kobieta, choroba, koronawirus
fot. Adobe Stock

Koronawirus: objawy u dorosłych, po jakim czasie, nietypowe objawy [LISTA]

Koronawirus atakuje układ oddechowy, wywołuje kaszel, duszność i gorączkę. O ile dzieci i młodzież często chorują bezobjawowo, o tyle u dorosłych zakażenie koronawirusem daje zwykle ciężkie objawy – nie wszystkie dotyczą dróg oddechowych!
Magdalena Drab
kobieta, choroba, koronawirus
fot. Adobe Stock
Objawy koronawirusa u dorosłych i dzieci są podobne, choć mogą mieć różne nasilenie. Na początku światowej pandemii objawy zarażenia wirusem SARS-CoV-2 wiązano przede wszystkim z układem oddechowym – pacjenci mieli ostry kaszel, trudności w oddychaniu oraz wysoką gorączkę. Badania pokazały jednak, że objawy koronawirusa u dorosłych mogą obejmować także układ pokarmowy i nerwowy, zaobserwowano nawet objawy okulistyczne.

Koronawirus – objawy u dorosłych

Pierwsze objawy koronawirusa można pomylić z objawami grypy. Zarówno chory na grypę, jak i zarażony koronawiurusem ma:
  • wysoką gorączkę
  • kaszel, zwykle suchy, rzadziej mokry
  • bóle mięśni

U dorosłych koronawirus powoduje także:
  • silne osłabienie
  • zmniejszenie apetytu

Jak odróżnić koronawirusa od grypy? Typowe objawy COVID-19 u dorosłych to także duszności, które nie pojawiają się w czasie sezonowej grypy. Ponadto wirus grypy powoduje ból głowy, ból gardła i często katar – to objawy, jakich nie zaobserwowano (lub zaobserwowano w minimalnym stopniu) u dorosłych z koronawirusem. 
Redakcja poleca: 7 objawów chorobowych, których nie wolno lekceważyć [WIDEO]
Sztywny kark, wymioty po upadku i inne: jeśli zauważysz u swojego dziecka któryś z tych objawów, jak najszybciej zabierz je do lekarza!

Koronawirus – nietypowe objawy u dorosłych

Niestety, badania pokazują, że rozpoznanie koronawirusa może nie być tak oczywiste, a oprócz najczęstszych objawów zakażenia SARS-CoV-2 u chorych pojawiają się kolejne, dotychczas w ogóle nie łączone z koronawirusem. U dorosłych koronawirus może wywołać:
  • ból brzucha
  • biegunkę

Ważne! Wg badań chińskich naukowców koronawirus może prawdopodobnie przetrwać w kale chorych, którzy wyzdrowieli i u których nie stwierdza się już obecności patogenu w układzie oddechowym. To mogłoby oznaczać, że koronawirus może wnikać do układu pokarmowego i dawać objawy podobne do zatrucia pokarmowego (nudności, wymioty, biegunka).
 
  • zapalenie spojówek, zaczerwienienie oczu i okolic oczu (wg WHO objawy okulistyczne zdarzają się rzadko – potwierdzono je jedynie u 0,8% chorych pacjentów; trzeba jednak pamiętać, że każda infekcja górnych dróg oddechowych może prowadzić do zapalenia spojówek)
  • zanik smaku i węchu, czyli anosmia (to może być jeden z pierwszych, a nawet jedyny objaw koronawirusa!)

Uwaga! U chorych na astmę oraz alergików koronawirus może nasilać typowe objawy alergii – duszności, kaszel, swędzenie oczu i nosa.

Koronawirus a objawy u dorosłych - po jakim czasie

Objawy zakażenia SARS-CoV-2, o ile się pojawiają, z początku są lekkie i nasilają się z czasem. Pierwsze objawy koronawirusa u dorosłych mogą wystąpić między 2. a 14. dniem od zakażenia. To dlatego kwarantanna trwa 14 dni - w przypadku braku objawów można mieć pewność, że nie doszło do zarażenia.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy