Kolejny wypadek na sankach! Jak zachować bezpieczeństwo?
fot. Adobe Stock

Kolejny wypadek na sankach! Jak zachować bezpieczeństwo?

W ostatnich dniach coraz częściej dochodzi do tragicznych wypadków podczas jazdy na sankach. Rodzice, zadbajcie o to, by wasze dzieci bawiły się w sposób bezpieczny.
Joanna  Biegaj
Kolejny wypadek na sankach! Jak zachować bezpieczeństwo?
fot. Adobe Stock
Zimowe szaleństwo na sankach jest wspaniałe, jednak najważniejsze jest bezpieczeństwo dzieci. Odkąd spadł śnieg, a maluchy tłumnie ruszyły na sanki, w mediach pojawia się coraz więcej informacji o tragicznych wypadkach w trakcie zabawy. Przedstawiamy najważniejsze zasady, których należy przestrzegać podczas jazdy na sankach.  

Tragiczne wypadki na sankach

Wczoraj wieczorem w miejscowości Adamowo doszło do wypadku – kierowca samochodu ciągnął na sznurku za samochodem 3 worki foliowe, na których siedziało łącznie 6 osób. Na zakręcie, para, która siedziała na ostatnim worku wypadła z drogi i uderzyła w drzewo. Ranne zostały dwie nastolatki, jedna z nich walczy o życie w szpitalu. Kilka dni temu w Warszawie miało miejsce również inne straszne wydarzenie – zmarł chłopiec, który zjeżdżając na sankach z Górki Szczęśliwickiej, uderzył głową o ławkę. 

Jak bezpiecznie jeździć na sankach?

Zimowe zabawy są świetne, jednak priorytetem jest bezpieczeństwo i rozsądek. Jak zachować bezpieczeństwo podczas jazdy na sankach? Oto kilka zasad:
  1. Sprawdź, jaka pogoda będzie tego dnia. Ważne, by nie było śnieżycy.
  2. Odpowiednio ubierz dziecko. Z ubrania nie powinny zwisać sznurki i inne elementy, które mogą się zaplątać podczas zjeżdżania na sankach i spowodować wypadek. Dobrym pomysłem będzie też zadbanie o to, by dziecko miało na głowie kask (np. narciarski).
  3. Wybierzcie górkę o małym nachyleniu. Nie może być ona oblodzona! Upewnij się także, czy spod śniegu nie wystają żadne kamienie, gałęzie, itp.
  4. Dziecko cały czas musi być pod kontrolą osoby dorosłej. Miej je ciągle na oku i nie oddalaj się. 
  5. Jeśli razem z dzieckiem zjeżdżasz na sankach – upewnij się, że nogi malucha nie zwisają z boku sanek. Nóżki dziecka mogą zahaczyć o jakąś przeszkodę, a wtedy możliwe jest złamanie.
  6. Absolutnie wykluczone są kuligi z połączonych z samochodem sanek!
Źródło: rmf24, warszawa.wyborcza.pl

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Jak zrobić wulkan z sody i octu: eksperyment dla dzieci [WIDEO]
Nie wiesz, jak zrobić wulkan w domu? Oto prosty eksperyment, którego efekty są naprawdę zachwycające. Przeprowadźcie go i podziwiajcie spektakularny wybuch. Eksperymenty dla dzieci to wspaniała zabawa, a stworzenie własnego wulkanu z pewnością na długo zostanie w pamięci maluchów. Podpowiadamy, jak łatwo zrobić wulkan.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy