karmienie butelką, mama, niemowlę

Karmienie butelką podczas upałów

Malec zawsze jadł za trzech, a teraz po kilku łykach wykręca się od butelki. Czyżby stał się niejadkiem, albo może boli go brzuch? Nie, to tylko upał!
karmienie butelką, mama, niemowlę
Latem butelkowy maluszek często traci apetyt. Nie zmuszaj go, ty też, gdy jest 30ºC, nie masz ochotę na obiad. Ale smyk musi rosnąć, a więc jeść. Zobacz, jak go karmić latem.

Naprawdę mleko tak szybko się psuje? Jeśli dziecko go nie dopiło, muszę je wylać?
Tak. W mleku są białka, węglowodany, tłuszcze, czyli wszystko, co niezbędne dziecku. Niestety, uwielbiają to też bakterie, dlatego tak szybko namnażają się w mleku. Mogą u niemowlęcia spowodować zatrucie pokarmowe. Podawaj więc maluszkowi mleko zaraz po przygotowaniu. A jeśli go nie dopije, trzeba je wylać. Szczególnie w ciepłe dni, kiedy bakterie namnażają się ze zdwojoną prędkością.


Czy dziecko na butelce musi latem dodatkowo coś pić, prócz mleka?
Nie musi, ale może. Mleko modyfikowane ma skład podobny do kobiecego pokarmu, a więc zawiera też dużo wody. Nie ma jednak tak szczególnych właściwości, jak kobiecy pokarm, to znaczy nie jest na początku bardziej wodniste. Dlatego w gorące dni zaproponuj maluszkowi do picia wodę (niskozmineralizowaną) lub herbatkę, najlepiej bez cukru (parzoną z torebek). Granulowana zawiera cukier.

Karmić malca na dworze?
Najlepiej tak zaplanuj spacer, by podać posiłek przed wyjściem na dwór, a potem po powrocie do domu. Nie zawsze jednak to się uda. Lepiej więc zabrać ze sobą coś na dwór.

Wziąć gotowe mleko, czy robić je na dworze?
Lepiej je zrobić na dworze. Zabierz na spacer butelkę do karmienia (albo dwie, jeśli chcesz być długo na spacerze). Wlej do niej przegotowaną i lekko ostudzoną wodę i wstaw do termoopakowania. A mleko w proszku wsyp do specjalnego pojemnika (produkują je niektóre firmy) lub do wyparzonego słoiczka (od razu odmierz tyle proszku, ile będzie potrzebne). Gdy dziecko zgłodnieje, przygotuj mieszankę. Sprawdź tylko, czy nie jest za gorąca i podaj malcowi.

Synek nie chce pić wody. Może mu bardziej rozcieńczać mleko, bo przecież dziec-ko powinno więcej pić?
Nie. Mleko modyfikowane trzeba przygotowywać tak, jak to jest zalecane na opakowaniu. Nie można go rozcieńczać, bo maluszek musi dostać odpowiednią porcję składników mineralnych i witamin. Jeśli dziecko nie chce pić wody, to znaczy, że nie jest spragnione.

Czy latem muszę wstawiać opakowanie z mlekiem do lodówki, bo może się zepsuć?
Nie. Opakowanie z mlekiem w proszku wystarczy przechowywać w temperaturze pokojowej. Nie zepsuje się, nie trzeba go wstawiać do lodówki, wystarczy, że będzie w szafce. Opakowanie musi być jednak szczelnie zamknięte i nie może stać na słońcu. Zwróć za to uwagę na to, by zawsze odmierzać mleko w proszku specjalną miarką, która jest dołączona do opakowania – i ona zawsze musi być sucha. Nawet odrobina wody może bowiem spowodować, że mleko zacznie się zbrylać. A proszek, w połączeniu z wodą, będzie już świetną pożywką dla bakterii.


mtj_dopisek.gif


Redakcja poleca: Jak wybrać butelkę do karmienia niemowlaka - film
Zobacz, jak powinna wyglądać butelka dostosowana do potrzeb małego dziecka. Ekspert podpowiada, jak utrzymać butelkę w czystości.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy