Powrót nocnego moczenia u dzieci
RF
Wychowanie

Dziecko znów moczy się w nocy? Zobacz, co teraz robić.

Wydawało ci się, że już masz trening czystości za sobą. Tymczasem twoje dziecko znów zaczęło moczyć łóżko. Co teraz? Bardzo dużo zależy od twojej postawy.
Powrót moczenia nocnego może mieć wiele przyczyn. Najczęściej zdarza się dzieciom pod wpływem silnego stresu, np. gdy kilkulatek znów zaczyna chodzić do przedszkola po chorobie albo po długim rodzinnym wyjeździe. Nawet dla cztero- czy pięciolatka taka sytuacja rodzi tak silne emocje, jak wtedy, gdy pierwszy raz wkraczał w progi przedszkola. Czasem moczenie nocne ma związek z tym, że dziecko przeżywa pojawienie się w domu młodszego rodzeństwa. Zdarza się, że powoduje je infekcja. Jak pomóc dziecku przesypiać noce na sucho?

Sprawdź, czy przyczyną nocnego moczenia nie jest infekcja

Siusianie do łóżka, a także popuszczanie w majteczki w ciągu dnia może być jednym z objawów przeziębienia albo infekcji dróg moczowych. Wizyta u specjalisty i wykonanie koniecznych badań pozwoli wykluczyć przyczyny zdrowotne. 

Czytaj też: Bakterie w moczu – jak to się leczy

Gdy dziecko moczy się w nocy, zachowaj spokój

Nie okazuj dziecku, jak bardzo przejmujesz się zasiusianym prześcieradłem, nie krzycz na dziecko, ani nie komentuj przy nim, jak bardzo irytujące są dla ciebie jego mokra pościel i piżamka To może wzbudzić w nim silne poczucie winy.

Gdy dziecko moczy się w nocy, porozmawiaj z nim

Zapewnij, że nie dzieje się nic złego – powiedz, że starszym dzieciom też się czasem zdarza zasiusiać łóżko. Kilkulatek może się martwić, że coś jest z nim nie tak, że jest gorszy od innych, nawet jeśli po nim tego nie widać.

Pomóż dziecku przespać noc na sucho

Możesz ograniczyć podawanie picia na ok. 3 godz. przed snem,  stosować specjalne zabezpieczenia, np. gumowe prześcieradła, podkłady pod prześcieradło. Albo wysadzać w ciągu nocy. Możesz też kupić specjalne majteczki – to bardzo dobre rozwiązanie, które nie tylko ochroni przed zmoczeniem pościeli, ale też zapewni spokojny sen całej rodzinie. A dziecku nie będzie się kojarzyć z niemowlęcą pieluszką, której noszenie mogłoby być dla niego upokorzeniem. 

Zobacz też: Zdradzamy sposoby na dobry sen przedszkolaka

Opiekuj się dzieckiem troskliwie

Otocz dziecko spokojem – jeśli moczenie ma związek z emocjami, powrotem do przedszkola, zmianami w domu, postaraj się znaleźć dla dziecka więcej czasu, bawić się z nim, przytulać, utulać wieczorem do snu. Jeśli problem długo nie będzie ustępował, a lekarz stwierdzi, że nie ma związku ze zdrowiem dziecka, warto poprosić o pomoc psychologa dziecięcego

Czytaj też: 42 rady na dziecięce kryzysy

Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci

dziewczynka, dziecko, kilkulatek, przedszkolak, bunt, smutek, łóżko, choroba, chore
mbt_studio - Fotolia.com
Wychowanie
Powrót mokrych nocy u kilkulatka
Twój 5-latek na nowo zaczął siusiać w łóżko? Sprawdź, co może być tego przyczyną i w jaki sposób ukrócić nocne moczenie.

Co robić, gdy kilkulatek zaczyna się moczyć? Moczenie nocne od czasu do czasu może się zdarzyć każdemu dziecku. Jeśli malec ma mokre łóżko kilka razy w tygodniu, może to być objawem zakażenia układu moczowego. Przyczyną bywa też stres lub zaburzenia emocjonalne (np. nerwica). Konieczna jest więc wizyta u pediatry, który zleci wykonanie badań laboratoryjnych – badanie ogólne moczu wraz z posiewem, badanie krwi (stężenie mocznika i kreatyniny). Wskazane jest też badanie USG jamy brzusznej z nerkami i pęcherzem. Dzieciom ze zwiększoną produkcją moczu nocnego podaje się leki normujące zagęszczanie moczu w nocy (Minirin). Jeśli moczenie jest spowodowane zmniejszoną pojemnością pęcherza, dziecko dostanie lek zwiększający pojemność pęcherza (np. Driptane, Ditropan).   Co robić, gdy dziecko moczy się w nocy, a lekarz wykluczył chorobę? Jeżeli lekarz wykluczy chorobę, pójdź z malcem do poradni psychosomatycznej (są przy szpitalach dziecięcych). Gdy dziecko ma zaburzenia emocjonalne, konieczna jest terapia. Jeżeli przyczyną problemów jest stres u dziecka, psycholog pomoże ci nauczyć malca kontroli nad pęcherzem. Nie zawstydzaj dziecka ani nie wyśmiewaj, kiedy zdarzy mu się nocny „wypadek”. Staraj się nie poić go w nocy, nie podawaj mu też napojów gazowanych po południu oraz owoców przed snem. Nie używaj pieluch i pieluchomajtek u czterolatków , bo osłabiają jego motywację do wstawania w nocy. Dużo rozmawiaj z malcem, bo często przyczyną moczenia nocnego bywa stres. Poznaj 6 sposobów na dziecięcy stres Konsultacja: Paweł Grzesiowski, pediatra, kierownik Zakładu Profilaktyki Zakażeń Narodowego Instytutu Leków źródło: Vita.  

maluch, łóżeczko, moczenie, dziewczynka, sen
Sen
Mokry problem
Myślałaś, że takie historie są już za wami. Tymczasem dziecko znowu ma mokre łóżko. Sprawdź, czy masz powody do niepokoju.

Kiedy mokre łóżko dziecka staje się problemem? Jednorazowa mokra wpadka na wakacjach u babci lub po uroczystych urodzinach nie świadczy jeszcze o większych kłopotach. Takie sytuacje mogą się zdarzać, na przykład kiedy dziecko śpi w nowym miejscu, jest zmęczone, podekscytowane. Jeśli mokre incydenty powtarzają się od kilku miesięcy, a malec co najmniej dwa razy w ciągu miesiąca moczy łóżko, warto skonsultować się z pediatrą. Przyczyny moczenia nocnego u dzieci Moczenie może być m.in. objawem zakażenia dróg moczowych u dziecka , choroby nerek , wady anatomicznej układu moczowego . Aby zyskać pewność, jaki jest powód, lekarz skieruje dziecko na badania. Jednak aż w dziewięciu przypadkach na dziesięć moczenie nocne nie ma przyczyny fizjologicznej. Uważa się, że kłopoty te najczęściej mają podłoże psychologiczne . Są reakcją na stresujące wydarzenie w życiu dziecka. Warto rozmawiać z malcem o jego problemach, okazać wsparcie i czułość. Przy właściwym postępowaniu po kilku tygodniach sytuacja powinna się unormować. Jeśli epizody moczenia się trwają długo, nasilają się, poszukaj pomocy u psychologa. Do niedawna uważano, że moczenie nocne zdarza się dzieciom nerwowym, nadpobudliwym. Badania dowiodły, że jest odwrotnie. To moczenie się jest przyczyną kłopotów z emocjami. Dla dobra malca trzeba się jak najszybciej z nimi uporać. Jak postępować z dzieckiem, które się moczy? Moczenie nocne nie powinno być tematem tabu ani zdominować życia rodziny. Nie rezygnuj z wyjazdów czy wakacji poza domem, oszczędź dziecku uwag typu: „Pamiętaj, że w hotelu nie wolno sikać do łóżka”. Zawstydzisz je i zestresujesz, a to tylko spotęguje problem. Pokaż, że razem poradzicie sobie z ewentualną wpadką. Przed wyjazdem kup foliową podkładkę, zabierz dwie piżamki, dodatkowe prześcieradło i zapas bielizny. Wsparcie rodziny to najważniejsze lekarstwo na tę...

moczenie nocne
Fotolia
Sen
Siusia w łóżko? Nie zawstydzaj dziecka, tylko je lecz – radzą eksperci!
Pięciolatek siusia w łóżko? To poważniejsza sprawa niż myślisz. Przyczyny moczenia nocnego są różne: od niedoboru hormonów po zaburzenia neurologiczne.

Aż 300 tysięcy dzieci w Polsce powyżej 5. roku życia ma problem z moczeniem nocnym . Skala zjawiska jest bardzo duża. Według statystyk, dostępnych na Suchyporanek.pl  problem siusiania w łóżko dotyczy około 15–20 procent pięciolatków , co dziesiątego siedmiolatka i nawet 8 procent dziewięciolatków.  Według dr n. med. Michała Maternika z Kliniki Pediatrii, Nefrologii i Nadciśnienia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, moczenie nocne (nazwa medyczna to endureza) to drugie, po schorzeniach układu oddechowego, przewlekłe schorzenie u dzieci. Moczy się ze stresu? To mit! Wbrew opiniom wielu rodziców – i niestety także wbrew temu co mówi wielu lekarzy –  moczenie nocne nie ma podłoża psychologicznego. Najogólniej rzecz biorąc, główną przyczyną moczenia nocnego jest za mała objętość pęcherza w stosunku do ilości produkowanego przez organizm dziecka moczu:  – Albo za dużo jest produkowanego moczu, albo za mały jest pęcherz i ta równowaga jest zachwiana – mówi Karina Felberg, urolog dziecięcy. Nadmierna produkcja moczu wieczorem i w nocy może być spowodowana np. tym, że po prostu dziecko za dużo pije zanim pójdzie spać (albo też w ciągu całego dnia) albo tym, że dziecko pije za dużo płynów moczopędnych, czyli np. napojów gazowanych, ale też – uwagą – mleka. Inną przyczyną, już poważniejszą, jest niedobór hormonu: wazopresyny, wyjaśnia urolog.  Uwaga! Zaburzenia komunikacji na linii pęcherz-mózg – Jeszcze jedna, bardzo ważna przyczyna moczenia nocnego to zmniejszony próg pobudliwości, czyli to, że dziecko podczas snu nie odbiera sygnałów ze swojego pęcherza – wyjaśnia urolog, Karina Felberg i dodaje: – Przyczyn takiego zmniejszonego progu pobudliwości jest bardzo wiele: wszystkie zaburzenia snu, problemy z oddychaniem u dziecka, np....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak