nauka angielskiego poprzez zabawę
fot. Adobe Stock

Jak uczyć dzieci angielskiego bez wychodzenia z domu? Podpowiadamy!

Język angielski jest wszechobecny w dzisiejszych czasach. Warto zatem zadbać o to, by dziecko mogło uczyć się go od najmłodszych lat. Dzięki temu łatwiej będzie mu poruszać się w stale zmieniającym się świecie. Nie zawsze możliwe jest jednak zapisanie dziecka na zajęcia w szkole językowej, a bardzo często nauka w ramach lekcji szkolnej nie wystarcza. Jak uczyć dzieci angielskiego? Jak pomóc dziecku przyswajać informacje? Możliwości jest mnóstwo.
nauka angielskiego poprzez zabawę
fot. Adobe Stock

Nauka angielskiego poprzez ruch

Po pierwsze, należy pamiętać o tym, w jaki sposób kilkuletnie dzieci się uczą. Odbywa się to w sposób całkowicie naturalny – nie będziemy tu mówić o wpajaniu zasad gramatycznych ani zapamiętywaniu list słówek. Kilkulatki uczą się poprzez zabawę, uwielbiają gry ruchowe i właśnie z tego powodu powstała jedna z metod nauczania małych dzieci – TPR (Total Physical Response). Metoda ta polega na nauczaniu języka przez ruch – dzieci skaczą, tańczą i pokazują różne czynności. Jak zastosować tę metodę w domu? Wystarczy skorzystać z serwisu Youtube i zasubskrybować kanały oferujące „nursery rhymes” i „kids songs”, np. Little Baby Bum, Cocomelon, HeyKids, BouncePatrol czy Super Simple Songs.
Filmy video z wspomnianych kanałów są kolorowe, wesołe i zdecydowanie atrakcyjne dla dzieci. Korzystając z nich, kilkulatki mogą słuchać prostych piosenek o rodzinie, kolorach, częściach ciała, ochronie środowiska oraz o innych zagadnieniach życia codziennego. Dodatkowo, wiele z tych filmów zachęca dzieci do tańca i pokazywania różnych czynności, dzięki czemu nauka języka będzie dla nich świetną zabawą. Należy pamiętać jedynie, że kilkulatek nie powinien spędzać dużo czasu przez ekranem komputera czy telefonu, więc nauka za pośrednictwem internetu powinna być ograniczona do kilkunastu minut dziennie.
Starsze dzieci mogą korzystać z dedykowanych kanałów do nauki angielskiego, np. English Singsing, Rock’N Learn, English with Cartoons, Muzzy oraz wielu innych. Mogą również oglądać popularne bajki w języku angielskim i w ten sposób się z nim oswajać.
Redakcja poleca: Jak zachęcić dziecko do nauki angielskiego? - film
Co możemy zrobić, żeby zachęcić nasze dziecko do nauki języka angielskiego? Odpowiada nauczyciel z British Council.

Zabawki edukacyjne

Innym sposobem na naukę angielskiego z domu jest wykorzystanie zabawek edukacyjnych. Prawie wszystkie firmy dostępne na rynku mają w swojej ofercie zabawki mówiące, dające możliwość zmiany języka z polskiego na angielski. Producenci oferują również całe serie zabawek dedykowanych nauce języków obcych – od misiów edukacyjnych, po tablety. W wyborze sposobu nauki języka obcego za pomocą zabawek ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia.

Kursy językowe online

Jeżeli nie czujemy się odpowiednio przygotowani, by uczyć własne dziecko języka angielskiego, możemy korzystać z bogatej oferty kursów online dla dzieci. Angielski online to niezwykle atrakcyjna forma nauki dla maluchów – lektorzy wykorzystują kolorowe filmy, obrazki i gry online. Ogromnym atutem takich kursów jest fakt, że dzieci pracują z profesjonalistami. Nie musimy się wówczas zastanawiać, czy na pewno uczymy dziecko poprawnej wymowy albo czy nasz maluch poradzi sobie z nauką pisania w języku obcym. Dodatkowo, jest to dla nas po prostu wygodne – dzieci uczą się z domu, nie musimy ich zatem wozić na zajęcia do szkół językowych, a w niepewnym czasie, jakim jest pandemia, zyskujemy dzięki temu gwarancję bezpieczeństwa.
Podsumowując, nauka angielskiego online jest bardzo prosta i wcale nie musi wymagać od nas wyrzeczeń, poświęcenia ogromnej ilości czasu czy wielkich nakładów finansowych. W obecnych czasach możemy skorzystać z szerokiego wachlarza możliwości i tylko od nas zależy, którą z dróg wybierzemy.

ZOBACZ TAKŻE: Kiedy zacząć uczyć dziecko języka obcego? Jak najwcześniej!
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy