Kuchnia dla dziecka do zabawy
fot. AdobeStock

Kuchnia dla dzieci: jaką kuchnię do zabawy wybrać?

Kuchnia dla dzieci to jedna z tych zabawek, które nigdy się nie nudzą. Jeśli twoje dziecko nie ma jeszcze własnej zabawkowej kuchenki, czas to zmienić. Tylko jaka kuchnia jest najlepsza?
Milena Oszczepalińska
Kuchnia dla dziecka do zabawy
fot. AdobeStock
Małe dzieci uwielbiają bawić się w dorosłych. Wszelkie zabawki imitujące prawdziwe, dorosłe życie, są bardzo atrakcyjne, nie wyłączając z tego nawet zabawkowej zmiotki i szufelki… W kategorii takich „dorosłych” zabawek od lat prym wiedzie kuchnia dla dzieci. Rzeczywiście to rzecz, którą może bawić się zarówno dwulatek, jak i sześciolatek. I prawie nigdy się nie nudzi! Tylko na jaką kuchenkę się zdecydować, skoro w sklepach jest tak ogromny wybór?

Na co zwracać uwagę, wybierając kuchnię do zabawy dla dziecka?

Dostępne w sklepach kuchnie zabawkowe różnią się od siebie materiałem wykonania, ceną, wielkością i wyposażeniem. Kuchnie plastikowe i z tworzywa są z reguły sporo tańsze niż drewniane modele, ale nie są tak solidnie wykonane. Drewniana kuchenka jest stabilna, ciężka i nie ma obawy, że przewróci się w trakcie zabawy, natomiast często trzeba zapłacić za nią nawet kilkaset złotych. Jeśli nie mamy miejsca na postawienie kuchni w postaci kolejnego mebla, możemy wybrać małą, przenośną kuchenkę, którą można postawić na stoliczku.

Nie do każdej kuchni dla dzieci dołączone są w zestawie akcesoria, typu garnki, przybory kuchenne lub produkty spożywcze. Jeśli ich nie ma, można dokupić je osobno. Tu również mamy ogromny wybór. Naczynia mogą być plastikowe, drewniane lub metalowe,  a produkty spożywcze twarde, wykonane z plastiku lub drewna lub materiałowe, np. z filcu.
Redakcja poleca: Najlepsza zabawka kreatywna dla przedszkolaka - film
Prezentujemy nowości rynkowe dla dzieci w wieku przedszkolnym. Którą z zabawek kreatywnych wybierzesz dla swojego dziecka?

Drewniana kuchnia dla dzieci

Kuchnie drewniane są zwykle sporych rozmiarów i występują jako osobne meble, dlatego to dobry wybór, jeśli metraż dziecięcego pokoju na to pozwala. Drewniane modele są nie tylko porządne, lecz także pięknie wyglądają. Niezależnie od tego, czy mają kolor naturalnego drewna, są pomalowane na biało lub na pastelowo, stanowią wyjątkową ozdobę pokoju. Minusem jest wysoka cena, choć zdarzają się modele o bardzo przyzwoitych cenach.

Kuchnia do zabawy z tworzywa sztucznego

Plastikowe kuchnie dla dzieci są niedrogie, dlatego jeśli nie do końca wiemy, czy naszemu maluszkowi spodoba się ta zabawka, wybierzmy właśnie taki tańszy model. Co prawda kuchenki z tworzywa raczej występują w krzykliwych, nie zawsze pasujących do wnętrza kolorach, to przecież funkcja estetyczna nie jest tu najważniejsza. Poza tym jeśli szukamy kuchenki niewielkich rozmiarów, dużo łatwiej znajdziemy ją w wersji plastikowej. Ale również taką kuchenką, jeśli tylko odpowiednio ją doposażymy, można się świetnie bawić.

Kuchnia dla dzieci DIY

Dla najbardziej wymagających rodziców, którym żadne dostępne w sklepach modele nie odpowiadają w stu procentach, radzimy spróbowania własnych sił i wykonanie kuchni zabawkowej samodzielnie. Wystarczy np. stara szafka, miska, kilka dodatkowych akcesoriów i inwencja twórcza i można stworzyć niepowtarzalną kuchnię dla dzieci do zabawy. Oczywiście to propozycja dla rodziców, którym młotek i wkrętarka nie są specjalnie obce.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy