Tabliczka mnożenia na palcach: metoda krok po kroku
Metoda nauki tabliczki mnożenia na palcach to sprytny sposób, by dziecko nauczyło się błyskawicznie mnożyć. W końcu każde dziecko musi nauczyć się tabliczki mnożenia, ale wcale nie trzeba jej wkuwać na pamięć!

Tabliczka mnożenia bywa nie lada wyzwaniem dla uczniów. Na szczęście możesz szybko nauczyć dziecko mnożenia na palcach. Ta metoda jest niezawodna i bardzo łatwa. Pozwala mnożyć w zakresie 100, a w tym celu trzeba opanować dodawanie i mnożenie w zakresie 10.
Tabliczka mnożenia na palcach – podstawy
O ile mnożenie do 5 jest dla dzieci całkiem łatwe, to potem robi się trudniej. I właśnie tabliczka mnożenia na palcach pomaga opanować mnożenie w zakresie liczb od 6 do 9.
Do mnożenia na palcach używa się obu dłoni i trzeba mieć je obie przed oczami. Na początek przyjmujemy, że zamknięta pięść oznacza 5. Jeśli wyprostujemy jeden palec, to taki gest oznacza 6 (pięść 5 + 1 palec = 6). I dalej analogicznie. Dla porządku podajemy całość kombinacji poniżej:
- wyprostowany jeden palec oznacza cyfrę 6 (pięść 5 + 1 palec = 6)
- wyprostowane 2 palce oznaczają cyfrę 7 (pięść 5 + 2 palce = 7),
- wyprostowane 3 palce oznaczają cyfrę 8 (pięść 5 + 3 palce = 8),
- wyprostowane 4 palce oznaczają cyfrę 9 (pięść 5 + 4 palce = 9).
Mając do dyspozycji 2 dłonie, możemy każdą z nich utworzyć cyfry od 6 do 9. Można zatem przejść do mnożenia tych cyfr przez siebie. Wystarczy jedną ręką utworzyć pierwszą z cyfr, a drugą dłonią drugą cyfrę, które chcemy przez siebie pomnożyć.
Mnożone przez siebie cyfry pokazujemy na dłoniach, prostując odpowiednią liczbę palców. I dalej:
- wyprostowane palce obu dłoni sumujemy – to jest liczba dziesiątek,
- liczby zgiętych palców mnożymy przez siebie – to jest liczba jedności.
- liczba dziesiątek i liczba jedności daje dwucyfrowy wynik mnożenia.
Aby łatwiej to zrozumieć, poniżej podajemy dwa przykłady wraz ze zdjęciami.
Tabliczka mnożenia na palcach – przykłady
Pomnóżmy 7 x 7. W tym celu u obu zamkniętych w pięści dłoni prostujemy po dwa palce, aby uzyskać cyfrę 7 i 7:

Suma wyprostowanych palców, w tym przypadku 4, daje liczbę dziesiątek (do cyfry dodajemy końcówkę: -dzieści, -dziesiąt, -dzieścia), czyli w tym przypadku będzie to 40 (4 + końcówka: -dzieści).
Ile palców zostało zamkniętych? Po 3 w każdej dłoni. Teraz mnożymy 3 x 3, co daje 9 i jest to liczba jedności. Dziesiątki z jednościami dają liczbę 49. czyli 7 x 7 równa się 49. Zgadza się!
Spróbujmy mnożenia z innymi cyframi, np. 8 x 7. Na jednej dłoni prostujemy 3 palce, na drugiej 2 palce:

Wyprostowane palce: 3 + 2 = 5, czyli mamy pięćdziesiąt. Na jednej dłoni mamy 2 zgięte palce, na drugiej 3 zgięte palce, więc 2 x 3 = 6. Zatem wynikiem mnożenia 8 x 7 jest 56. Znowu się zgadza!
Nieco inaczej będzie w przypadku mnożenia 6 x 6. Z każdej pięści prostujemy po jednym placu. mamy zatem dwa palce wyprostowane, co daje 2, a więc dwadzieścia. Z kolei palców zgiętych mamy 4 i 4, czyli mnożymy je: 4 x 4 = 16. Pozornie coś tu się nie zgadza, ale jeśli dodamy 16 do 20, wynik wychodzi poprawny – 36.
Koniecznie wypróbuj tę metodę i zobacz, że jest naprawdę prosta i pozwala bardzo sprawnie mnożyć przez siebie cyfry od 6 do 9.
Zobacz także: