GRY

Atlas kupek niemowlaka

Nie wiesz, co myśleć o kupce swojego niemowlaka? Sprawdź w naszym atlasie. Zabrudzona pielucha wymaga czasem szybkiej reakcji.
niemowlę, pileuszka, uśmiech, raczkowanie

To, co dziecko zjada, ma ścisły związek z wyglądem tego, co znajdziesz w jego pieluszce. Ale nawet jeśli jedynym pokarmem malucha jest mleko – z piersi lub modyfikowane – na podstawie kupki niemowlaka możesz ocenić jego samopoczucie i zdrowie. Wspólnie z pediatrą prof. Kamilem Hozyaszem z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie przygotowaliśmy specjalny przewodnik po zawartości niemowlęcej pieluchy. Sprawdzisz w nim, o czym mogą świadczyć nie tylko różne kolory dziecięcej kupy, ale również jej konsystencja i zapach.

Kolor kupki u niemowlaka – zobacz, co oznacza?

Gęsta, lepka, ciemnozielona kupka niemowlakaJak wygląda kupka niemowlaka? Gęsta, lepka, ciemnozielona lub czarna masa.

Co to jest? Smółka, która zawiera m.in. zagęszczone składniki wód płodowych. Wydalają ją wszystkie noworodki zaraz po urodzeniu. Ale już po 3–4 dniach pojawia się prawdziwa kupka, inna – jeśli karmisz piersią, inna – gdy podajesz mleko z butelki.
 

Luźna, musztardowa kupka niemowlakaJak wygląda kupka niemowlaka? Raczej luźna (nie powinna być twarda), w kolorze złocistym, jasnożółtym lub musztardowym, niekiedy półpłynna z grudkami, ma wyraźny kwaśny zapach, czasem papkowata.

Co to jest? Normalna kupka zdrowego dziecka karmionego piersią. Im niewolę starsze, tym bardziej gęsta. Przyczyną zapachu jest pałeczka kwasu mlekowego, która działa ochronnie na organizm. Zapach ten zmieni się z chwilą wprowadzenia innych pokarmów.

Luźna, bladożółta kupka niemowlakaJak wygląda kupka niemowlaka? Kolor bladożółty, konsystencja raczej luźna (kupka nie powinna być twarda).

Co to jest? W taki sposób załatwiają się niemowlaki, które piją mleko z piersi i jednocześnie są dokarmiane mieszanką.
 

Zwarta, jasnobrązowa kupka niemowlakaJak wygląda kupka niemowlaka? Bardziej zwarta, ma barwę od jasnożółtej po jasnobrązową.

Co to jest? Kupka dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym. Picie mleka z butelki powoduje, że dziecko wypróżnia się nie tak często. Ale uwaga – niektóre rodzaje mieszanek dla niemowląt mają w swoim składzie prebiotyki, które pomagają w rozwoju dobrych bakterii w jelitach, tak jak u dzieci karmionych piersią.

Zielona kupka niemowlakaJak wygląda kupka niemowlaka? Zielonkawa lub zielona kupa niemowlaka.

Co to jest? Kupka może być zielonkawa, bo utlenia się pod wpływem powietrza. Zielona to efekt podawania preparatów z żelazem lub mieszanką, która je zawiera, albo mieszanki typu HA. Jeśli maluszek czuje się dobrze, przybiera na wadze, nie trzeba się tym martwić.

Luźna, wodnista, żółta kupka niemowlakaJak wygląda kupka niemowlaka? Nieco luźna, wodnista, żółta lub musztardowa, pojawia się często.

Co to jest? Takie wypróżnienie jest normą u dziecka karmionego piersią, bo mleko mamy ma właściwości lekko przeczyszczające. Poza tym ssanie piersi wymaga większego zaangażowania, przez co pobudza pracę jelit. A na jej efekty nie trzeba długo czekać.

Kupka niemowlaka ze śluzem, krwią lub ropąJak wygląda kupka niemowlaka? Z dużą zawartością śluzu, ze smużkami krwi albo z ropą.

Co to jest? To objaw biegunki, nawet jeśli takie wypróżnienie pojawia się raz na dobę (zazwyczaj biegunkę kojarzymy ze zwiększoną liczbą wodnistych kupek). Kupka niemowlaka ze śluzem może być objawem alergii. W obu przypadkach dziecko powinien zobaczyć lekarz.

Biała lub szara kupka niemowlaka Jak wygląda kupka niemowlaka? Jest odbarwiona, biała, szara lub jasnożółtawa.

Co to jest? Odbarwiona kupka może pojawić się, gdy dziecko jest wielkim  łakomczuchem i przejada się mlekiem. Biały lub szary kolor w pieluszce może być dowodem na to, że układ pokarmowy nie nadąża z trawieniem. Czasem jednak świadczy o problemach ze zdrowiem. Szary lub biały stolec może być objawem niedrożności dróg żółciowych u niemowlęcia.

Polecamy: Kupki niemowlaka – co mówią o zdrowiu dziecka?

Pediatra radzi, co robić, gdy dziecko ma biegunkę:Redakcja poleca: Co ci powie kupka noworodka, czyli o dziwnych kolorach i zapachach
Podejrzanie zielona, słonecznie żółta - dlaczego kupka noworodka nie zawsze wygląda tak samo? Jakich sygnałów nie wolno lekceważyć?
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dobry sen

Żywienie niemowląt