dwulatek, samochód, fotelik
Rozwój dziecka

Nie chce jechać w foteliku

Próby posadzenia Twojego dwulatka w foteliku kończą się płaczem? Nie poddawaj się. To niebezpieczne.


Kiedy próby posadzenia dwulatka w foteliku kończą się histerycznym płaczem, bezradni rodzice poddają się i... biorą dziecko na kolana. A to bardzo niebezpieczny sposób podróżowania! Trzeba koniecznie znaleźć inne, lepsze wyjście z tej sytuacji.


Złością, krzykiem, klapsami niewiele się zdziała. O tym, że należy podróżować w fotelikach, wiemy my, dorośli. Malucha trzeba z tym oswoić, wyrobić w nim nawyk przypinania pasami. Musi się też na to zgodzić. Z protestującym dwulatkiem jest dużo trudniej. Nawet jeśli uda Ci się pokonać jego protesty podczas najbliższej podróży, przy następnej będzie jeszcze trudniej. Im silniejsze będzie Twoje naleganie, tym większy wywoła opór u dziecka. Musisz więc zmienić strategię. Jak to zrobić, radzi psycholog Krystyna Zielińska.

Jest taka zasada...
W sposób zdecydowany powiedz dziecku, że podczas wycieczek samochodem nie będzie już mógł podróżować na Twoich kolanach lub na fotelu dla dorosłych. Możesz użyć słów: „Jest taka zasada, że dzieci podróżują w fotelikach” i tego się trzymać. Spokojnie i bez straszenia wytłumacz, jak łatwo może się uderzyć lub spaść z siedzenia podczas nagłego hamowania, gdy nie będzie przypięty pasami. Podkreślaj, że fotelik to jego królestwo, a poza tym siedzi się w nim wyżej, więc lepiej widać. Pokazuj, że w samochodach spotykanych na drodze lub na filmach dzieci jeżdżą przypięte. Możesz również wykorzystywać książeczki edukacyjne o bezpiecznym zachowaniu się w samochodzie albo improwizować zabawy, podczas których maluch jest rodzicem wożącym dziecko autem.
I najważniejsze – odtąd bądź konsekwentna i zachowuj stałe rytuały poprzedzające jazdę. Pamiętaj również, że maluch to baczny obserwator i naśladowca! Postaraj się też umilać mu podróżowanie: rozmawiaj z nim, a jeśli to możliwe, siadaj obok niego, przytulaj. I szczerze chwal za wytrwałość!

Sposób na uparciucha
Atrakcyjne zabawki przymocowane do pasów zachęcają malca do siedzenia w foteliku. Ale jeśli chcesz skłonić go do bezpiecznego podróżowania:
- zadbaj o jego wygodę. Upewnij się, że ma w foteliku wystarczająco dużo miejsca na nogi i ręce.
- umocuj blacik do zabawy. Maluch może na nim wygodnie przeglądać książeczkę – najlepiej ze sztywnymi kartkami i dużymi rysunkami (małe, niewyraźne męczą wzrok podczas jazdy).
- pokazuj widoki za oknem. Przekonaj pociechę, że siedząc w foteliku, łatwiej dostrzec coś ciekawego.
- zachęć malca do drzemki. Pomóż mu się wygodnie oprzeć o zagłówek lub daj mały jasiek. Wyjaśnij, że przypięty pasami nie zsunie się z fotelika, nawet wtedy, gdy samochód raptownie zahamuje.
- zabieraj misia podróżnika. Taki sympatyczny towarzysz Twojego dziecka może czekać na nie w samochodzie, przypięty do fotelika pasami.
Podróż umili dziecku również:
- śpiewanie piosenek lub słuchanie piosenek z płyt,
- opowiadanie mu bajek lub słuchanie bajek z płyt,
- oglądanie kreskówek na przenośnym DVD.

Czy podczas podróży autobusem można przewozić dziecko w foteliku?

youtube/ FOX 29 Philly
Aktualności
Drogie mamy – musicie poznać tego chłopca! Ten film Was rozbawi do łez
Temat ważny — jak przewozić dziecko w foteliku. Tylko jak to pokazać , gdy... maluch nie chce współpracować ;-)

Amerykańska telewizja postanowiła przygotować materiał o tym, jakie obecnie przepisy odnośnie przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych obowiązują w Pensylwanii. Reporterowi miała pomóc w tym pani ekspert, mama oraz jej synek – Noah. 2-latek rozmyślił się jednak i postanowił nie być wcale takim grzecznym, spokojnym i posłusznym dzieckiem, jak wszyscy oczekiwali ;-) Najpierw bronił się przed wsadzeniem do samochodu, odrywając uszczelkę nad drzwiami samochodu. Potem absolutnie nie chciał być przypięty pasami fotelika. Ewolucje, jakie przy okazji wykonywał, są po prostu przecudowne. Po chwili maluch, widząc zaskoczoną mamę, która kompletnie nie wiedziała co ma robić (przypominamy była na wizji), postanowił przeskoczyć na przednie siedzenie i udawać kierowcę. Okazuje się, że 2-latki bardziej marzą o tym, by siedzieć na fotelu z przodu, niż z tyłu :-) Czytaj: Co robić, gdy dziecko wierci się w foteliku? To nagranie, choć śmieszne i zabawne, pokazuje prawdę o tym, z czym boryka się wielu rodziców. Niechęć dzieci do siedzenia w foteliku, złoszczenie się na przypinanie pasami, uciekanie, proszenie i płacz, to niestety żadna nowość dla niektórych. A Wasze maluchy lubią podróże samochodem? Chętnie siedzą w swoich fotelikach? Zobacz także: Jak tata opiekuje się dzieckiem? Zobacz film! źródło: youtube

udana podróż z dzieckiem
Fotolia
Czas wolny
Siedem rad na dobrą podróż
Podpowiemy Ci, jak się przygotować do drogi, by dojechać na miejsce w doskonałych humorach.

Podpowiemy Ci, jak się przygotować do drogi, by dojechać na miejsce w doskonałych humorach. Początek udanych wakacji to spokojna podróż. Jest kilka rzeczy, o których trzeba pomyśleć, nim ruszycie w drogę – zwłaszcza gdy na pokładzie auta będzie maluch! 1. Zaplanuj wyjazd. Upewnij się, że masz ważny dowód rejestracyjny, opłacone ubezpieczenie OC, w przypadku podróży zagranicznej – „Zieloną Kartę”. Jeśli podróż ma trwać długo, rozpocznij ją jak najwcześniej, by dużą część trasy pokonać, nim słońce zacznie prażyć. Unikaj podróżowania nocą (zła widoczność, zmęczenie kierowcy) i okresów natężenia ruchu (korki, długie oczekiwanie na przejściach granicznych). 2. Sprawdź mocowanie fotelika. Jazda w foteliku to dla malucha jedyny bezpieczny sposób podróżowania. Przy zderzeniu lub nagłym hamowaniu nie utrzymasz go na kolanach, nawet jeśli sama będziesz mieć zapięte pasy (przypinanie siebie i dziecka jednym pasem jest równie niebezpieczne!). Podczas kolizji wypada ono do przodu z siłą 30-60 razy większą niż jego waga. Przy prędkości 60 km/h siła uderzenia dziecka, które waży 25 kg, wzrasta do około tony! Tak więc dla dobra malucha przewoź go tylko w foteliku! Nosidełko dla niemowląt (do 10-13 kg) montuj tyłem do kierunku jazdy. Dzięki temu przy nagłym hamowaniu delikatne mięśnie szyi malca będą mniej narażone na uraz. Nosidełko możesz przypiąć na przednim siedzeniu tylko wtedy, gdy w samochodzie nie ma poduszki powietrznej! Maluchy powyżej 10-13 kg można już przewozić przodem do kierunku jazdy. Dzieci powyżej 15 kg mogą podróżować w fotelikach bez szelek – zapina się je „dorosłymi” pasami (powinny przechodzić przez wszystkie miejsca zaznaczone na foteliku, nie mogą dotykać szyi dziecka, być poluzowane). W większości krajów Europy (np. w Austrii, Chorwacji, Włoszech) dzieci do lat 12 można przewozić...

dziecko bez fotelika
Adobe Stock
Prawo i finanse
Kiedy możesz przewozić dziecko bez fotelika? [PRZEPISY 2022]
Wiesz pewnie, że dziecko może jeździć samochodem bez fotelika. Ale ta zasada to wyjątek, który dotyczy tylko kilku rzadkich sytuacji! W pozostałych wypadkach dziecko zawsze musi podróżować w foteliku samochodowym. Wyjaśniamy, kiedy zgodnie z prawem dziecko może jeździć bez fotelika, i jak je wtedy przewozić.

Dziecko bez fotelika samochodowego to powinien być jak najrzadszy widok na drogach. Tylko fotelik, właściwie dobrany do wagi i wzrostu dziecka oraz prawidłowo zamontowany, zapewnia maksimum bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Spis treści: Czy dziecko może jeździć bez fotelika? Kiedy dziecko może jeździć bez fotelika? Mandat za przewożenie dziecka bez fotelika Czy dziecko może jeździć bez fotelika? Dziecko bez fotelika? Tak, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach! Jeśli dziecko ma mniej niż 150 cm wzrostu, musi podróżować samochodem w foteliku z zapiętymi pasami , niezależnie czy ma 7, 12, czy 15 lat. Kilka odstępstw od tej zasady reguluje ustawa z 8 czerwca 2017 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 2017 poz. 1260). Jak przewieźć dziecko bez fotelika i jaki mandat grozi za złamanie przepisu? Kiedy dziecko może jeździć bez fotelika? Zastanawiasz się, od kiedy dziecko może jeździć bez fotelika? Lepiej unikaj takich sytuacji, choć prawo je dopuszcza. Jeśli dziecko ma mniej niż 150 cm wzrostu, możesz przewieźć je bez fotelika tylko w kilku przypadkach : Dziecko ma 135-150 cm, a jego waga przekracza 36 kg.  Może ono wtedy podróżować samochodem tylko z zapiętymi pasami. Wynika to z faktu, że większość fotelików samochodowych dla starszych dzieci , z homologacją, przeznaczonych jest do wagi 36 kg. Pamiętaj jednak, że można już dostać w polskich sklepach foteliki dla dzieci o wadze powyżej 50 kg, warto więc rozważyć zakup takiego fotelika. Masz troje dzieci i nie zmieścisz trzeciego fotelika na tylnej kanapie. Jedno dziecko może wówczas podróżować z tyłu pomiędzy dwoma fotelikami, jeśli ma zapięte pasy i więcej niż 3 lata. Ten przepis dotyczy tylko aut 5-osobowych. Dziecko jedzie  taksówką – fotelik samochodowy nie jest obowiązkowy. To samo dotyczy...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj