Delikatnym wcześniakiem najlepiej zaopiekuje się mama – mówi pielęgniarka [WIDEO]

Czy wcześniakiem w szpitalu lepiej zajmie się doświadczona pielęgniarka czy mama? Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja wcześniaka? Odpowiada Dorota Lewandowska, pielęgniarka z Oddziału Intensywnej Terapii Noworodka Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
Wcześniakiem najlepiej zaopiekuje się mama – mówi pielęgniarka z oddziału intensywnej terapii noworodka IMiD, Dorota Lewandowska. Pielęgniarki i lekarze opiekujący się chorym  i niedojrzałym wcześniakiem mogą mówić o swojej fachowości, o najlepszej opiece medycznej, ale z punktu widzenia dziecka, najlepiej zajmie się nim mama.

Zobacz też: Jak pielęgnować noworodka? 
 

Mama pielęgnuje wcześniaka z miłością

Dziecku nie zależy na tym, by doświadczona pielęgniarka czy położna np. przewijała je sprawnie i szybko – to mama zrobi to może wolniej, może mniej wprawnie, ale za to z miłością, którą dzieci czują. Dlatego nawet jeśli rodzice boją się, że zrobią swojemu często maleńkiemu, podłączonemu do wielu rurek i urządzeń dziecku krzywdę, to nie powinni się wahać – maluszek czuje, które ręce pielęgnują go nie tylko z troską i dbałością, ale też w wielkim uczuciem i emocjami. Nawet w szpitalu, nawet na oddziale intensywnej terapii.

Zobacz też: Jakie zasady obowiązują na oddziale intensywnej terapii noworodka? 
 

Wcześniak w szpitalu – i jego tata też 

Ojcowie są wspaniałymi opiekunami noworodków – często nawet z większym opanowaniem i uwagą zajmują się swoimi maluszkami. Podłączony do skomplikowanej aparatury wcześniak może budzić lęk i zahamowania przed dotykaniem go, ale właśnie tatusiowie, kiedy go w sobie pokonają, umieją skoncentrować się na opiece, a nie na trudnych do zaakceptowania schorzeniach wcześniaka

 
Oceń artykuł

Ocena 2 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy