Kalendarz rozwoju dziecka: 32. miesiąc życia (to już niemal 3 lata!)
W 32. miesiącu życia twoje dziecko może rozróżniać pojęcia „później" i „wcześniej", pamięta też, co działo się wczoraj. Jako niespełna trzyletnie dziecko jest ucieleśnieniem ruchu, co naturalne na tym etapie rozwoju. Sprawdź jednak, jakie problemy możesz napotkać, gdy wchodzi w 32. miesiąc życia.
Spis treści:
- Rozwój fizyczny
- Rozwój emocjonalny
- Rozwój intelektualny
- Co może cię niepokoić
- Co może cię zainteresować
Rozwój fizyczny
Niespełna trzyletnie dziecko jest ucieleśnieniem ruchu: w żaden sposób nie można go utrzymać w jednym miejscu. Oglądany jeszcze kilka miesięcy temu z wielką uwagą „Krecik" (poznaj prawdy i mity o oglądaniu TV przez dzieci) teraz poszedł w odstawkę, a w życiu malca niepodzielnie królują: piłka i rowerek. I bardzo dobrze – dziecku w 3. roku życia potrzeba przede wszystkim dużo zabaw ruchowych, które znakomicie wpływają na sprawność jego nóżek i rączek.
Kształtowaniu się zwinności sprzyja fakt, że w okolicy 32. miesiąca życia dziecko już wyrasta z noszenia pieluszek, umie wstrzymać siusiu przez kilka godzin, choć czasem – najczęściej w nocy lub podczas interesującej zabawy – jeszcze może zdarzyć mu się mokry wypadek. Wilgotne prześcieradło po każdej nocy jest zwykle dowodem na to, że dziecko przeżywa stres - sprawdź, co robić, gdy dziecko znów moczy się w nocy.
Rady dla rodziców:
- Jeśli twój dwuipółlatek dobrze już opanował sztukę zdejmowania i zakładania spodni oraz majteczek, a także załatwiania się na nocniczek, warto dać mu możliwość uczynienia kolejnego kroku w rozwoju - sprawdź, jak uczyć dziecko samodzielności.
- Staraj się jak najczęściej wychodzić z dzieckiem na dwór. Niemal każda pogoda jest wymarzona na spacer.
Zobacz, w co się bawić z dzieckiem na dworze
Rozwój emocjonalny
W połowie trzeciego roku życia dziecko przeżywa ambiwalentne uczucia: z jednej strony marzy o samodzielności, z drugiej wciąż jest jedynie maminsynkiem, który uwielbia przytulanie, łaskotanie, całowanie. Choć coraz bardziej niezależny i samodzielny, wciąż nade wszystko ceni sobie rytuały domowe.
Wieczorna kąpiel, czytanie, śpiewanie wspólne zasypianie to według maluszka najważniejsze chwile w ciągu dnia. Coraz rzadziej zdarzają się wieczorne wybuchy histerii, zwłaszcza gdy rodzice nie uginają się pod presją malucha, który np. nie chce położyć się do łóżka (czytaj też: sposoby na wieczorne usypianie).
Rady dla rodziców:
- Pamiętaj, że każdy ma prawo do złego dnia. Jeśli twój dwuipółlatek był wyjątkowo nieznośny, a ty straciłaś nad sobą panowanie i nakrzyczałaś na nią lub – co gorsza – dałaś mu klapsa, nie rozpamiętuj w nieskończoność swojego zachowania, ale postaraj się temu zaradzić w przyszłości (przeczytaj, dlaczego nie wolno bić dzieci).
- Nie wyrzucaj sobie, że nie jesteś idealną matką. Może pomoże ci wyjście do kina lub spacer i odpoczynek od rodziny? Kiedy jednak twoje wybuchy powtarzają się zbyt często, dobrze będzie, jeśli zastanowisz się nad tym, w jaki sposób to zmienić (zobacz, co robić, gdy czujesz, że masz dość).
Rozwój intelektualny
Dla dziecka w trzecim roku życia ważne stają się pojęcia związane z czasem. Dwuipółlatek może rozróżniać „później i „wcześniej". Wie, czym jest wieczór i poranek. Interesuje się porami roku: zapamiętuje twoje objaśnienia, że w zimie pada śnieg, a w lecie można jechać kąpać się w jeziorze. Zaczyna odróżniać dni pracujące od sobót i niedziel – szczególnie łatwo przychodzi to dzieciom, których oboje rodzice pracują. Interesuje się, która jest godzina, choć jeszcze nie nadszedł czas na naukę zegara. Czytaj też: Dziś, jutro wczoraj - kiedy dziecko to zrozumie?
Dwuipółlatek pamięta, co działo się wczoraj, szczególnie jeśli w grę wchodzą obiecane dzień wcześniej przez rodziców słodycze. Dla słodkiej nagrody, deseru maluszek zrobi wszystko, a zna już naprawdę wiele sztuczek! Łatwo przychodzi mu nauka kolejnych piosenek, do których teraz doszła choreografia i „pokazywanie" tekstu rączkami. Umiejętność zsynchronizowania słów i gestów to ważny krok w rozwoju intelektualnym dziecka.
Jeżeli twoje dziecko nie chodzi ani do żłobka, ani do przedszkola, możesz rozejrzeć się za najbliższym klubem malucha lub zorganizować wśród znajomych cotygodniowe zabawy z dziećmi. Dziecko w w drugiej połowie trzeciego roku życia już dobrze radzi sobie w grupie rówieśniczej: razem z innymi dziećmi chętnie biega, skacze, zjeżdża na zjeżdżalni.
Rady dla rodziców:
- Warto odświeżyć w pamięci słowa swoich ulubionych piosenek z dzieciństwa. „Wspólne śpiewanie z pewnością stanie się jedną z ulubionych zabaw twojego dziecka.
- Zdjęcia bliższej i dalszej rodziny mogą stać się dla was niewyczerpanym źródłem historyjek. Opowiadaj dziecku o przeszłości waszej rodziny. Takie opowieści doskonale cementują więź między domownikami - to jeden z ważnych kroków do stworzenia szczęśliwej rodziny.
Obejrzyj film: Zabawki edukacyjne dla przedszkolaków
Co cię może niepokoić?
- Dyryguje domownikami. Bycie domowym dyktatorem to marzenie każdego trzylatka – na szczęście większość dzieci w tym wieku, choć z wielkim bólem – rozumie już, że jednak czasem trzeba podporządkować się komuś innemu. Poznaj zdanie psychologa, jak radzić sobie z małym terrorystą.
- Nie bawi się z innymi. Równolatki, choć często w tym wieku nie do końca jeszcze potrafią współpracować, bardzo wiele uczą się od siebie nawzajem, dlatego warto zapewnić im towarzystwo. Jeśli dziecko wstydzi się spotkań z rówieśnikami, zapraszaj dzieci do domu, żeby ośmielić swojego maluszka.
- Płacze w przedszkolu. Nie wszystkie dzieci szybko oswajają zmiany. Jeśli twój maluch nie chce chodzić do przedszkola, płacze, gdy rozstajesz się z nim rano, sprawdź, co mogło wywołać kłopoty z adaptacją.
Co cię może zainteresować?
W którym centylu jest twoje dziecko? (Siatki centylowe online)
8 umiejętności potrzebnych w przedszkolu
Choroba lokomocyjna także bez mdłości i wymiotów
12 prostych sposobów, by okazać dziecku miłość
Czego mamy szukają w internecie?
Co zapamięta twoje dziecko?
Jedynak nie musi być egoistą
Dlaczego dzieci są niegrzeczne?
Błędy wychowawcze zbyt troskliwych rodziców
Najstarsze, średnie, najmłodsze - charakter rodzeństwa
10 powodów, żeby mieć więcej niż jedno dziecko
Żywienie przedszkolaka - prawdy i mity
Czy mleko szkodzi. Sprawdź!