Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ciasta, alergia, dziecko
Zdrowie

Ciasta

Są takie, które możesz zrobić bez mleka. Ale co do nich dodać zamiast masła i jajek? A zamiast mąki?


Są takie, które możesz zrobić bez mleka. Ale co do nich dodać zamiast masła i jajek? A zamiast mąki? Czy takie ciasto może jeszcze być smaczne? Oczywiście!

Do wypieków dla alergika uczulonego na mleko nie możesz dodawać masła. Twardą margarynę i masmiksy musisz odrzucić z powodu obecności w nich szkodliwych tłuszczów trans. Natomiast miękka margaryna (zdrowsza, bo bez niedobrych tłuszczów) nadaje się – niestety – tylko do smarowania, bo pod wpływem wysokiej temperatury zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe zmieniają się w szkodliwe tłuszcze trans! Najlepiej więc zamiast masła dodać do ciasta olej (bardzo dobrze wychodzi np. marchwiowe, zebra, piernik). Pyszny jest też biszkopt, zrobiony z samych jajek i mąki.

Jeśli malec jest uczulony na białko jajka, możesz zamiast niego dodawać do wypieków zmiksowane banany lub olej i wodę (spajają ciasto). Jeśli natomiast ma alergię na gluten, kup specjalną mąkę bezglutenową do wyrobu ciast.

Konsultacja: Edyta Gulińska, dietetyk

Szybkie ciasto dla dzieci bez ciasta. Najszybsze i w dodatku przepyszne!

ciasto na dzień babci i dziadka
AdobeStock
Święta i uroczystości
Ciasto na Dzień Babci i Dzień Dziadka [proste, pyszne i szybkie PRZEPISY]
Ciasto na Dzień Babci i Dziadka dziecko może wykonać samodzielnie, będzie to wspaniałą niespodzianką dla dziadków! Przedstawiamy przepisy na pyszne i szybkie wypieki dla babci i dziadka.

Ciasto na Dzień Babci i Dziadka będzie cudownym prezentem dla nich, ponieważ zostanie w nie włożona praca (i serce!) dziecka. Najwspanialsze są te prezenty wykonane własnoręcznie przez wnuczka lub wnuczkę. Pomysłów jest dużo: kolorowanka z babcią i dziadkiem , piękna laurka , wierszyk dla babci i dziadka . W tym roku możecie przygotować coś bardziej zaskakującego, jak np. własnoręcznie wykonane ciasto. Mamy dla ciebie kilka łatwych, szybkich i - co najważniejsze - przepysznych przepisów na ciasta.  Proste ciasta na Dzień Babci i Dziadka Jakie ciasto przygotować na Dzień Babci i Dziadka ? Przede wszystkim musi być ono dobre, ale może być także szybkie. Przedstawiamy nasze propozycje na placek na Dzień Babci i Dziadka.  Pyszne i szybkie wypieki: Stefanka bez pieczenia Chlebek bananowy Ciasto jogurtowe Ciastka owsiane Śmietanowiec Stefanka - szybkie ciasto na Dzień Babci i Dziadka Jeśli malec chce wykonać jak najwięcej samodzielnie, świetnym rozwiązaniem są ciasta bez pieczenia. Jeśli jeszcze rzadko staje przed kuchenką, wcześniej dokładnie przypomnij mu zasady bezpieczeństwa. Składniki: 5 paczek herbatników 1 litr mleka 1 kostka masła 1 szklanka cukru 1 szklanka kaszy manny 2 łyżki kakao Polewa czekoladowa 1/2 kostki masła 1/2 szklanki cukru 3 łyżki kakao 3 łyżki wody Sposób przygotowania: Do rondelka wlać mleko, dodać masło i cukier, następnie zagotować. Powoli dodać kaszę manną, mieszając grzać na małym ogniu do czasu, gdy zgęstnieje. Dodać kakao i wymieszać. Spód blaszki wyłożyć połową herbatników i wylać przestudzoną masę. Następnie ułożyć drugą warstwę herbatników. Składniki na polewę umieścić w garnuszku i rozpuścić. Gotować ok. 3 minut cały czas mieszając. Gdy lekko przestygnie polać ciasto, można udekorować wiórkami...

Dziecko z bułką
Fotolia
Żywienie
11 pytań o tłuszcze w diecie dziecka
Dieta całej rodziny powinna zawierać odpowiednie ilości tłuszczu, zwłaszcza tego dobrego. Bo jest on niezbędny dla zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka. No tak... tylko który tłuszcz jest dobry?

Dieta bez tłuszczu wcale nie jest zdrowa. Zresztą tak naprawdę nie ma takiej, bo tłuszcze znajdują się nawet w pomidorach czy jabłkach (choć w śladowych ilościach). Tłuszcze są ważnym źródłem energii, dostarczają niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i pomagają we wchłanianiu witamin w nich rozpuszczalnych, czyli A, D, E i K. Kwasy tłuszczowe biorą udział w procesie budowy komórek – dlatego są tak potrzebne dzieciom w okresie szybkiego wzrostu. To składniki budujące rdzeń kręgowy i mózg, które w 60% składają się właśnie z tłuszczu, a każde włókno nerwowe otoczone jest tłuszczową osłonką . Mają wpływ na stan skóry, ostrość wzroku, krzepliwość krwi i zapewniają prawidłową budowę hormonów, a także chronią organizm przed utratą ciepła. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe (np. LC-PUFA) pozytywnie wpływają na rozwój intelektualny dziecka . Dzieci do trzeciego roku życia powinny otrzymywać z tłuszczu do 41% energii dziennie, starsze już nieco mniej.  1. Jaki tłuszcz dodawać do zupek dla dzieci? Dodawaj świeże masło, oliwę z oliwek (najlepiej extra virgin, czyli z pierwszego tłoczenia) lub olej rzepakowy bezerukowy . Zawierają najkorzystniejsze kwasy tłuszczowe. Wystarczy łyżeczka któregoś z nich na porcję zupki. Należy dodać tłuszcz , gdy zupka jest już ugotowana (dla najmłodszych także zmiksowana). Niemowlętom do 7–8. miesiąca życia po dodaniu masła, oliwy lub oleju zupkę należy krótko zagotować. Potem wystarczy tylko ostudzić ją do odpowiedniej temperatury i podać. Zobacz też: Masło, margaryna czy oliwa? 7 ważnych faktów o tłuszczach dla dziecka 2. Czym smarować kanapki? Dzieciom do trzeciego roku życia chleb smaruj masłem . Starsze dzieci mogą jeść też margaryny dobrej jakości, czyli tzw. miękkie, które łatwo jest rozsmarować. Nie nakładaj grubej warstwy – wystarczy cienko posmarować...

dziecko je kanapkę
fotolia.com
Żywienie
Masło, olej czy margaryna - co podawać dziecku
Jeszcze niedawno dietetycy zalecali, żeby chleb dla dziecko smarować tylko masłem. Dziś mówi się, że jedne tłuszcze leczą, inne szkodzą. Ekspert radzi, które podawać dzieciom poniżej 3. roku życia.

Dziecko musi jeść tłuszcze, bo z nich czerpie energię. Jednak z drugiej strony to właśnie nadmiar tłustego jedzenia jest powodem tego, że ponad połowa dorosłych choruje na serce. Prawda jest taka, że pracujemy na to już od najmłodszych lat. Chcesz uchronić dziecko przed chorobami układu krążenia w przyszłości? To już teraz naucz go jeść dobre tłuszcze (pomagają sercu!), a te „złe” omijać szerokim łukiem. Tłuszcze obowiązkowo dla dziecka Nie tylko z tego powodu, że tłuszcze są świetnym źródłem energii, ale też dlatego, że bez nich dziecko nie przyswoi niektórych witamin (A, D, E, K). Jednym z częstych błędów żywieniowych popełnianych przez rodziców jest niedodawanie tłuszczu do niemowlęcych zupek. Może to nawet spowodować biegunkę (pediatrzy nazywają ją „biegunką pędraków”). Najważniejsze dla dziecka są NNKT To skrót od: niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jak sama nazwa wskazuje, są niezbędne. Do czego? Na pewno do budowy mózgu, bo stanowią składnik błon komórkowych. Ich niedobory mogą powodować m.in. wysypki, problemy z sercem, nerkami, układem krążenia, odpornością. Około jednej trzeciej tłuszczów, które dziecko je, to powinny być właśnie NNKT. Gdzie ich szukać? W olejach, orzechach, rybach. Nie podawaj dziecku wyłącznie masła Podawaj też margarynę. Tylko 3 proc. tłuszczów w maśle to NNKT. Znacznie za mało! Trzeba dziecku dawać też tłuszcze, w których jest więcej NNKT, czyli oleje, orzechy i ryby. Jeszcze do niedawna dietetycy zalecali, by dzieciom do 3 lat nie podawać margaryn, tylko masło (tak ustalili specjaliści w tzw. Polskim Konsensusie Tłuszczowym). Okazało się jednak, że maluchy mają duże niedobory NNKT. Dlatego obecnie zalecenia się zmieniły: od 2. roku życia można malcowi smarować kanapki masłem, albo margaryną. Ale musi to być margaryna miękka!  Najlepsza jest taka, na opakowaniu...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak