kupka niemowlaka
fot. Fotolia

Atlas kupek niemowlaka, czyli dziwne kolory, zapachy i konsystencje

Nie wiesz, co myśleć o kupce swojego niemowlaka? Sprawdź w naszym atlasie. Zabrudzona pielucha wymaga czasem szybkiej reakcji.
Małgorzata Wódz
kupka niemowlaka
fot. Fotolia

Wspólnie z pediatrą, prof. dr n. med. Kamilem Hozyaszem przygotowaliśmy specjalny przewodnik po zawartości niemowlęcej pieluchy. Sprawdzisz w nim, o czym mogą świadczyć różne kolory dziecięcej kupy, jej konsystencja i zapach.

Co oznacza kolor kupki niemowlaka?

To, co dziecko zjada, ma ścisły związek z wyglądem tego, co widzisz w jego pieluszce. Ale nawet jeśli jedynym pokarmem malucha jest mleko – z piersi lub modyfikowane – na podstawie kupki niemowlaka możesz ocenić jego samopoczucie i zdrowie. Zobacz, jak wyciągać prawidłowe wnioski.

Gęsta, lepka, ciemnozielona kupka niemowlakaKupka ciemnozielona lub czarna, gęsta, lepka

Co to jest? To smółka. Wydalają ją wszystkie noworodki zaraz po urodzeniu. Przypomina ciemnozieloną lub czarną masę, bo zawiera m.in. zagęszczone składniki wód płodowych. W miejsce smółki już po 3–4 dniach pojawia się prawdziwa prawidłowa kupka, inna – jeśli karmisz piersią, inna – gdy niemowlę pije mleko modyfikowane.

Luźna, musztardowa kupka niemowlakaKupka złocista, jasnożółta lub musztardowa, luźna, niekiedy półpłynna z grudkami, ma wyraźny kwaśny zapach, czasem papkowata

Co to jest? To normalna, prawidłowa kupka zdrowego dziecka karmionego piersią. Im niemowlę jest starsze, tym kupa staje się bardziej gęsta. Kwaśny zapach powoduje pałeczka kwasu mlekowego, która działa ochronnie na organizm. Zapach ten zmieni się z chwilą wprowadzenia innych pokarmów.

Luźna, bladożółta kupka niemowlakaKupka bladożółta, raczej luźna (nie powinna być twarda)

Co to jest? W taki sposób załatwiają się niemowlaki, które piją mleko z piersi i jednocześnie są dokarmiane mlekiem modyfikowanym.
 

Zwarta, jasnobrązowa kupka niemowlakaKupka od jasnożółtej po jasnobrązową, bardziej zwarta

Co to jest? Kupka dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym. Mleko z butelki sprawia, że dziecko nie wypróżnia się tak często jak niemowlę karmione piersią. Ale niektóre rodzaje mieszanek dla niemowląt mają w swoim składzie probiotyki oraz prebiotyki, które pomagają w rozwoju dobrych bakterii w jelitach, tak jak u dzieci karmionych piersią.

Zielona kupka niemowlaka Zielonkawa lub zielona kupa niemowlaka

Co to jest? Kupka może być zielonkawa, gdyż utlenia się pod wpływem powietrza. Zielona to efekt podawania preparatów z żelazem lub mieszanką, która je zawiera, albo mieszanki typu HA. Jeśli maluszek czuje się dobrze, przybiera na wadze, nie trzeba się tym martwić. Kupka zielona ze śluzem wymaga konsultacji u pediatry.

Luźna, wodnista, żółta kupka niemowlakaKupka wodnista (lub nieco luźna), żółta lub musztardowa, pojawia się często.

Co to jest? To normalne wypróżnienie dziecka karmionego piersią. Niemal połowa niemowlaków w pierwszym miesiącu życia robi wodniste kupki. Wynika to z tego, że mleko mamy ma właściwości lekko przeczyszczające. Ssanie piersi wymaga od dziecka większego zaangażowania, przez co pobudza pracę jelit. A na jej efekty nie trzeba długo czekać.

Kupka niemowlaka ze śluzem, krwią lub ropąŚluz w kupce, nitki krwi lub ropa

Co to jest? Śluz w kupce niemowlaka lub krew to objaw biegunki. O biegunce mówimy, nawet jeśli takie wypróżnienie pojawia się raz na dobę (choć zwykle biegunkę kojarzymy ze zwiększoną liczbą wodnistych kupek). Kupka ze śluzem może być też objawem alergii. W obu przypadkach dziecko powinien zobaczyć lekarz.

Biała lub szara kupka niemowlakaKupka odbarwiona, biała, szara lub jasnożółtawa.

Co to jest? Odbarwiona kupka może pojawić się, gdy dziecko jest wielkim  łakomczuchem i przejada się mlekiem. Biały lub szary kolor w pieluszce może być dowodem na to, że układ pokarmowy nie nadąża z trawieniem. Czasem jednak świadczy o problemach ze zdrowiem. Szary lub biały stolec może być objawem niedrożności dróg żółciowych u niemowlęcia.
 

[content:0_25765,0_25610,2_1004,0_23298:CMNews]

 


Pediatra radzi, co robić, gdy dziecko ma biegunkę:


Twarda, zbita kupka niemowlakaKupka twarda, zbita, robiona z dużym wysiłkiem.

Co to jest? To zatwardzenie. U niemowląt wiąże się ono z konsystencją kupki, a nie z tym, jak często się ona pojawia. Kupkę robioną bez wysiłku co 4 dni przez dobrze rozwijające się niemowlę uznaje się za normalną. Ale codzienna, sucha i twarda oznacza kłopoty. Zaparcia rzadko bywają objawem chorób (niedoczynność tarczycy czy moczówka). Zwykle powodują gorsze samopoczucie maleństwa.

Zaparcia pojawiają się u dzieci karmionych mlekiem z butelki, ale także wtedy, gdy dziecko za mało pije, np. podczas upału, zimą – gdy masz bardzo suche powietrze w mieszkaniu. Swój udział w wywoływaniu zaparć ma także witamina D3. Taki niepożądany efekt może wywołać jej przedawkowanie, dlatego przestrzegaj dawkowania, które zapisał twojemu dziecku lekarz pediatra.

Kupka niemowlaka o zmienionym kolorzeKupka ciemnozielona, czerwona, jasnopomarańczowa, kłaczki w kupie (u niemowlaka z rozszerzoną dietą)

Co to jest? Niektóre pokarmy wywołują niepokojące zmiany w kolorze kupy: np. buraczki (kupa czerwona), szpinak (kupa ciemnozielona), marchewka (kupa jasnopomarańczowa), banan (kupka niemowlaka po bananie zawiera czarne kłaczki).
 

Kupka niemowlaka z kawałkami niestrawionych pokarmówKupka z grudkami, kulkami, piaskiem

Co to jest? Kupka zawiera kawałki niestrawionych pokarmów. Niemowlęta nie umieją dobrze gryźć, mają niedojrzały układ pokarmowy, więc jedzenie może przechodzić do pieluszki w niezmienionej formie. Najczęściej w kupie widać kawałki warzyw lub owoców, które jadło dziecko, np. cząstki jabłka czy marchewki, malutkie kuleczki (rodzynki, groszek, kukurydza), ziarenka pomidora, ogórka, a nawet piasek, który tworzy się po zjedzeniu płatów śniadaniowych, kasz lub gruszek. Aby ułatwić trawienie, można maluszkowi kroić lub rozgniatać jedzenie.
 

Kupka niemowlaka podobna do kupki dorosłegoKupka o zapachu i konsystencji jak u dorosłego

Co to jest? Taka zawartość pieluszki pojawia się u starszych niemowląt i dzieci, które już skończyły rok. Ma na nią wpływ coraz bardziej urozmaicona dieta.Co oznacza kupka niemowlaka? – infografika do ściągnięcia na telefon

kupka niemowlaka

Redakcja poleca: Co ci powie kupka noworodka, czyli o dziwnych kolorach i zapachach
Podejrzanie zielona, słonecznie żółta - dlaczego kupka noworodka nie zawsze wygląda tak samo? Jakich sygnałów nie wolno lekceważyć?

Jaka kupka niemowlaka powinna skłonić do wizyty u pediatry?

Zawartość niemowlęcej pieluszki przechodzi różne metamorfozy i nie każda z nich musi wywoływać rodzicielski strach. Większość kolorów i form to norma. Są jednak i takie, po których powinnaś koniecznie pokazać dziecko lekarzowi, np. gdy:
  • Kupka nagle i wyraźnie zmieniła konsystencję
  • Dziecko załatwia się zdecydowanie rzadziej lub częściej, a dodatkowo nie chce  pić.
  • Niemowlę robi kupkę z dużą zawartością śluzu (to może być objaw alergii pokarmowej), ze smużkami krwi lub ropą.
  • Zaparcie długo nie ustępuje, towarzyszą mu inne objawy, np. krew w kupce, osłabienie apetytu, drażliwość dziecka, zmiany na skórze, słabe przybieranie na wadze, nasilone ulewania, wymioty, wzdęcia brzucha.  

Jak często niemowlę robi kupkę?

Niemowlaki robią kupkę kilka razy dziennie. Karmionym piersią na początku może się to zdarzać nawet 10-krotnie – co jest normą, jeśli dobrze przybierają na wadze. Około 3. miesiąca to się normuje (kupka 1–2 dziennie). Są też dzieci, które wypróżniają się raz na 2–3 dni. To też może być naturalne, jeśli kupka nie jest sucha i robiona z wysiłkiem.

Konsultacja: Prof. dr n. med. Kamil Hozyasz, pediatra, specjalista pediatrii metabolicznej
  [content:0_25765,0_25610,2_1004,0_23298:CMNews]


Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Świąteczne prezenty

Zakupy dla niemowlaka