Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko w farbie
fotolia.com
Wychowanie

Tropem Zosi Samosi - jak nauczyć dziecko samodzielności

Twoje dziecko zaczyna radzić sobie bez twojej pomocy. Nie powstrzymuj tej zmiany. Bądź w pobliżu, reaguj na potrzeby dziecka, okazuj czułość. Potem pozwalaj na próby, które prowadzą do upragnionego celu. Zobacz, jak jeszcze możesz pomóc w nauce samodzielności.

Pierwszy krok do samodzielności: doceniaj wysiłek dziecka 

– Zobacz – woła do żony zachwycony tata rocznego Gucia – jak świetnie razem bawimy się piłką. Po 3 podaniach maluch przestał interesować się zabawą, ale jego tata był z niego naprawdę dumny. Zakończyli pierwszy mecz!

Eksperci, opisując poszczególne fazy rozwoju dziecka, zastrzegają, że u każdego malucha przebiega to indywidualnie. Mimo to martwisz się, gdy okazuje się, że twoje dziecko, będąc w tym samym wieku co synek przyjaciółki, umie mniej. Nie przejmuj się! I bądź cierpliwa! Chwal swoje dziecko – to jeden z najlepszych systemów motywowania. Klaszcz, uśmiechaj się, nawet wtedy, gdy opanował do perfekcji drobną - wydawałoby się - czynność.

Nie wyręczaj dziecka, lecz pomagaj

Prawie roczny maluch stara się wrzucić klocek do pudełka. Raz, drugi, trzeci. Pozwól mu samemu dojść do rozwiązania. Przy kolejnej próbie pokaż, jak to osiągnąć. Ale zamiast sama wrzucać klocek, czemu od dłuższej chwili nie możesz się oprzeć, weź rączkę malca i mówiąc: „Mamusia ci pomoże”, razem zróbcie ten ruch. W końcu dziecko odniesie sukces, a ty, stojąc z boku, będziesz dumna, że jesteś mamą tak zdolnego smyka. 

Zachęcaj dziecko do decydowania

3,5-letnia Zuzia przed pójściem do przedszkola protestuje, gdy mama chce nałożyć jej nową bluzkę: – Mamusiu, nie nie chcę tej bluzeczki. Nikt mnie nie pozna! Ubieranie malca to coś więcej niż pierwsza lekcja stylu. Przy dobrej zabawie również uczysz podejmowania decyzji. Przed wyjściem z domu zaplanuj czas tak, by dziecko mogło samo wybrać ubranka. Na początek możesz zaproponować: „Mamusia wybierze spódniczkę (spodenki), a ty bluzeczkę”. Już dwulatek, choć przecież nie umie jeszcze sam się ubrać, bardzo lubi spędzać czas przy otwartych szufladach z różnymi ciuszkami.

Ucz dziecko otwartości na zmiany

– Dziś wieczorem zostaniesz z babcią i dziadkiem. A jak się obudzisz rano, to mamusia i tatuś będą już w domku – powiedziała Monika do swojej dwuletniej córeczki. O 1. w nocy mała się budzi, rozgląda i zdziwiona pyta: – Gdzie mama? Ja nie śpię. Jeśli do tej pory byłaś jedyną „przytulanką” dziecka, czas to zmienić. Nawet gdy jeszcze karmisz piersią, ucz je zasypiania we własnym łóżeczku. A może niech do snu układa pociechę tata, przytuli, opowie bajkę...

Tłumacz dziecku emocje, które przeżywa

Bierzesz w ramiona swojego 2-latka, a on, zamiast się tulić, gryzie cię lub bije. Na stanowcze: „Tak nie wolno”, ku twemu zaskoczeniu zaczyna płakać. Przytulasz go, chcąc pocieszyć, a on znów gryzie. Dziecko w ten sposób wyładowuje swoje emocje. Jednak nie można na to pozwalać. Wyjaśniaj mu, co przeżywa, i ucz, jak ma sobie z tym radzić. Powiedz: „Widzę, że jesteś zły. Może pobiegamy, by wyrzucić złość?”.

Zachęcaj dziecko do współpracy

W przedszkolu ze zdumieniem Magda przyglądała się, jak jej 3-letnia Weronika odkłada na miejsce zabawki. W domu magia przestaje działać. Wszelkie próby nauki porządku kończą się zawsze tym samym: Magda po raz kolejny może dokładniej przyjrzeć się zabawkom, układając je na miejscu. Zanim zaczniesz doszukiwać się podstępnych sztuczek stosowanych w przedszkolach, wypróbuj metodę, którą po przemyśleniu zastosowała Magda. Kup kilka kolorowych pudeł i zorganizuj zabawę w segregowanie. To działa! Nim się obejrzysz, u twego boku wyrośnie mały pomocnik.

Wprowadzaj zasady, nie ulegaj dziecku

Pozwalając prawie 4-letniemu Frankowi na wybranie dania w restauracji, Robert już w tym samym momencie żałował tej decyzji. Powiedział tylko: – Pamiętaj, by to zjeść. I tak jak przewidywał, kurczak na słodko smakował dobrze... tylko z nazwy. Znasz to? Jeżeli ustalacie zasady, to nie po to, by je łamać. Gdy zostawiasz dziecko pod opieką dziadków lub niani, przekaż je. Czy zawsze trzeba się ich trzymać? Zawsze, lecz nie za wszelką cenę. Najważniejsze, by działać z rozsądkiem i dla dobra malca. A Franek? Gdy przyszła pora zamawiania deseru, dostał drugą szansę.

Konsultacja: Krystyna Zielińska, psycholog, od 15 lat pomaga rodzicom w wychowaniu, pracuje w warszawskim przedszkolu.

 

Jak dziecko poznaje swoje ciało - film

adaptacja do przedszkola
Adobe Stock
Edukacja
Adaptacja w przedszkolu – co robić, żeby dziecko chętnie chodziło do przedszkola?
Adaptacja w przedszkolu to trudny czas nie tylko dla dzieci, ale i rodziców. Twoje dziecko nie najlepiej znosi zmiany? Dowiedz się, jak pomóc mu w adaptacji.

Adaptacja w przedszkolu dla niektórych dzieci jest trudniejsza niż dla innych. Jeśli przez pierwsze dni  dziecko płacze w przedszkolu  lub nie chce się z tobą rozstawać, jest to naturalna reakcja. Jeżeli jednak płacz i niechęć nie ustają z codziennym chodzeniem do przedszkola – przyczyna może leżeć gdzie indziej. Powodem awersji do przedszkola może być np. kłótnia z koleżanką lub inne nieprzyjemne zdarzenie. Sprawdź, ile zwykle trwa adaptacja w przedszkolu, jakie są możliwe przyczyny problemów z adaptacją i w jaki sposób możesz pomóc dziecku zaaklimatyzować się w placówce. Spis treści:  Jak pomóc dziecku w adaptacji do przedszkola? Wskazówki dla rodziców Ile trwa adaptacja w przedszkolu? Problemy z adaptacją w przedszkolu – możliwe przyczyny Gdy maluch nie mówi, czemu nie chce chodzić do przedszkola Adaptacja dzieci w przedszkolu. Podpowiedzi dla nauczycieli Jak pomóc dziecku w adaptacji do przedszkola? Wskazówki dla rodziców Pójście do przedszkola to trudny moment i dla dziecka, i dla rodzica. Na szczęście to mija. Niektóre dzieci po kilku dniach dumnie kroczą do przedszkola i rzucają się w wir zabawy, inne potrzebują nieco więcej czasu, aby przystosować się do nowych warunków. Co możesz zrobić, aby dziecko polubiło przedszkole i jak ułatwić mu adaptację? Ucz  samodzielności Zanim dziecko rozpocznie przedszkolną przygodę, naucz je: korzystać z toalety lub nocnika, mówić, jak ma na imię i nazwisko, zgłaszać potrzeby (mówić, że coś boli, jest zimno itp.), używać łyżki i widelca przy jedzeniu, ubierać się i zakładać buty. Dzięki temu maluch poczuje się pewniej. Zachowaj spokój Nic tak nie potęguje rozpaczy dziecka jak nerwowe reakcje rodziców. Nie płacz (w końcu dla rodzica...

ręka, mama, maluch, zgubić
Czas wolny
Co robić, gdy dziecko się zgubi
Czasem wystarczy chwila – w tłumie, sklepie, na plaży – żeby rozbrykany malec zniknął z oczu. Obyś nigdy nie znalazła się w takiej sytuacji! Na wszelki wypadek jednak przeczytaj.

Aż boisz się pomyśleć, że to mogłoby się wam przydarzyć? Lepiej, by nasze rady nie okazały się potrzebne. Ale ryzyko istnieje. Czy twoja pociecha wie, jak się zachować, gdy się zgubi ? Łagodnie i bez straszenia przygotuj ją na taką ewentualność. Naucz dziecko, jak się nazywa Przede wszystkim sprawdź, czy potrafi powiedzieć, jak się nazywa i gdzie mieszka. Ćwicz tę umiejętność w zabawie i od czasu do czasu powtarzaj. Trzy- lub czterolatek szybko się uczy, ale też prędko zapomina. A te wiadomości powinien mieć w główce zawsze. Starszak może też zapamiętać numer twojego telefonu komórkowego. Jednak pod wpływem stresu (gdy się zgubi) nawet bardzo rezolutny przedszkolak może zapomnieć nazwiska. Wiele kurtek i bluz ma wewnątrz specjalne naszywki – nie wpisuj tam pełnych danych dziecka, wystarczy imię i numer twojej komórki. W Internecie można zamówić bransoletkę z numerem telefonu, którą malec może nosić np. na plaży. Gdyby się zgubił, osoba, która go znajdzie, będzie mogła szybko się z tobą skontaktować. - Uczmy też dziecko, kim jest policjant, ochroniarz, strażnik miejski, obsługa sklepu. Na spacerze lub podczas zakupów pokazujmy mu takie osoby: „To jest pan ochroniarz. Gdybyś się zgubiła , zorientowała się, że nas nie ma, podejdź i powiedz, że szukasz rodziców” – radzi Mariola Pietroń-Ratyńska, psycholog. Trzymaj dziecko za rękę, by się nie zgubiło W tłumie zawsze trzymaj dziecko za rękę . Przypominaj mu i powtarzaj: „Bądź blisko mnie, patrz, gdzie jestem, nie odchodź”. – Gdy maluch się nas ładnie pilnuje, nagradzajmy go za to, chwalmy, żeby utrwalić dobre nawyki – podpowiada psycholog. Kilkuletnie dziecko jest ufne, nie umie odróżnić ludzi dobrych od złych. Może oddalić się, gdy zobaczy coś ciekawego (np. zabawkę na wystawie sklepu). Dlatego nie wolno go spuścić z oka! Uprzedź malca, że...

dziecko, krzyk, wychowanie, maluch, chłopiec
Wychowanie
Skąd się bierze agresja dziecięca u 2-3-latków?
Twój dwulatek wpada w złość i jest agresywny w stosunku do najbliższych i rówieśników? To naturalne w jego wieku. Dziecko chce być bardziej samodzielne, a jednocześnie napotyka na wiele trudności, których nie może pokonać. Dlatego szczypie, bije, ciągnie za włosy i gryzie. Sprawdź, jak poradzić sobie z agresją u dziecka.

Mój 2,5-letni synek, gdy jest w złym humorze, wpada w wściekłość. Gryzie, bije z całej siły i wrzeszczy. To samo dzieje się w piaskownicy, gdy inne dziecko nie chce mu oddać swojej zabawki. Boję się, że wychowuję małego potwora. Sylwia S. z Warszawy Dlaczego dziecko jest agresywne? Przyczyn agresji u dziecka jest wiele i nie zawsze są one być oczywiste dla jego rodziców. Najczęstsze to: 1. Nieumiejętność radzenia sobie z emocjami Kilkulatek nie rozumie i nie umie opanować złych emocji, nie radzi sobie z przeciwnościami, nie potrafi jeszcze żyć w grupie – taką wiedzę zdobędzie dopiero z czasem. Frustrację wywołują w nim również stawiane mu ograniczenia. Dążąc do własnej niezależności i jednocześnie nieustannie słysząc zakazy i nakazy, którym musi się podporządkować, malec denerwuje się i wyraża to w sposób agresywny. 2. Zaburzenia rytmu dnia W życiu dziecka niezwykle ważny jest rytm dnia - o stałej porze bawi się, je, idzie spać. Wszelkie zakłócenia tego rytmu, czyli na przykład brak popołudniowej drzemki, głód z powodu opóźnionego obiadu i inne niezaspokojone potrzeby dziecka, mogą być źródłem nerwów. Także złe samopoczucie, będące często zwiastunem choroby, może wywołać agresję. 3. Nieodpowiednie wzorce zachowań Jeśli rodzice, inni dorośli lub rówieśnicy zachowują się agresywnie, arogancko i wybuchowo, dziecko najprawdopodobniej będzie ich naśladować. Przyjrzyj się zachowaniu swojemu i taty dziecka - może nieświadomie wy wprowadzacie nerwową atmosferę? 4. Błędy rodziców Czasami przyczyną agresji u dziecka są błędy w wychowaniu – zakazy i uniemożliwienie dziecku podejmowania samodzielnych decyzji lub wręcz przeciwnie — pozwalanie na zbyt wiele. Jeśli z kolei będziemy poświęcać maluchowi za mało czasu, bardzo prawdopodobne, że agresją spróbuje on zwrócić na siebie uwagę rodziców....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj