500 plus dla obojga rodziców
fot. Adobe Stock

Kiedy 500 plus dostaną oboje rodziców? Sąd zdecydował

W niektórych sytuacjach 500 plus przysługuje obojgu rodziców - potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.
Agnieszka Majchrzak
500 plus dla obojga rodziców
fot. Adobe Stock
To ważna informacja dla tych rodziców, którzy rozwiedli się. Są przypadki, w których 500 plus będzie się należeć obojgu opiekunów. 

500 plus do podziału

Zgodnie z obowiązującymi przepisami 500 plus przysługuje na każde dziecko. W sytuacji rozwodu rodziców na świadczenie może liczyć osoba, która faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego przypomniał, że w wyjątkowych sytuacjach podzielone świadczenie mogą otrzymać oboje rodziców.

Sąd rozpatrywał sprawę ojca dwójki córek. Jak opisał dziennik „Rzeczpospolita", po rozwodzie opieka nad dziećmi została przyznana ich matce. Tata córek nadal aktywnie brał udział w ich wychowaniu, spędzał z nimi wakacje oraz regularnie widywał się.
Redakcja poleca: Dzieci też borykają się z depresją - film
Kiedy dziecko dojrzewa, pogorszenia nastroju wydają się normalne. Może być smutne z powodu słabszej oceny w szkole lub przeżywać pierwszy zawód miłosny. Jednak gdy stan zniechęcenia utrzymuje się dłużej lub się nasila, warto udać się do specjalisty, bo to może być depresja.

Kto może zdecydować o podziale 500 plus

Na podstawie przepisów o opiece naprzemiennej nad dziećmi (art. 5 ust. 2a ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci) mężczyzna wystąpił o otrzymanie połowy świadczenia 500 plus. Bez skutku. Ojciec spotkał się z najpierw negatywną oceną ze strony administracji publicznej. Następnie sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Lublinie, który również oddalił jego skargę.

Ostatecznie żądania mężczyzny zakończył Naczelny Sąd Administracyjny, podtrzymując niekorzystne dla niego decyzje. NSA stwierdził, że jedynie poprzez orzeczenie sądu rodzinnego lub porozumienie pomiędzy obojgiem rodziców 500 plus może być przyznane obojgu rodziców.

Opieka naprzemienna a 500 zł na dziecko

Zgodnie z zasadami rządowego programu pomocy rodzinom 500 plus, w przypadku rozwodu, jest wypłacane temu rodzicowi, który ma sądownie przyznaną opiekę nad dziećmi i mieszka z nimi na stałe.

W sytuacji opieki naprzemiennej, gdy rodzice wykonują ją w równej części, pieniądze są dzielone na dwa - czyli dla każdego przypada po 250 złotych miesięcznie. Jeżeli opieka nie jest wykonywana równo po połowie, 500 złotych dzieli się proporcjonalnie do czasu, przez jaki każdy z rodziców opiekuje się dzieckiem.

Źródło: gazeta.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy