli jest gorąco, wystarczy przyrzucić smyka tetrową pieluszką, ciepły kocyk jest zbędny.
Uwaga! Nie zapominaj o lekkich skarpetkach, bo odkryte stópki maleństwa łatwo ulegają poparzeniu słonecznemu.

Czy należy zakładać noworodkowi czapeczkę?

Najlepsze są czapeczki z cienkiej bawełny z rondem osłaniającym oczy. Ochrona oczu jest potrzebna. Promienie słoneczne mogą bowiem uszkodzić rogówkę oka, a także zwiększają ryzyko zaćmy w późniejszym wieku.
Uwaga! Jeśli budka całkowicie osłania głowę dziecka, zakładanie czapeczki nie jest konieczne. Nie jest prawdą, że letni wiatr może spowodować choroby uszu i że trzeba chronić główkę maluszka przed każdym powiewem.

Zobacz także: 7 sposobów, by nie przegrzać noworodka latem
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!