Jak nie przytyć po rzuceniu palenia? - film

Postanowiłaś zerwać z nałogiem, ale obawiasz się gwałtownego przyrostu wagi, który zwykle następuje po odstawieniu papierosów? Dietetyk udziela wskazówek, jak skutecznie można sobie z tym poradzić.
Dlaczego tak łatwo można przytyć po rzuceniu palenia? Przyczyn jest kilka. Przede wszystkim nie dostarczamy już naszemu organizmowi nikotyny, przyspieszającej przemianę materii – po zerwaniu z nałogiem metabolizm zwalnia prawie o 30%. Dlatego bardzo ważne jest to, aby zacząć odżywiać się regularnie. Warto również przejść na dietę wysokobiałkową, ponieważ białko hamuje apetyt. Najlepiej udać się do specjalisty w zakresie żywienia, który pomoże nam w doborze odpowiedniego jedzenia, tak żebyśmy nie przytyli – radzi dietetyk Barbara Kreft.

Podjadanie zamiast palenia papierosów

Inną przyczyną przyrostu kilogramów po rzuceniu palenia jest tzw. odruch ręki: mamy chęć włożenia czegoś do ust, a ponieważ nie chcemy, aby był to papieros, sięgamy po jedzenie. Są to zazwyczaj słodkości, co oczywiście sprzyja tyciu. Poza tym wyostrzają się nam zmysły smaku i węchu, które wcześniej były przez nikotynę przytłumione. Wiele produktów zaczyna nam na nowo smakować i odczuwamy większą przyjemność z ich jedzenia. Jeżeli już cokolwiek podjadamy, niech to będą warzywa i owoce, również te w formie suszonej (np. owocowe chipsy), oraz różnego rodzaju nasiona – podpowiada ekspertka.
Zobacz: pomysły na zdrowe przekąski

Detox po paleniu papierosów

Po rzuceniu palenia warto oczyścić swój organizm. W jadłospisie nie powinno zabraknąć ananasów, grejpfrutów, moreli, chrzanu i imbiru, a także ziół, takich jak: pokrzywa, dziurawiec, mięta, mniszek lekarski, koper włoski. Oprócz tego należy pić ok. 8 szklanek niegazowanej wody dziennie, co pozwoli na szybsze wydalenie nikotyny z organizmu.
Zobacz, dlaczego suplementacja powinna być spersonalizowana
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy