dania ukraińskie dla dzieci
Adobe Stock/komokvm
Żywienie

Dania ukraińskie dla dzieci: co jedzą dzieci z Ukrainy? Lista potraw

Co jedzą dzieci w Ukrainie i czy to zawsze to samo, co lubią dzieci w Polsce? Przygotowałyśmy listę dań ukraińskich dla dzieci: są na niej pierogi, gołąbki i placki z cukinii. Aby maluchy poczuły się u nas jak w domu, warto też podać im mniej typowe potrawy: chałwę oraz pieczonego ziemniaka z kaszą gryczaną.

Dania ukraińskie dla dzieci to niekoniecznie te same potrawy, które lubią dzieci w Polsce. Czym ugościć dzieci z Ukrainy? Podpowiadamy, jakie są najpopularniejsze potrawy kuchni ukraińskiej.

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

Dania ukraińskie dla dzieci

Kuchnia ukraińska nie różni się wcale tak bardzo od kuchni polskiej, warto jednak wiedzieć, do jakich smaków przywykły ukraińskie dzieci. To ważne, jeśli gościmy uchodźców z Ukrainy – typowe potrawy ukraińskie pomogą sprawić, że maluchy poczują się jak w domu.

Co jedzą dzieci w Ukrainie?

Ukraińskie dzieci, podobnie jak polskie, na pewno nie pogardzą parówką czy mlekiem ze słodkimi płatkami, można jednak podać im coś, co w ich ojczyźnie jada się najczęściej. Kliknij w nazwę potrawy, by zobaczyć przepis.

Śniadania i kolacje ukraińskie
Ukraińcy lubią jeść dania na ciepło, także na śniadanie – na ukraińskim stole raczej nie znajdziemy więc kanapek (które polskie dzieci uwielbiają!). Dla dzieci warto więc przygotować np. popularny ryż na mleku albo różnego rodzaju placuszki, niekoniecznie na słodko. Możesz również zaserwować maluchom kopytka, kluski leniwe, a nawet purée ziemniaczane z dodatkiem masła.

Oto lista dań ukraińskich dla dzieci na śniadania i kolacje:


placki z cukinii
Adobe Stock

Obiad
Na główny posiłek w Ukrainie je się pożywne zupy, najlepiej gęste i bogate, pierogi, ryby i kotlety, a dania polewa się sosami. Jako dodatek często podaje się ziemniaki w formie purée. Warto wiedzieć, że Ukraińcy do każdego posiłku lubią jeść chleb – to dla nich niezwykle ważny dodatek. Mają też wiele powiedzeń związanych z chlebem (np. „Lepiej jeść chleb z wodą, niż żyć w obcym kraju”). Warto o tym pamiętać, goszcząc Ukraińców, i postawić na stole pokrojony chleb, aby każdy mógł się częstować.

Oto lista dań na obiad ukraiński dla dzieci:


golabki
Adobe Stock

Przysmaki ukraińskie dla dzieci

To dania i przekąski, które w Polsce są mniej popularne lub całkowicie nieznane, ale dzieci z Ukrainy będą się nimi zajadać. Warto je przygotować albo kupić:

  • chałwa słonecznikowa,
  • ryby suszone w soli (z języka ukraińskiego: taranka),
  • ziemniak purée z cebulką i kaszą gryczaną pieczony w cieście (jako farsz), podawany ze śmietaną,
  • napar z owoców suszonych, kompoty,
  • wafle przekładane mlekiem zagęszczonym, andruty.


andruty
Adobe Stock

Zobacz też:

Ksiądz nie chce pomóc prawosławnym
Adobe: lukaszmalkiewicz.pl, Scott Griessel
Aktualności
Absurd: ksiądz z Gniezna przyjmie uchodźców, ale… tylko niepalące kobiety bez małych dzieci!
Szokujące informacje upublicznił Artur Kuczma, lokalny polityk należący do Polski 2050. Zaangażowany w pomoc uchodźcom radny z Gniezna skontaktował jedną z mieszkanek z księdzem, który oferował schronienie potrzebującym. Okazało się jednak, że ksiądz postawił absurdalne wymagania!

Polacy otworzyli serca i domy uchodźcom uciekającym z objętych wojną terenów Ukrainy. Jak podaje gazeta.pl, taką pomoc zaoferował proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbego w Gnieźnie. Jednak gdy zwróciła się do niego kobieta szukająca wsparcia dla swojej rodziny z Ukrainy, otrzymała zaskakującą odpowiedź. Bóg jest jeden? Nie dla wszystkich Ksiądz z Gniezna chciał pomóc, ale oferował lokum (pokój przechodni z garderobą i dostępem do kuchni oraz łazienki) tylko niepalącym kobietom, dzieciom powyżej 10. roku życia, wyznania katolickiego lub grekokatolickiego. Ksiądz nie przyjmuje także uchodźców posiadających zwierzęta. Zrozpaczona kobieta nie mogła ukryć oburzenia. „Chodzi o życie, o ratunek. To teraz mam im powiedzieć, że z prawosławnej mają przejść na katolicką wiarę? Bóg jest jeden” – odpisała księdzu. Warto przypomnieć, że prawosławie, tak jak katolicyzm i protestantyzm, jest jednym z trzech głównych odłamów chrześcijaństwa. Przeproszeni nie czują się przeproszeni Dzięki interwencji radnego Artura Kuczmy sprawa została skierowana do gnieźnieńskiej kurii. Jak zapewnia rzecznik prasowy Archidiecezji Gnieźnieńskiej, osoby zainteresowane zostały przeproszone, a cała sytuacja wyjaśniona. Jednak innego zdania jest radny. Źródło: gazeta.pl, fakt.pl, o2.pl, onet.pl Piszemy także o: Rosjanie zbombardowali szpital położniczy w Mariupolu. „Dzieci pod gruzami” Pożegnanie rodziców z córeczką – wzruszające zdjęcie z Ukrainy Śpiewała „Mam tę moc” w ukraińskim schronie. Amelka jest już w Polsce!

Amelka uciekła do Polski
Facebook
Aktualności
Śpiewała „Mam tę moc” w ukraińskim schronie. Amelka jest już w Polsce!
7-letnia dziewczynka, która w kijowskim schronie zaśpiewała piosenkę z „Krainy Lodu” i poruszyła serca ludzi na całym świecie, uciekła przed wojną. Dziewczynka wraz z bratem szczęśliwie dotarła do Polski.

Pośród tragicznych wiadomości, jakie docierają do nas z Ukrainy, jest też historia z dobrym zakończeniem: dziewczynka, która śpiewała „Mam tę moc” w taki sposób, że płakał cały świat, dojechała do Polski. Śpiewała w ukraińskim schronie, jest już bezpieczna Filmik z nagranym występem małej Amelki dotarł do światowych mediów: ta utalentowana dziewczynka stała się symbolem cierpienia, ale i nadziei w strasznym czasie wojny. Trudno było się nie wzruszyć, słuchając słów piosenki z filmu „Kraina Lodu” – o sile, odwadze i wolności. 7-latka ukrywała się przed rosyjskimi bombami w piwnicy w Kijowie. Teraz jest wreszcie bezpieczna! Jak podaje brytyjski „Daily Mail”, 7-letnia Amelia Anisovych po dwóch dniach podróży dotarła do Polski razem z 15-letnim bratem. Tutaj rodzeństwo połączyło się z babcią. Niestety, rodzice Amelki zostali w Kijowie. Zobacz także: Pomoc dla Ukraińców – ważne telefony, zbiórki, jak pomóc? „Zawsze wiedziałam, że mój słodki aniołek jest utalentowany, teraz wie o tym cały świat. Tragiczne jest to, że została gwiazdą z powodu śmierci i zniszczenia wokół. Bardzo źle było mi się żegnać z moimi dziećmi. Ale najważniejsze, że są teraz bezpieczne” – mówiła mama dziewczynki tabloidowi „The Sun”. Piszemy też o: Policjanci w Malborku zaopiekowali się ukraińską rodziną Oddziały przygotowawcze dla dzieci z Ukrainy – aktualne informacje Mamy sztamę z Ukrainą – polska młodzież deklaruje wsparcie nowym kolegom (wzruszający film)

ukraiński alfabet
Adobe Stock
Aktualności
Jak czytać litery ukraińskie? Alfabet ukraiński z tłumaczeniem na polski
Jak czytać litery ukraińskiego alfabetu? Jak wyglądają ukraińskie litery pisane? Choć ukraińska cyrylica może sprawiać kłopot osobom, które w szkole nie uczyły się języka rosyjskiego – sam język ukraiński ma wiele wspólnego z językiem polskim.

Podobnie jak w języku polskim, alfabet ukraiński zaczyna się od litery A – która, zarówno pisana jak i drukowana, wygląda zupełnie tak samo jak pierwsza litera polskiego alfabetu. Sprawdź, jak się pisze i wymawia kolejne litery ukraińskiego alfabetu. Alfabet ukraiński – od „a” do… „ja” Alfabet ukraiński składa się z 33 liter. W tłumaczeniu na polski to kolejno: A, a – wymawia się i pisze tak jak w języku polskim Б, б  – wymawia się jak [b] B, в  – wymawia się jak [w] Г, г – wymawia się jak [h] Ґ, ґ  – wymawia się jak [g] Д, д  – wymawia się jak [d] E, е   – wymawia się jak [e] Є, є   – wymawia się jak [je] Ж, ж – wymawia się jak [ż] З, з – wymawia się jak [z] И, и – wymawia się jak [y] I, і – wymawia się jak [i] Ї, ї  – wymawia się jak [ji] Й, й  – wymawia się jak [j] K, к  – wymawia się jak [k] Л, л – wymawia się jak [l] tzw. aktorskie, czyli coś pomiędzy [l] i [ł] M, м – wymawia się jak [m] H, н  – wymawia się jak [n] O, о – wymawia się jak [o] П, п   – wymawia się jak [p] P, р – wymawia się jak [r] C, с – wymawia się jak [s] T, т  – wymawia się jak [t] У, у – wymawia się jak [u] Ф, ф – wymawia się jak [f] Х, х – wymawia się jak [ch] Ц, ц – wymawia się jak [c] Ч, ч – wymawia się jak [cz] Ш, ш – wymawia się jak [sz] Щ, щ  – wymawia się jak [szcz] Ь – nie wymawia się jako osobnej głoski, to znak zmiękczający Ю, ю  – wymawia się jak [ju] Я, я...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz