Chwalenie dziecka może mu zaszkodzić
fot. Fotolia

"Jesteś taki mądry!" – mówisz tak dziecku? Naukowcy ostrzegają, to błąd!

Pochwała jest formą nagrody, a już samo nagradzanie dziecka wzbudza kontrowersje. Jak chwalić dziecko, żeby mu nie zaszkodzić?
Hanna Szczesiak
Chwalenie dziecka może mu zaszkodzić
fot. Fotolia
Jedni uważają, że dzieci należy chwalić i tym samym motywować do dalszej pracy. Drudzy – że chwalenie może dziecku zaszkodzić i trzeba wiedzieć, jak chwalić. Kto ma rację?

Chwalenie dziecka może mu zaszkodzić!

Według prof. Kanga Lee z Ontario Institute for Studies in Education z Uniwersytetu w Toronto, pochwała jest formą nagrody, a już samo nagradzanie dziecka wzbudza przeciw wielu rodziców. Nieumiejętne chwalenie może przynieść więcej szkody niż pożytku – te "złe" pochwały mogą zachęcić dzieci do nieuczciwości. Naukowcy z Kanady, USA i Chin przeprowadzili badanie, które miało udowodnić tę tezę.
Redakcja poleca: Jak reagować na histerię dziecka [WIDEO]
Wielu rodziców, których dziecko robi sceny w miejscach publicznych, zastanawia się, jak reagować na histerię dziecka. W takiej sytuacji nie warto zwracać uwagi na reakcję i krytyczne uwagi otoczenia. Najważniejsze jest zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa. Na rozmowę przyjdzie czas, gdy dziecko się uspokoi.

Na czym polegało badanie?

Badanie zostało przeprowadzone w grupie dzieci od 3 do 5 lat i składało się z dwóch części. Maluchy brały udział w zabawie i odpowiadały na pytania. Te, które osiągały dobre wyniki, chwalono na dwa sposoby: mówiono im, że są mądre albo że świetnie się spisały. W drugiej części badania dzieci bawiły się same. Ich zachowania rejestrowano ukrytą kamerą. Okazało się, że te dzieci, które słyszały, że są mądre, częściej oszukiwały niż te, które chwalono za osiągnięcia. Wyniki badania potwierdziły, że dzieci, które słyszą, że są "mądre", mają większość skłonność do oszukiwania niż inne dzieci.

Według badaczy, maluchy, które słyszały, że są "mądre", były pod większą presją niż pozostałe dzieci. Pragnęły zdobyć uznanie rodziców i osiągnąć wyznaczony cel, nawet poprzez oszustwo.

Jak chwalić dziecko?

Prof. Kang Lee i grupa badaczy podkreślą, że sposób chwalenia dziecka jest bardzo ważny dla jego rozwoju. Należy chwalić dziecko za konkretne osiągnięcia i dawać mu zrozumienia, że praca, którą wykonało, jest godna pochwały. Dzięki temu dziecko nie czuje presji, że zawsze musi być w czymś najlepsze.

Co myślicie o tych badaniach? W jaki sposób wy chwalicie swoje dzieci?

Zobacz także: Zamiast NIE! – 30 pozytywnych zdań, które dziecko musi usłyszeć

Źródło: Radio Zet
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy