Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko obgryza paznokcie
fotolia.com
Wychowanie

Obgryzanie paznokci u dzieci - takie mogą być przyczyny!

Obgryzanie lub skubanie paznokci jest dość często spotykane u dzieci w każdym wieku i nie ma szczególnie złego wpływu na rozwój dziecka. Jest jednak objawem napięcia nerwowego i warto pomóc maluchowi, zanim nawyk się utrwali.

Warto się zastanowić dlaczego dziecko obgryza paznokcie. Często jest to objaw jakichś stresów, które przeżywa maluch. Natomiast zlekceważenie tego może spowodować, że obgryzanie paznokci może przemienić się w nawyk, który trudno będzie dziecku pokonać.

Przyczyny obgryzania paznokci u dzieci

Warto zastanowić się, czy dziecko:

  • nie jest zbyt często krytykowane lub poprawiane?
  • nie czuje, że wymagania rodziców są zbyt wygórowane?
  • nie odczuwa, że sami rodzice są spięci i zbyt wymagający?
  • nie widziało w telewizji lub w rzeczywistości sceny lub obrazu, który mógł wywołać u niego niepokój?


Sposoby na odzwyczajenie dziecka od obgryzania paznokci


1. Wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych rąk i ust

a) Zamknąć dłonie w pięści i mocno ściskać, licząc wolno do dziesięciu, a następnie gwałtownie je rozluźnić. Ćwiczenie powtórzyć 3 razy, aż dziecko będzie miało wrażenie ciepła i ciężkości dłoni.
b) Mocno zacisnąć usta i zęby, oddychając głęboko przez nos. Podczas wydechu gwałtownie rozluźnić usta, pozostawiając je nieco uchylone. Powtórzyć 3 razy.

2. Uświadamianie dziecku negatywnych strony obgryzania paznokci

Należy cierpliwie i konsekwentnie tłumaczyć maluchowi, że będą go bolały paluszki, że będzie miał brzydkie ręce, że jest to niedobre przyzwyczajenie itp.

3. Ograniczanie sytuacji, w których dziecko powraca do obgryzania paznokci

Warto wymyślać dziecku zajęcia, podczas których używane są obie rączki (wycinanie, klejenie, lepienie z plasteliny, zabawy z masą solną). Można też włożyć mu do dowolnej ręki, na przykład w czasie rysowania, małą chusteczkę lub miękką piłeczkę. Minimalizuj możliwość wystąpienia sytuacji stresowych, w których dziecko powraca do tego nawyku.

Czego unikać, gdy dziecko obgryza paznokcie

Nie należy wyśmiewać dziecka, czynić mu wymówek, zwracać bez przerwy uwagi, karać, denerwować się. Takie zachowania nie przyniosą rezultatu, a wręcz przeciwnie, mogą tylko nasilić nawyk, gdyż dziecko czuje, że nie jest w stanie usatysfakcjonować rodziców.

Można zastosować kilka specjalnych sztuczek pomocnych w walce z nawykiem. Najlepsze są tu działania motywacyjne, czyli za każdy odniesiony sukces chwalić malucha, podkreślać jak dobrze sobie radzi. Od czasu do czasu pożądana jest również nagroda w postaci jakieś drobnego prezentu.

Zobacz też: 7 zabaw na świeżym powietrzu

Trening uważności – ćwiczenie relaksacyjne – film

mama, dziecko
Panthermedia
Wychowanie
Dlaczego dziecko obgryza paznokcie - możliwe przyczyny i sposoby
Gryzienie paznokci to delikatna kwestia. Sygnał, że trzeba uważnie przyjrzeć się swojemu dziecku. I działać mądrze.

Gdy dziecko obgryza paznokcie, na pewno nie jest to ładny widok. Ale przecież nie o wrażenia estetyczne tu chodzi. Zazwyczaj obgryzanie paznokci pojawia się u pięciolatka (czasem jeszcze trochę wcześniej), gdy dziecko przeżywa jakieś kłopoty, pierwsze stresy . To pomaga mu rozładować napięcie emocjonalne. Z tej samej przyczyny malec może też zgrzytać zębami czy ssać palec . Przyczyny obgryzania paznokci u dzieci Często przyczyną obgryzania paznokci bywa lęk, np. spowodowany pójściem do przedszkola, do zerówki, napięciami w rodzinie, konfliktem z rówieśnikami lub pierwszymi kłopotami w nauce. Dziecko może też czuć się niepewnie, bo pojawiło się nowe rodzeństwo , zmieniliście miejsce zamieszkania albo przeżyło odejście bliskiej osoby. A może tryb życia waszej rodziny jest dlań zbyt nieuporządkowany? Maluch nie czuje się wtedy bezpiecznie, bo trudno mu przewidzieć, co go czeka. Czasem przyczyna leży w samym dziecku. Jest bardzo wrażliwe, nieśmiałe. Albo należy do nadpobudliwych . Jeśli maluch jest niezwykle żywy i ruchliwy, w sytuacjach, w których nie może uwolnić swojej energii, może zamiennie zajmować się paznokciami, np. siedząc bez ruchu przed telewizorem. Ale nawet w takim wypadku nie zawsze o to tylko chodzi. Sprawdź, czy program lub film, który ogląda, nie budzi w nim zbyt wielkich emocji. Warto wtedy usiąść obok i tłumaczyć, co się dzieje na ekranie. [CMS_PAGE_BREAK] Obgryzanie paznokci zazwyczaj mija z wiekiem, ale może być niekorzystne dla zdrowia. Bywa przyczyną wad zgryzu , zwiększa ryzyko zarażenia się owsikami, zwłaszcza w przypadku dzieci uczęszczających do przedszkola (jest też jednym z objawów owsicy !) i może pozostawić zdeformowane paznokcie. Co pomoże na obgryzanie paznokci u dzieci Zadbaj, by paznokcie były króciutko przycięte . Dziecko nie będzie miało co obgryzać. W aptece można kupić płyn przeciw...

Wychowanie
Obgryzanie paznokci
Gryzienie paznokci to delikatna kwestia. Sygnał, że trzeba uważnie przyjrzeć się dziecku.

Gryzienie paznokci to delikatna kwestia. Sygnał, że trzeba uważnie przyjrzeć się dziecku. I działać mądrze. Nie jest to ładny widok... Ale przecież nie o wrażenia estetyczne tu chodzi. Obgryzanie paznokci zazwyczaj pojawia się u pięciolatka (czasem trochę wcześniej), kiedy dziecko przeżywa jakieś kłopoty czy pierwsze stresy. Bywa przyczyną wad zgryzu, zwiększa również ryzyko zarażenia owsikami, szczególnie w przypadku dzieci, które chodzą do przedszkola (jest też jednym z objawów owsicy!). Może także zniekształcić paznokcie. Co z tym robić, radzi Katarzyna Floryan, psycholog, w Uniwersytecie dla Rodziców w Warszawie prowadzi terapię dzieci i wspiera rodziców w trudnościach wychowawczych. Rozpoznaj przyczynę Przyczyną obgryzania bywa lęk, np. spowodowany pójściem do przedszkola czy zerówki, napięciami w rodzinie, konfliktami z rówieśnikami, pierwszymi kłopotami w nauce. Dziecko może też czuć się niepewnie, bo np. na świecie pojawiło się rodzeństwo czy zmieniliście miejsce zamieszkania. A może tryb życia waszej rodziny jest dla niego zbyt nieuporządkowany? Wtedy malec nie czuje się bezpiecznie, bo trudno mu przewidzieć, co go czeka. Czasami powód leży w samym dziecku – jest ono bardzo wrażliwe, nieśmiałe. Albo należy do maluchów nadpobudliwych. Jeśli jest niezwykle żywe i ruchliwe, to w sytuacjach, w których nie jest w stanie uwolnić i wyładować swojej energii, może zamiennie zajmować się paznokciami, np. siedząc bez ruchu przed telewizorem. Jednak nawet w takiej sytuacji może chodzić o coś więcej. Sprawdź, czy program lub film, który ogląda, nie budzi w nim zbyt wielkich emocji. Warto usiąść obok dziecka i tłumaczyć mu, co się dzieje na ekranie. Krótko i gorzko Dbaj, by paznokcie były króciutko przycięte, a dziecko nie będzie miało czego obgryzać. Co jeszcze warto robić? 1. Poszukaj w sklepach zabawek antystresowych , które...

dziecko, kąpiell, wanna, piana
Panthermedia
Zdrowie
Jak zmienić łazienkę w salon piękności
„Woda mu zbrzydła, ma wstręt do mydła…” – to na szczęście nie jest opis znanego mi dziecka, ale fragment wiersza Jana Brzechwy o brudasku, który chyba nie istniał naprawdę. Dzieci lubią wyglądać czysto jak z reklamy. A że czasem nie chce im się iść myć...? Podpowiadamy, jak to zmienić!

Moja domowa do niedawna jeszcze przedszkolaczka, a od września już uczennica, Iga, nie przepadała za myciem. Duchową przemianę przeszła po obejrzeniu odcinka „Kubki smakowe i zęby” serialu „Było sobie życie”. Od tamtej pory nikt nie musi jej przypominać o porannej i wieczornej toalecie. Dłonie myje długo i często. Zęby szoruje tak, jakby od tego zależało jej życie. Włosy czesze jak, nie przymierzając, arkadyjska pasterka nad strumieniem – z widoczną lubością. W przedszkolu również pierwsza biegła – i w szkole biega – do łazienki. A panie nie mogą się jej nachwalić. Bo wbrew pozorom mycie rąk i buzi to bardzo ważna sprawa dla zdrowia małego człowieka. Dlatego warto pozwolić dzieciom zmienić łazienkę w prawdziwy salon piękności. Pielęgnacja dziecka - o tym pamiętaj: Rozczesane włosy. Dodają uroku i zdobią jak mało co. Jeśli jednak musisz toczyć co dzień boje o szczotkowanie włosów, pomyśl o ich skróceniu. Krótkie paznokcie. Zbyt długie mogą być świetnym siedliskiem bakterii, a przedszkolak często wkłada ręce do buzi. Najlepiej przynajmniej dwa razy w tygodniu skracać je u rąk i dwa razy w miesiącu – u nóg. Umyta buzia. Ciepła woda usunie martwy naskórek, nadmiar łoju i resztki jedzenia wokół ust. Czyste zęby . Argument dotyczący zdrowia nie zawsze trafia do umysłu próżnego przedszkolaka, dlatego odwołaj się do jego... urody. Chyba nie ma pięciolatka, który nie chciałby wyglądać jak: Barbie lub Superman. Wykorzystaj tę próżność. Sprawdź też: Wychowanie czyścioszka - łatwiejsze niż myślisz.   5 najważniejszych kosmetyków dla przedszkolaka   Mydło. Skutecznie usunie czekoladę z policzków, piasek spod paznokci, ślad po flamastrze z dłoni. Zażyła przyjaźń malucha z mydlaną pianą być może uchroni go także przed zakażeniem pasożytami, o które w naszych...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta