26 miesięczne dziecko na rowerze
fot. yanlev - Fotolia.com

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Oto szybki i prosty sposób!

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Metody są różne, ale niezależnie od tego, którą wybierzesz, zarówno ty, jak i twoja pociecha musicie uzbroić się w cierpliwość. Sprawdź, kiedy zacząć uczyć dziecko jeździć na rowerze i w jaki sposób to zrobić!
26 miesięczne dziecko na rowerze
fot. yanlev - Fotolia.com

Nie wiesz, jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Zacznij od uświadomienia sobie, że dla małego człowieka opanowanie tak skomplikowanych czynności jak jednoczesne pedałowanie, utrzymywanie równowagi, omijanie przeszkód i orientacja co do kierunku jazdy to spore wyzwanie. Wkrótce z twoją pomocą tego wszystkiego się nauczy. Zanim jednak posadzisz dziecko na rowerze, koniecznie zaopatrz je w kask! O czym jeszcze należy pamiętać?

Spis treści:

 1. Kiedy uczyć dziecko jazdy na rowerze?
 2. Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze: rower do nauki jazdy dla dzieci
 3. Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze biegowym
 4. Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze bez bocznych kółek
 5. Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze metodą z kijem
 6. Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze z opuszczaniem siodła
 7. Nauka jazdy na prawdziwym rowerze: jak nauczyć duże dziecko jazdy na rowerze
 8. Cała rodzina idzie na rower

Kiedy uczyć dziecko jeździć na rowerze?

Kiedy uczyć dziecko jeździć na rowerze? To bardzo indywidualna kwestia. Są dzieci, które zaczynają samodzielnie jeździć na dwóch kółkach w wieku czterech lat. Są takie, którym udaje się opanować tę trudną sztukę jeszcze wcześniej i takie, które długo nie mogą załapać zasad (wsiadają samodzielnie na rower w wieku 7-8 lat). Nie wywierajmy na dzieciach presji. Pamiętajmy, że najważniejsza jest wspólna zabawa.

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze: rower do nauki jazdy dla dzieci

Jak szybko i sprawnie nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Nauka jeżdżenia na rowerze przebiega sprawniej, gdy dziecko zaczyna przygodę z rowerem od odpowiedniego sprzętu. Pierwszy w życiu pojazd napędzany siłą własnych mięśni powinien:

 • być stabilny,
 • mieć 3 lub 4 koła albo 2 koła i... brak pedałów,
 • mieć nisko ustawione siodełko pozwalające na samodzielne wsiadanie i zsiadanie,
 • mieć łatwy dostęp do kierownicy,
   
Trzeba pamiętać, że małe rowerki nie nadają się do jazdy po miękkim i nierównym terenie – również nóżki dziecka nie są przystosowane do obciążeń, których wymagałby przejazd przez piasek lub podjazd nawet pod małą  górkę. Dobrym miejscem na naukę jazdy na rowerze jest płaski, równy plac bez wysokich krawężników, najlepiej blisko domu. Długie trasy lub robienie zakupów z dzieckiem jadącym na rowerze kończą się tym, że mama lub tata niosą rower, dźwigając również torbę ze sklepu i trzymając dziecko za rękę.

Zobacz film: Kiedy najlepiej kupić pierwszy rowerek dla dziecka?

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze biegowym

Obecnie za najlepszy i najszybszy sposób nauki jazdy na rowerze uważa się posadzenie dziecka najpierw na rowerze biegowym. Z takim sprzętem poradzi sobie sprawny dwulatek. Nauczy się on utrzymywać równowagę, obierać kierunek jazdy oraz skręcać. Poczuje się pewniej i będzie mu łatwiej przesiąść się później na prawdziwy rower.

Kolejny etap nauki to od razu rower dwukołowy – na wszelki wypadek z kijem, ale o tym w dalszej części tekstu. Mniej sprawne dzieci (i bardziej strachliwi rodzice) zdecydują się zapewne na rower z bocznymi kółkami. W końcu każdy z nas kiedyś tak zaczynał naukę jazdy na rowerze. Jednak dziecku, które ma doświadczenie z rowerkiem biegowym, od razu warto nieco wyżej podnieść boczne kółka. To ważne, bo dzięki temu maluch kontynuuje doskonalenie utrzymywania równowagi podczas jazdy.

Niektórzy rodzice najpierw sadzają dzieciaki na rowerach trójkołowych. Malec nauczy się na nim pedałować i skręcać, więc niewątpliwie nabierze już jakiegoś doświadczenia. Trójkołowce są jednak zbyt stabilne, aby dziecko uczyło się utrzymywania równowagi. Dlatego nadają się dla młodszych dzieci oraz tych, które z różnych względów bezpieczniej jest posadzić na stabilniejszym rowerze niż na rowerku biegowym.  
Redakcja poleca: Ta moda przyszła od mam z Zachodu. Nie ulegaj jej! [WIDEO]
Czy można przewozić niemowlę w wiklinowym koszu zamontowanym na kierownicy roweru? Ekspert - znany fizjoterapeuta - dla bezpieczeństwa i zdrowia dziecka mówi stanowcze: nie!

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze bez bocznych kółek

Około 4. roku życia przychodzi czas, kiedy małemu rowerzyście zaczynają przeszkadzać dodatkowe, boczne kółka. To one, uniemożliwiając przechylanie się na zakrętach, powodują wywrotki przy większych prędkościach i sprawiają, że tylne koło buksuje w powietrzu na nierównym terenie. Placyk przy piaskownicy przestaje już dziecku wystarczać. Oznacza to, że przyszedł czas nauki jazdy na dwóch kółkach.

Zobacz także:
Rowerek biegowy dla dwulatka [Przegląd]

Jeżeli rowerek dziecka wyposażony był w dokręcane boczne kółka, można podnieść je o kilka centymetrów, by pojazd opierał się raz na jednym, raz na drugim. Jadące dziecko doświadcza wtedy braku równowagi, co wymusza odruch korygowania ruchem kierownicy lub balansowaniem ciała. Stosując tę metodę nauki jazdy, należy jednak uważać, żeby dziecko nie przyzwyczaiło się do tego, że każde zachwianie kończy się podparciem i nie zaniechało aktywnego utrzymywania równowagi. Nadal też boczne kółka utrudniają jazdę na zakrętach.

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze metodą z kijem

Popularną metodą nauki jazdy na rowerze jest stosowanie kija (np. drewnianego od szczotki) przymocowanego do górnej części tylnego widelca roweru. Zamontowanie kija jest bardzo proste, możemy to zrobić np. z pomocą zwykłego drutu. 

Towarzyszący dziecku dorosły trzyma za koniec kija – powstaje w ten sposób dźwignia uniemożliwiająca upadek. Taki sposób, chociaż wygodny dla rodziców i bezpieczny dla dzieci, opóźnia jednak naukę samodzielnych reakcji na przechyły, gdyż każdy z nich jest kontrolowany z zewnątrz.

Można próbować puszczać kij na prostych odcinkach, pozwalając dziecku na samodzielną jazdę. Warto wtedy uprzedzić początkującego rowerzystę, że jest to działanie celowe i służy nauce. Inaczej dziecko poczuje się zaskoczone, może przestraszyć się i zniechęcić do jazdy na dwóch kółkach.

Sprawdź: Czy twoje dziecko ma kłopoty z integracją sensoryczną? Zrób test!

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze z opuszczaniem siodła

Jeśli nie mamy rowerka biegowego, możemy go zrobić ze zwykłego rowerka. Szybciej nauczymy dziecko jazdy na dwóch kółkach, zabierając je na kolejny spacer ze specjalnie przygotowanym rowerkiem. Opuszczamy siodełko, tak żeby całe stopy dziecka opierały się na ziemi, oraz odkręcamy pedały. Na skonstruowanym w ten sposób rowerku biegowym dziecko uczy się utrzymywać równowagę, odpychając się nogami od podłoża. Może ono bez problemu ćwiczyć:
 • skręty,
 • omijanie przeszkód,
 • zawracanie,
 • inne manewry.
   
Jeśli widzimy, że przedszkolak nauczył się utrzymywać równowagę skrętami kierownicy i ustawieniem ciała, łączymy tę umiejętność z wcześniej opanowaną sztuką pedałowania. Po przykręceniu pedałów nie powinny wystąpić problemy z jazdą na dwóch kółkach, gdyż łatwiej utrzymać równowagę właśnie podczas pedałowania.

Zobacz też: 10 powodów, by iść na plac zabaw

Nauka jazdy na prawdziwym rowerze: jak nauczyć duże dziecko jazdy na rowerze

Pierwszy rowerek jednośladowy powinien posiadać miękkie przełożenie ułatwiające ruszenie z miejsca. Najlepszą pozycją dla dziecka jest pozycja wyprostowana podczas jazdy. Ułatwia ona obserwację drogi, zapewnia prawidłową postawę ciała oraz umożliwia pewny chwyt kierownicy. Na razie ręce dziecka powinny zajmować się sterowaniem, nie instalujemy więc hamulców z dźwignią ręczną, lecz hamulec uruchamiany wstecznym ruchem pedałów.

W miarę nabierania przez dziecko wprawy w jeździe na rowerze i przystosowania mięśni nóg do obciążeń podczas pedałowania można założyć tylne koło łańcuchowe o mniejszej liczbie zębów. Pamiętajmy też, że dzieci rosną, więc przynajmniej raz w sezonie trzeba będzie podnieść nieco siodełko i kierownicę, uwzględniając to, że pozycja rowerzysty ma być wyprostowana, a jego stopy powinny swobodnie dosięgać ziemi.
 
 

Cała rodzina idzie na rower

Spacery pieszo-rowerowe mogą teraz być zastępowane przez wspólne rodzinne przejażdżki. Dostosowane do tempa i umiejętności dziecka, sprawiające przyjemność mogą służyć nauce bezpiecznego poruszania się na rowerze, dyscypliny jazdy w grupie i partnerstwa, co przyda się podczas przyszłych wypraw.

Każde dziecko może nauczyć się jeździć na rowerze. My, rodzice, możemy sprawić, że nauka będzie przebiegać harmonijnie, bezstresowo i jak najmniej boleśnie. 

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy