kupka niemowlaka
fot. Fotolia

Atlas kupek niemowlaka, czyli dziwne kolory, zapachy i konsystencje

Nie wiesz, co myśleć o kupce swojego niemowlaka? Sprawdź w naszym atlasie. Zabrudzona pielucha wymaga czasem szybkiej reakcji.
Małgorzata Wódz
kupka niemowlaka
fot. Fotolia

Wspólnie z pediatrą, prof. dr n. med. Kamilem Hozyaszem przygotowaliśmy specjalny przewodnik po zawartości niemowlęcej pieluchy. Sprawdzisz w nim, o czym mogą świadczyć różne kolory dziecięcej kupy, jej konsystencja i zapach.

Co oznacza kolor kupki niemowlaka?

To, co dziecko zjada, ma ścisły związek z wyglądem tego, co widzisz w jego pieluszce. Ale nawet jeśli jedynym pokarmem malucha jest mleko – z piersi lub modyfikowane – na podstawie kupki niemowlaka możesz ocenić jego samopoczucie i zdrowie. Zobacz, jak wyciągać prawidłowe wnioski.

Gęsta, lepka, ciemnozielona kupka niemowlakaKupka ciemnozielona lub czarna, gęsta, lepka

Co to jest? To smółka. Wydalają ją wszystkie noworodki zaraz po urodzeniu. Przypomina ciemnozieloną lub czarną masę, bo zawiera m.in. zagęszczone składniki wód płodowych. W miejsce smółki już po 3–4 dniach pojawia się prawdziwa prawidłowa kupka, inna – jeśli karmisz piersią, inna – gdy niemowlę pije mleko modyfikowane.

Luźna, musztardowa kupka niemowlakaKupka złocista, jasnożółta lub musztardowa, luźna, niekiedy półpłynna z grudkami, ma wyraźny kwaśny zapach, czasem papkowata

Co to jest? To normalna, prawidłowa kupka zdrowego dziecka karmionego piersią. Im niemowlę jest starsze, tym kupa staje się bardziej gęsta. Kwaśny zapach powoduje pałeczka kwasu mlekowego, która działa ochronnie na organizm. Zapach ten zmieni się z chwilą wprowadzenia innych pokarmów.

Luźna, bladożółta kupka niemowlakaKupka bladożółta, raczej luźna (nie powinna być twarda)

Co to jest? W taki sposób załatwiają się niemowlaki, które piją mleko z piersi i jednocześnie są dokarmiane mlekiem modyfikowanym.
 

Zwarta, jasnobrązowa kupka niemowlakaKupka od jasnożółtej po jasnobrązową, bardziej zwarta

Co to jest? Kupka dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym. Mleko z butelki sprawia, że dziecko nie wypróżnia się tak często jak niemowlę karmione piersią. Ale niektóre rodzaje mieszanek dla niemowląt mają w swoim składzie probiotyki oraz prebiotyki, które pomagają w rozwoju dobrych bakterii w jelitach, tak jak u dzieci karmionych piersią.

Zielona kupka niemowlaka Zielonkawa lub zielona kupa niemowlaka

Co to jest? Kupka może być zielonkawa, gdyż utlenia się pod wpływem powietrza. Zielona to efekt podawania preparatów z żelazem lub mieszanką, która je zawiera, albo mieszanki typu HA. Jeśli maluszek czuje się dobrze, przybiera na wadze, nie trzeba się tym martwić. Kupka zielona ze śluzem wymaga konsultacji u pediatry.

Luźna, wodnista, żółta kupka niemowlakaKupka wodnista (lub nieco luźna), żółta lub musztardowa, pojawia się często.

Co to jest? To normalne wypróżnienie dziecka karmionego piersią. Niemal połowa niemowlaków w pierwszym miesiącu życia robi wodniste kupki. Wynika to z tego, że mleko mamy ma właściwości lekko przeczyszczające. Ssanie piersi wymaga od dziecka większego zaangażowania, przez co pobudza pracę jelit. A na jej efekty nie trzeba długo czekać.

Kupka niemowlaka ze śluzem, krwią lub ropąŚluz w kupce, nitki krwi lub ropa

Co to jest? Śluz w kupce niemowlaka lub krew to objaw biegunki. O biegunce mówimy, nawet jeśli takie wypróżnienie pojawia się raz na dobę (choć zwykle biegunkę kojarzymy ze zwiększoną liczbą wodnistych kupek). Kupka ze śluzem może być też objawem alergii. W obu przypadkach dziecko powinien zobaczyć lekarz.

Biała lub szara kupka niemowlakaKupka odbarwiona, biała, szara lub jasnożółtawa.

Co to jest? Odbarwiona kupka może pojawić się, gdy dziecko jest wielkim  łakomczuchem i przejada się mlekiem. Biały lub szary kolor w pieluszce może być dowodem na to, że układ pokarmowy nie nadąża z trawieniem. Czasem jednak świadczy o problemach ze zdrowiem. Szary lub biały stolec może być objawem niedrożności dróg żółciowych u niemowlęcia.
 

 


Pediatra radzi, co robić, gdy dziecko ma biegunkę:


Redakcja poleca: Co ci powie kupka noworodka, czyli o dziwnych kolorach i zapachach
Podejrzanie zielona, słonecznie żółta - dlaczego kupka noworodka nie zawsze wygląda tak samo? Jakich sygnałów nie wolno lekceważyć?
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dieta niemowlaka

Pielęgnacja noworodka