Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kamienie milowe, małe dziecko
Rozwój dziecka

Kamienie milowe w 2. i 3. roku życia

Przeczytaj, jak i kiedy dziecko zdobywa kolejne umiejętności. Sprawdź, jak rozwija się Twoja pociecha.

Twój maluch skończył pierwszy rok życia. Przez ten czas wiele się wydarzyło. Z bezradnego, piszczącego maleństwa wyrósł mały człowiek, który potrafi sam wstawać, bawić się i samodzielnie poruszać. A przed nim kolejne fascynujące etapy rozwoju!

Drugi i trzeci rok życia to czas odrywania się od maminej spódnicy i wyruszania w świat. To także okres intensywnej nauki mowy. Przeczytaj, jak i kiedy dziecko zdobywa kolejne umiejętności.

A ja rosnę i rosnę...
Twój maluch skończył roczek i coraz więcej potrafi! Jego rączki stają się sprawniejsze, umie włożyć przedmiot do pudełka, próbuje zdejmować ubranie, pije z kubka, podejmuje nieporadne próby posługiwania się łyżeczką. Coraz lepiej Cię rozumie – potrafi wskazać przedmioty, które chce dostać. Możliwe, że używa już dwóch zrozumiałych słów. Jest ciekawy świata. Chce wszystko obejrzeć, wszystkiego dotknąć, posmakować, zdaje się być w ciągłym ruchu!

14.-16. miesiąc
Maluszek sam chodzi. Możliwe, że potrafi schylić się i podnieść przedmiot. Niektóre dzieci usiłują już wspinać się po schodach. Sporo rozumie, świadomie mówi „mama” i „tata”, wykonuje proste polecenia, wymawia od trzech do sześciu słów. Daje do zrozumienia, czego pragnie, np. ciągnie mamę do kuchni i wskazuje ulubiony kubeczek, gdy chce pić. Świetną zabawą jest opróżnianie szaf, szuflad, schowków – i nie sposób nakłonić go, by pochował wyrzucone rzeczy. To dla niego ważna lekcja poznawcza, a tłumaczenie, że bałagani, na razie nie przynosi skutku.

17.-19. miesiąc
Dziecko sprawnie naśladuje zabawy (koci, koci łapci, pa-pa, tany-tany). Jeśli dasz mu kartkę i kredki, bazgra z zapałem. Coraz sprawniej się porusza – wspina się na meble, może nawet kopie piłkę! Pije z kubeczka, buduje wieże z dwóch klocków, „karmi” lalę. Być może łączy słowa w proste zdania. Coraz więcej rozumie. Potrafi naśladować dorosłych i symbolicznie używa zabawek (klocek to samochodzik, patyczek to lala).

20.-21. miesiąc
Dzielny szkrab potrafi wchodzić i schodzić po schodach, nazywa dwie lub trzy części ciała (np. nosek, oko, ucho), myje i wyciera ręce. Posługuje się łyżką, próbuje używać widelca, łączy wyrazy, rzuca piłką na wysokość rąk, coraz lepiej mówi i częściowo jest rozumiany.

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

niemowlę, mówić, usta
Panthermedia
Rozwój dziecka
Jak przebiega rozwój mowy dziecka w drugim roku życia?
Sprawdź, ile słów powinno znać już twoje dziecko. Dowiedz się, jak rozwija się mowa dziecka w kolejnych miesiącach jego życia.

Dziecko rozpoczyna swoją przygodę z mówieniem w okolicach pierwszego roku życia. Najpierw zaczyna wypowiadać rzeczowniki, przeważnie jednosylabowe, które wywodzą się z ulubionych dźwięków gaworzenia. W kolejnych miesiącach dziecko opanowuje umiejętność posługiwania się pewną liczbę rzeczowników, niezbędnych do określenia osób lub przedmiotów z najbliższego otoczenia. Kolejnym etapem w rozwoju mowy jest nauka czasowników, szczególnie takich, które oznaczają wyraźną czynność, jak np. "daj", "weź". Nauka mowy wymaga od dziecka równie dużego skupienia i koncentracji. Dla dzieci między 12-18 miesiącem życia największym i najbardziej atrakcyjnym wyzwaniem jest opanowanie oraz doskonalenie chodzenia. Nie oczekuj więc w tym okresie spektakularnego rozwoju mowy. Nastąpi on niego później, tuż po ukończeniu przez dziecko 18 miesięcy. Przeciętnie półtoraroczne dzieci używają kilkunastu różnych słów, a w wieku 24 miesięcy liczba ta wzrasta do 300!   Obserwowanie dziecka, kiedy zaczyna uczyć się mówić, jest fascynującym doświadczeniem. Sprawdź, jak ten proces przebiega miesiącu po miesiącu. Rozwój mowy od 12 do 17 miesiąca życia dziecka 12. miesięczne dziecko wymawia ze zrozumieniem pierwsze dwa lub trzy słowa z powtarzaną sylabą np. ma-ma, ba-ba, ta-ta. Potrafi wypowiedzieć słowo "mama" i powiązać je z twoją osobą. Roczne dziecko zna i używa samogłosek: a, o, u, e, y, i, ą, ę, a oraz kilka spółgłosek: p, b, m, t, d, n, k, ś i czasami ć. Wymowę pozostałych spółgłosek często zmienia i zastępuje  je łatwiejszymi. Czasem wyraźnie wymawia tylko pierwszą albo ostatnią sylabę. 13. miesięczne dziecko zaczynają używać krótkich słów, jak "nie", "da", czyli "daj". Czytaj też: Problemy z mówieniem 14-miesięczne dziecko nie mówi jeszcze zbyt wiele, ale dużo rozumie. Potrafi wykonać...

skoki rozwojowe
Adobe Stock
Rozwój
Skoki rozwojowe u niemowlęcia – kiedy występują, ile trwają, objawy
Skoki rozwojowe to ważne etapy w rozwoju niemowlęcia. W pierwszym roku życia dziecko przechodzi siedem skoków rozwojowych. Każdy przynosi całkiem nowy zestaw umiejętności. Sprawdź, kiedy występują poszczególne skoki, jak się objawiają, jakie umiejętności dziecko nabywa w ich wyniku.

Małe dziecko rozwija się bardzo dynamicznie, ale jednak nie w stałym tempie. Dlatego właśnie mówi się o skokach rozwojowych. Pojawienie się skoku rozwojowego zapowiadają zmiany w zachowaniu dziecka. Gdy niemowlę nagle i bez przyczyny zaczyna gorzej spać, ciągle chce być na rękach lub dużo płacze, można podejrzewać, że wkrótce nastąpi ważna zmiana w jego rozwoju. W jej wyniku dziecko zdobędzie nowe umiejętności. Skoki rozwojowe – ważne informacje: Skoki rozwojowe – co to takiego? Kiedy pojawiają się skoki rozwojowe u niemowlęcia? Objawy skoku rozwojowego u niemowlęcia Skoki rozwojowe – jak sobie radzić? Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia: Pierwszy skok rozwojowy –   5 tydzień życia   Drugi rozwojowy –   7-9 tydzień życia Trzeci rozwojowy –   11-12 tydzień życia Czwarty skok rozwojowy –   14-19 tydzień życia Piąty skok rozwojowy –   22-26 tydzień życia Szósty skok rozwojowy –   33-37 tydzień życia Siódmy skok rozwojowy –   41-46 tydzień życia Skoki rozwojowe – co to takiego? Skoki rozwojowe to określenie okresów w rozwoju dziecka, w którym nabywa ono ważne umiejętności. Skoki rozwojowe są efektem intensywnego rozwoju układu nerwowego – u niemowlęcia i małego dziecka tworzy się w mózgu najwięcej połączeń nerwowych. W czasie trwania skoku rozwojowego nagle, z dnia na dzień, dziecko nabywa nowe umiejętności. W dodatku – kilka naraz! Przedtem jednak bywa wyjątkowo marudne – zmiana zachowania niemowlęcia w okresie skoku rozwojowego jest typowa dla tego okresu.  Skok rozwojowy nie jest tym samym co faza intensywnego wzrostu niemowląt. Dokonywanie się skoku rozwojowego...

dziecko, czystość, mydło, łazienka
Panthermedia
Przedszkolak
Co NAPRAWDĘ powinien umieć świeżo upieczony przedszkolak?
„Moja Martusia umie liczyć do dziesięciu!”, „Julka sama się ubiera", "Kuba recytuje Lokomotywę" – chwalą się rodzice świeżo upieczonych przedszkolaków. Czy powinnaś się martwić, jeśli twój trzylatek tego nie potrafi? Co tak naprawdę powinien umieć?

Na początek dobra wiadomość: twój świeżo upieczony przedszkolak NIE MUSI liczyć do dziesięciu, ubierać się samodzielnie od stóp do głów ani recytować „Lokomotywy”.  To, że są dzieci, które to umieją, do niczego cię nie zobowiązuje, podobnie jak fakt, że kilkuletnie gimnastyczki z Chin potrafią robić mostek i szpagat. Co w takim razie powinien umieć trzylatek , który właśnie zaczął chodzić do przedszkola ? – Wbrew pozorom to nie jest łatwe pytanie – mówi Anna Marczewska-Stręk, psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 5 we Wrocławiu. – Dzieci rozwijają się przecież w indywidualnym tempie, każde ma inne predyspozycje i talenty . Istnieje jednak pewien zespół umiejętności, za pomocą których można ocenić rozwój dziecka. Oto one: Trzylatek jest ciekawy świata (i pyta, pyta, pyta...)   Wiele rzeczy go interesuje i chętnie o nie pyta („A co to?”, „A po co?”).    Ma coraz lepszą pamięć, może się już nauczyć prostej piosenki albo wierszyka (jeśli zechce!).    Wie, jakiej jest płci i jak ma na imię.    Rozumie, do czego służą przedmioty codziennego użytku.     Potrafi rozwiązywać proste problemy , np. wie, że trzeba dosunąć do regału krzesło, by dosięgnąć czegoś, co znajduje się wysoko na półce. Radzi sobie z prostą układanką. Wie, ile to jest jeden (klocek, miś), ile dwa (samochody), a co znaczy „wiele”. Rozumie pojęcia w rodzaju „mniej”, „więcej”, „mniejszy”, większy”. Potrafi segregować przedmioty (np. do jednego pudełka wkłada klocki, do drugiego misie). Te umiejętności są ważniejsze od wymieniania cyferek po kolei (mnóstwo dzieci recytuje „jeden – dwa – trzy”, ale nic to dla nich nie znaczy). Uwaga! Jeśli dziecko nie zadaje...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz