Jak sprawdzić, czy dziecko się najada? [Wideo]

Mamy karmiące często zastanawiają się, czy ich maluszek prawidłowo przybiera na wadze. Jak rozpoznać, że dziecko jest najedzone? Zobacz film!

Zobacz inne z serii: Philips AVENT: karmienie piersią (14)


Na początku drogi karmienia, maluszek niemal cały czas chce być przy piersi. Nie jest to jednak żaden powód do niepokoju. Zamiast podchodzić do sprawy matematycznie i wyznaczać pory kolejnych posiłków co do minuty, wsłuchaj się w potrzeby swojego dziecka. Jeżeli twoja pociecha zgłodnieje po dwóch godzinach, nie czekaj jeszcze kolejnej godziny, tylko od razu podaj pierś. 

Ile razy w ciągu doby powinien jeść maluch?

W pierwszej dobie życia żołądek noworodka jest w stanie pomieścić od 5 do 6 ml pokarmu, czyli małą łyżeczkę. Wraz z upływem kolejnych tygodni, objętość ta zwiększa się. Na początku maluszek powinien jeść minimum 8 razy na dobę, ale może zdarzyć się tak, że zje więcej porcji. Jeśli niemowlę zrobi się głodne, będzie ci dawać wyraźne sygnały takie, jak:
 
  • wkładanie rączek do buzi
  • szukanie piersi 
  • odwracanie się z boku na bok z otwartą buzią

Chcesz sprawdzić, czy dziecko jest głodne? Przystaw je do piersi. Jeżeli maluch zacznie ją ssać będzie to oznaczać, że chce jeść. W trakcie karmienia, z drugiej piersi może wyciekać mleko, dlatego zabezpiecz ją stosując specjalne wkładki lub muszle laktacyjne, które zbiorą pokarm.

Aby mieć pewność czy twoja pociecha prawidłowo przybiera na wadze, udaj się do specjalisty, który sprawdzi wagę niemowlęcia. 

Popularne tematy