dania ukraińskie dla dzieci
Adobe Stock/komokvm
Żywienie

Dania ukraińskie dla dzieci: co jedzą dzieci z Ukrainy? Lista potraw

Co jedzą dzieci w Ukrainie i czy to zawsze to samo, co lubią dzieci w Polsce? Przygotowałyśmy listę dań ukraińskich dla dzieci: są na niej pierogi, gołąbki i placki z cukinii. Aby maluchy poczuły się u nas jak w domu, warto też podać im mniej typowe potrawy: chałwę oraz pieczonego ziemniaka z kaszą gryczaną.

Dania ukraińskie dla dzieci to niekoniecznie te same potrawy, które lubią dzieci w Polsce. Czym ugościć dzieci z Ukrainy? Podpowiadamy, jakie są najpopularniejsze potrawy kuchni ukraińskiej.

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Dania ukraińskie dla dzieci

Kuchnia ukraińska nie różni się wcale tak bardzo od kuchni polskiej, warto jednak wiedzieć, do jakich smaków przywykły ukraińskie dzieci. To ważne, jeśli gościmy uchodźców z Ukrainy – typowe potrawy ukraińskie pomogą sprawić, że maluchy poczują się jak w domu.

Co jedzą dzieci w Ukrainie?

Ukraińskie dzieci, podobnie jak polskie, na pewno nie pogardzą parówką czy mlekiem ze słodkimi płatkami, można jednak podać im coś, co w ich ojczyźnie jada się najczęściej. Kliknij w nazwę potrawy, by zobaczyć przepis.

Śniadania i kolacje ukraińskie
Ukraińcy lubią jeść dania na ciepło, także na śniadanie – na ukraińskim stole raczej nie znajdziemy więc kanapek (które polskie dzieci uwielbiają!). Dla dzieci warto więc przygotować np. popularny ryż na mleku albo różnego rodzaju placuszki, niekoniecznie na słodko. Możesz również zaserwować maluchom kopytka, kluski leniwe, a nawet purée ziemniaczane z dodatkiem masła.

Oto lista dań ukraińskich dla dzieci na śniadania i kolacje:


placki z cukinii
Adobe Stock

Obiad
Na główny posiłek w Ukrainie je się pożywne zupy, najlepiej gęste i bogate, pierogi, ryby i kotlety, a dania polewa się sosami. Jako dodatek często podaje się ziemniaki w formie purée. Warto wiedzieć, że Ukraińcy do każdego posiłku lubią jeść chleb – to dla nich niezwykle ważny dodatek. Mają też wiele powiedzeń związanych z chlebem (np. „Lepiej jeść chleb z wodą, niż żyć w obcym kraju”). Warto o tym pamiętać, goszcząc Ukraińców, i postawić na stole pokrojony chleb, aby każdy mógł się częstować.

Oto lista dań na obiad ukraiński dla dzieci:


golabki
Adobe Stock

Przysmaki ukraińskie dla dzieci

To dania i przekąski, które w Polsce są mniej popularne lub całkowicie nieznane, ale dzieci z Ukrainy będą się nimi zajadać. Warto je przygotować albo kupić:

  • chałwa słonecznikowa,
  • ryby suszone w soli (z języka ukraińskiego: taranka),
  • ziemniak purée z cebulką i kaszą gryczaną pieczony w cieście (jako farsz), podawany ze śmietaną,
  • napar z owoców suszonych, kompoty,
  • wafle przekładane mlekiem zagęszczonym, andruty.


andruty
Adobe Stock

Zobacz też:

Ksiądz nie chce pomóc prawosławnym
Adobe: lukaszmalkiewicz.pl, Scott Griessel
Aktualności
Absurd: ksiądz z Gniezna przyjmie uchodźców, ale… tylko niepalące kobiety bez małych dzieci!
Szokujące informacje upublicznił Artur Kuczma, lokalny polityk należący do Polski 2050. Zaangażowany w pomoc uchodźcom radny z Gniezna skontaktował jedną z mieszkanek z księdzem, który oferował schronienie potrzebującym. Okazało się jednak, że ksiądz postawił absurdalne wymagania!

Polacy otworzyli serca i domy uchodźcom uciekającym z objętych wojną terenów Ukrainy. Jak podaje gazeta.pl, taką pomoc zaoferował proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbego w Gnieźnie. Jednak gdy zwróciła się do niego kobieta szukająca wsparcia dla swojej rodziny z Ukrainy, otrzymała zaskakującą odpowiedź. Bóg jest jeden? Nie dla wszystkich Ksiądz z Gniezna chciał pomóc, ale oferował lokum (pokój przechodni z garderobą i dostępem do kuchni oraz łazienki) tylko niepalącym kobietom, dzieciom powyżej 10. roku życia, wyznania katolickiego lub grekokatolickiego. Ksiądz nie przyjmuje także uchodźców posiadających zwierzęta. Zrozpaczona kobieta nie mogła ukryć oburzenia. „Chodzi o życie, o ratunek. To teraz mam im powiedzieć, że z prawosławnej mają przejść na katolicką wiarę? Bóg jest jeden” – odpisała księdzu. Warto przypomnieć, że prawosławie, tak jak katolicyzm i protestantyzm, jest jednym z trzech głównych odłamów chrześcijaństwa. Przeproszeni nie czują się przeproszeni Dzięki interwencji radnego Artura Kuczmy sprawa została skierowana do gnieźnieńskiej kurii. Jak zapewnia rzecznik prasowy Archidiecezji Gnieźnieńskiej, osoby zainteresowane zostały przeproszone, a cała sytuacja wyjaśniona. Jednak innego zdania jest radny. Źródło: gazeta.pl, fakt.pl, o2.pl, onet.pl Piszemy także o: Rosjanie zbombardowali szpital położniczy w Mariupolu. „Dzieci pod gruzami” Pożegnanie rodziców z córeczką – wzruszające zdjęcie z Ukrainy Śpiewała „Mam tę moc” w ukraińskim schronie. Amelka jest już w Polsce!

Amelka uciekła do Polski
Facebook
Aktualności
Śpiewała „Mam tę moc” w ukraińskim schronie. Amelka jest już w Polsce!
7-letnia dziewczynka, która w kijowskim schronie zaśpiewała piosenkę z „Krainy Lodu” i poruszyła serca ludzi na całym świecie, uciekła przed wojną. Dziewczynka wraz z bratem szczęśliwie dotarła do Polski.

Pośród tragicznych wiadomości, jakie docierają do nas z Ukrainy, jest też historia z dobrym zakończeniem: dziewczynka, która śpiewała „Mam tę moc” w taki sposób, że płakał cały świat, dojechała do Polski. Śpiewała w ukraińskim schronie, jest już bezpieczna Filmik z nagranym występem małej Amelki dotarł do światowych mediów: ta utalentowana dziewczynka stała się symbolem cierpienia, ale i nadziei w strasznym czasie wojny. Trudno było się nie wzruszyć, słuchając słów piosenki z filmu „Kraina Lodu” – o sile, odwadze i wolności. 7-latka ukrywała się przed rosyjskimi bombami w piwnicy w Kijowie. Teraz jest wreszcie bezpieczna! Jak podaje brytyjski „Daily Mail”, 7-letnia Amelia Anisovych po dwóch dniach podróży dotarła do Polski razem z 15-letnim bratem. Tutaj rodzeństwo połączyło się z babcią. Niestety, rodzice Amelki zostali w Kijowie. Zobacz także: Pomoc dla Ukraińców – ważne telefony, zbiórki, jak pomóc? „Zawsze wiedziałam, że mój słodki aniołek jest utalentowany, teraz wie o tym cały świat. Tragiczne jest to, że została gwiazdą z powodu śmierci i zniszczenia wokół. Bardzo źle było mi się żegnać z moimi dziećmi. Ale najważniejsze, że są teraz bezpieczne” – mówiła mama dziewczynki tabloidowi „The Sun”. Piszemy też o: Policjanci w Malborku zaopiekowali się ukraińską rodziną Oddziały przygotowawcze dla dzieci z Ukrainy – aktualne informacje Mamy sztamę z Ukrainą – polska młodzież deklaruje wsparcie nowym kolegom (wzruszający film)

ukraiński alfabet
Adobe Stock
Aktualności
Jak czytać litery ukraińskie? Alfabet ukraiński z tłumaczeniem na polski
Jak czytać litery ukraińskiego alfabetu? Jak wyglądają ukraińskie litery pisane? Choć ukraińska cyrylica może sprawiać kłopot osobom, które w szkole nie uczyły się języka rosyjskiego – sam język ukraiński ma wiele wspólnego z językiem polskim.

Podobnie jak w języku polskim, alfabet ukraiński zaczyna się od litery A – która, zarówno pisana jak i drukowana, wygląda zupełnie tak samo jak pierwsza litera polskiego alfabetu. Sprawdź, jak się pisze i wymawia kolejne litery ukraińskiego alfabetu. Alfabet ukraiński – od „a” do… „ja” Alfabet ukraiński składa się z 33 liter. W tłumaczeniu na polski to kolejno: A, a – wymawia się i pisze tak jak w języku polskim Б, б  – wymawia się jak [b] B, в  – wymawia się jak [w] Г, г – wymawia się jak [h] Ґ, ґ  – wymawia się jak [g] Д, д  – wymawia się jak [d] E, е   – wymawia się jak [e] Є, є   – wymawia się jak [je] Ж, ж – wymawia się jak [ż] З, з – wymawia się jak [z] И, и – wymawia się jak [y] I, і – wymawia się jak [i] Ї, ї  – wymawia się jak [ji] Й, й  – wymawia się jak [j] K, к  – wymawia się jak [k] Л, л – wymawia się jak [l] tzw. aktorskie, czyli coś pomiędzy [l] i [ł] M, м – wymawia się jak [m] H, н  – wymawia się jak [n] O, о – wymawia się jak [o] П, п   – wymawia się jak [p] P, р – wymawia się jak [r] C, с – wymawia się jak [s] T, т  – wymawia się jak [t] У, у – wymawia się jak [u] Ф, ф – wymawia się jak [f] Х, х – wymawia się jak [ch] Ц, ц – wymawia się jak [c] Ч, ч – wymawia się jak [cz] Ш, ш – wymawia się jak [sz] Щ, щ  – wymawia się jak [szcz] Ь – nie wymawia się jako osobnej głoski, to znak zmiękczający Ю, ю  – wymawia się jak [ju] Я, я...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj