Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, mama, wakacje, morze, lato
Panthermedia
Zdrowie

Wakacje z alergikiem

Wyjeżdżając z małym alergikiem na urlop, masz mnóstwo obaw. Nie wiesz, jak dziecko zareaguje na zmianę klimatu, więcej słońca, wodę w jeziorze. Radzimy, co robić, by wakacje były udane.

Rodzice alergika zwykle są bardziej wyczuleni na punkcie zdrowia dziecka. Z obawy, by nie zaostrzyć objawów, wolą czasem zrezygnować z wakacji albo zakazują malcowi wielu rzeczy. Czy słusznie? Sprawdziliśmy.
 
Malec z AZS (atopowym zapaleniem skóry) nie może wychodzić na słońce
FAŁSZ Dzięki promieniom słonecznym skóra alergika staje się gładsza, a swędzenie mniej dokuczliwe. Pamiętaj jednak, że – podobnie jak wszystkie dzieci – maluszek nie może przebywać na ostrym słońcu. Aby skorzystać z dobroczynnego działania promieni słonecznych, wystarczy, by w pogodny dzień maluch przebywał w cieniu lub półcieniu mniej więcej trzy godziny. Kilka razy dziennie smaruj skórę smyka kremem do skóry atopowej z filtrem o wysokim faktorze (20–30).

Alergik nie powinien wyjeżdżać na wieś
FAŁSZ Chociaż na wsi znajduje się więcej substancji, które mogą wywołać uczulenie, to zwykle taki wyjazd służy alergikowi. Dzieje się tak dlatego, że na wsi malec może oddychać świeżym powietrzem. Natomiast miejski smog i spaliny sprzyjają rozwojowi alergii.
 
Słońce nie wywołuje uczulenia
FAŁSZ Promienie słoneczne mogą wywołać reakcję alergiczną. Wówczas na ciele pojawiają się czerwone plamy, bąble – jak po oparzeniu pokrzywą. Takie zmiany nazywa się fotodermatozami. Skórę uczuloną na słońce trzeba chronić blokerem, czyli kremem, który uniemożliwia przenikanie pro­mieni słonecznych. Fotodermatozę może wywołać też używanie leków, np. z grupy sulfonamidów. Jeśli malec przyjmuje jakieś lekarstwa, zapytaj pediatrę, czy nie zwiększają wrażliwości na słońce.

Drewniany domek nie jest dobrym miejscem na wakacje dla alergika
PRAWDA Boazerie i drewniane podłogi to często siedlisko pleśni, grzybów i roztoczy, które mogą wywołać uczulenie. Zdarza się, że alergik po nocy spędzonej w takim miejscu zaczyna kaszleć i kichać. Dlatego unikaj kwater, gdzie czuć wilgoć. Wasze lokum powinno być suche i czyste.
 
Smyk z AZS może mieć w upał większą wysypkę
PRAWDA Wysoka temperatura i pocenie się nasilają atopowe zmiany na skórze smyka. Dlatego chroń malca przed przegrzaniem, ubieraj w bawełniane przewiewne ubranka.

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

mama, niemowlę, lato
Zdrowie
Dr Olchowik: dokąd jechać na wakacje z alergikiem
Gdzie jechać na wakacje z dzieckiem uczulonym na pyłki, pleśnie, roztocza? Jak zabezpieczyć się przed tym, by wyjazd nie skończył się zaostrzeniem choroby albo nawet pobytem w szpitalu - wyjaśnia specjalista alergolog.

Czyste powietrze, woda wiatr i spokój, jaki daje przebywanie na łonie natury, pomagają leczyć alergię . Właśnie dlatego większość malców w czasie wakacji czuje się lepiej. Postaraj się więc tak zorganizować czas, by dziecko mogło spędzić jak najwięcej czasu poza miastem. Warto jednak wiedzieć, co mały alergik może robić na wakacjach, a czego nie powinien. Na pytania rodziców odpowiada dr Leszek Olchowik , pediatra, alergolog i pulmonolog Synek jest uczulony na roztocza. Wyjechaliśmy nad morze. Na plaży wszystko jest w porządku, ale w nocy malec ma zatkany nosek. Dlaczego? Czy coś teraz pyli? Być może w pokoju, w którym mieszkacie, jest coś, co dziecko uczula. Nawet na wakacjach trzeba dbać o to, by tam, gdzie on śpi, nie było dywanów, zasłon, pościeli z pierza. Warto zabrać na wakacje środek przeciw roztoczom (np. Allergoff, Acarosan) i spryskać nim łóżko. Można też przesłać łóżko, a najlepiej całe mieszkanie wodą z dodatkiem octu – to dobry sposób na pozbycie się roztoczy. Przyczyną nocnego kataru może być też uczulenie na pyłki traw . Aby w pokoju było ich mniej, otwieraj okna tylko w nocy, nad ranem oraz po deszczu – wtedy stężenie pyłków w powietrzu jest najmniejsze. W ciągu dnia staraj się jak najwięcej przebywać z dzieckiem nad morzem: powietrze jest tam nasycone składnikami morskiej wody, które leczą drogi oddechowe małego alergika. Niech bawi się na plaży, spaceruje, kąpie. W ten sposób wzmacnia układ odpornościowy, który potem łatwiej da sobie radę z atakiem alergenów. Asia dostaje na dworze kataru – podejrzewam, że to z powodu pylących pyłków. Pewnie lepiej nie wychodzić z nią na spacer? Wychodzić. Gdy jednak dziecko ma silną alergię na pyłki, które teraz pylą, konieczna jest wizyta u lekarza. Doradzi, jakie środki podawać. Na spacer oprócz chusteczek do nosa warto zabierać wodę w butelce i sprej do nosa z wodą...

katar
Panthermedia
Zdrowie
Katar sienny
W Polsce katar sienny dokucza co piątej osobie. To inaczej alergiczny nieżyt nosa. Jak go leczyć?

Katar sienny to jeden z najczęstszych objawów uczuleń. Potocznie nazywany jest alergicznym nieżytem nosa. Katar sienny jest objawem alergii wziewnej : uczulenia na pyłki roślin, roztocza, sierść zwierząt lub kurz. Charakteryzuje się wodnistą wydzieliną z nosa, opuchlizną, zaczerwienieniem i swędzeniem oczu oraz napadowym kichaniem. Niestety, w naszym kraju katar sienny dokucza co piątej osobie. Przyczyny kataru siennego Najczęstszą przyczyną pyłkowicy, czyli kataru siennego , są rośliny wiatropylne , np. niepozorne z wyglądu trawy i chwasty oraz drzewa liściaste. Błędnie myślimy, że tę chorobę wywołują rośliny o dużych, kolorowych kwiatach (te mają lepkie i ciężkie pyłki, które nie unoszą się w powietrzu i bardzo rzadko bywają przyczyną alergii). Objawy kataru siennego Uczulenie na pyłki czasem bywa mylone z przeziębieniem , gdyż jego początkowe objawy są podobne – kichanie, nieznaczne swędzenie oczu. Dopiero nasilenie objawów : dokuczliwe swędzenie oczu, łzawienie oczu, ataki kichania, wodnisty katar, bóle głowy, zatkany nos, a w cięższych przypadkach nawet duszność skłania do pójścia do lekarza. Leczenie kataru siennego Najlepiej rozpocząć je dwa-trzy tygodnie przed spodziewanym wystąpieniem objawów. Aby im zapobiec, podaje się do nosa albo do oczu kromoglikanian sodowy, rzadziej sterydy. Gdy wystąpią już dolegliwości, stosuje się leki obkurczające błonę śluzową nosa oraz leki przeciwhistaminowe . Dość skutecznym sposobem leczenia pyłkowicy bywa odczulanie. Poprzedza je wykonanie testów skórnych , które ułatwiają zidentyfikowanie alergenu. Pomagają postawić trafną diagnozę w 90% przypadków. Odczulanie polega na przyzwyczajaniu organizmu do wywołującego chorobę alergenu – w odpowiednich dawkach wstrzykuje się go pod skórę. Trwa ono długo i najlepiej rozpocząć je na kilka miesięcy przed wystąpieniem...

owoce
Panthermedia
Zdrowie
Wiemy, dlaczego dziecko nie chce jeść owoców i warzyw!
Twoje dziecko po zjedzeniu jabłka, gruszki, kiwi, pomidora, skarży się na pieczenie i swędzenie w buzi? Powodem może być alergia krzyżowa, której objawy często widać właśnie latem. O alergii krzyżowej rzadko wspominają lekarze.

Latem alergikowi mogą dokuczać nie tylko pyłki drzew i traw . Jeśli dziecko jest uczulone na pyłki, może źle się czuć po zjedzeniu niektórych owoców, warzyw, a także np. orzechów czy owoców morza. Alergia krzyżowa często nasila się latem. Teraz właśnie może zaszkodzić zjedzenie jabłka, gruszki, pomidora, choć ich jedzenie w innych porach roku nie powodowało żadnych problemów. Czytaj też: Alergia na pyłki: najczęstsza u dzieci na wiosnę. Latem nasila się alergia krzyżowa W niektórych owocach i warzywach znajdują się podobne panalergeny (cząsteczki wspólne występujące w dwóch różnych źródłach alergii jednocześnie) jak w pyłkach drzew czy traw. Taka reakcja alergiczna nosi nazwę alergii krzyżowej . Dziecko uczulone na pyłki brzozy może po zjedzeniu jabłka, gruszki, pomidora, kiwi, marchwi, selera, moreli, brzoskwini, orzechów laskowych mieć w buzi uczucie pieczenia, świąd, obrzęk. - Alergia krzyżowa szczególnie może nasilać się latem, zwłaszcza po zjedzeniu w pogodny dzień "zakazanego" (zawierającego uczulającą cząsteczkę) owocu – tłumaczy prof. Krzysztof Buczyłko, kierownik łódzkiego Centrum Alergologii. Jaki pyłek, jaki pokarm Najczęściej uczulającymi alergenami wziewnymi w Polsce są pyłki brzozy , bylicy i traw oraz roztocza kurzu domowego. Jakie alergie krzyżowe mogą się z nimi wiązać? Dzieci uczulone na pyłki traw i zbóż , mogą mieć niekorzystne objawy po zjedzeniu: ziemniaków, pomidorów, selera, grochu, kiwi, melonów, orzeszków ziemnych. Dzieci uczulone na pyłki brzozy muszą uważać na: jabłka, gruszki, pomidory, kiwi, marchew, seler, morele, brzoskwinie, orzechy laskowe. Dzieci uczulone na roztocza kurzu domowego muszą szczególnie uważać na owoce morza: kraby, krewetki, ośmiornice, homary. Dzieci uczulone na ambrozję , mogą reagować na rumianek i bylicę. Alergia krzyżowa to częsty...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz