GRY

Moczenie nocne u dzieci

Nieleczone moczenie może trwać nawet kilkanaście lat, prowadząc do zaburzeń rozwoju społecznego. Przeczytaj co zrobić, by temu zapobiec.
fot. Edipresse
W 2007 r. firma badawcza MillwardBrown SMG/KRC przeprowadziła ankiety wśród 1331 matek. Celem badania było uzyskanie informacji na temat powszechności zjawiska moczenia nocnego u dzieci oraz specyfiki postrzegania tego problemu przez matki w Polsce. Analiza wyników tych badań opracowana przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Moczeniem Nocnym "DOBRA NOCKA" przedstawia aktualne dane, ukazując nowe aspekty problemu moczących się dzieci.

Sprawdź koniecznie: Co robić, gdy dziecko moczy się w nocy?

Jak mówi dr n. med. Grzegorz Paruszkiewicz, Prezes Stowarzyszenia: "Raport pokazuje, że problem moczenia dotyka 10% dzieci. Większość z nich nie jest objęta właściwą opieką medyczną. Zebrane dane potwierdzają, że wynika to z braku wiedzy matek jak można poradzić sobie z tym problem. Stąd apel lekarzy-członków Stowarzyszenia do mediów o pomoc w propagowaniu wiedzy o moczeniu nocnym, jak również o możliwościach jego leczenia".

Według statystyk, w Polsce średnio na troje dzieci w każdej pierwszej klasie szkoły podstawowej dotkniętych jest moczeniem nocnym. Oznacza to, że na 10% wszystkich dzieci cierpi, budząc się w mokrym łóżku, i ponosi konsekwencje tej przykrej oraz stresującej choroby. Dlatego też moczenie nocne trzeba leczyć. Obecna wiedza lekarska pozwala na zastosowanie skutecznych terapii. Odpowiednie leczenie tej dolegliwości przywraca dziecko do normalnego funkcjonowania w środowisku rówieśników.

Przyczyny nocnego moczenia u dzieci

Według tegorocznego raportu do przyczyn moczenia, które wymieniane są przez matki najczęściej, zaliczają się w dalszym ciągu problemy w szkole lub przedszkolu, inne choroby i nadpobudliwość dziecka. Moczenie nocne jest wciąż błędnie postrzegane jako skutek problemów emocjonalnych u dzieci. W rzeczywistości jest odwrotnie - schorzenie to stanowi przyczyną zaburzeń. "W przeszłości istniało wiele teorii starających się wyjaśnić czynniki powodujące moczenie nocne. Problem tłumaczono nieprawidłowym budzeniem się z głębokiego snu, zaburzeniami emocjonalnymi dziecka, błędami wychowawczymi, patologią w rodzinie" - mówi dr n. med. Grzegorz Paruszkiewicz, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z Moczeniem Nocnym "DOBRA NOCKA". Dziś już wiadomo, że tak nie jest. Przeprowadzone w ostatnich latach badania udowodniły, że moczenie nocne u większości dzieci ma podłoże czynnościowe.
Redakcja poleca: Zaproszenie do Internetowej Szkoły Rodzenia
Przygotuj się z nami do porodu i macierzyństwa. Zapraszamy do Internetowej Szkoły Rodzenia mamotoja.pl!

Czy moczenie nocne u dzieci to poważny problem?

Nadal prawie połowa matek uważa, że dolegliwość syna czy córki nie stanowi poważnego problemu ani dla matki ani dla dziecka. Zebrane deklaracje wskazują jednoznacznie na bagatelizowanie problemu przez matki. Postrzegają one problem poprzez własne kłopoty pomijając często dziecko i jego osobisty dramat.

Jak sobie radzić nocnym moczeniem u dzieci?

Według tegorocznego badania 54% matek deklaruje zdecydowaną chęć podjęcia leczenia swojego dziecka z powodu moczenia nocnego, gdyby wiedziało o istnieniu skutecznej metody leczenia. Ale aż połowa badanych matek moczących się dzieci jest sceptycznie nastawiona do podjęcia prób leczenia tego schorzenia. Istnieje więc nadal wyraźna konieczność propagowania informacji o możliwości bezpiecznego i skutecznego leczenia dzieci z moczeniem nocnym. Potwierdza to, że podstawowym problemem jest brak informacji. Moczenie nocne nadal rzadko poruszane jest w prasie, audycjach radiowych czy programach telewizyjnych. Dlatego też tak ważna jest współpraca z mediami w celu nagłośnienia problemu moczenia nocnego i możliwości jego skutecznego leczenia.

Co sądzą lekarze o moczniu nocnym u dzieci?

W stosunku do 2002 r. zmniejszyła się liczba matek, które zainicjowały rozmowę na temat moczenia z lekarzem. Wyraźnie wzrosła natomiast liczba lekarzy, którzy sami pytali matki o moczenie ich pociech. W tegorocznym badaniu więcej matek stwierdziło z kolei, że czynnikiem, który zadecydował o podjęciu próby rozwiązania problemu, była rozmowa zainicjowana przez lekarza. W sytuacji, kiedy temat został podjęty, niemal co drugi lekarz zalecił wykonanie badań układu moczowego. Co trzeci poradził jednak, aby zaczekać, aż dziecko wyrośnie z moczenia nocnego, mały procent lekarzy zbagatelizowało problem.
Z raportu SMG/KRC wynika, iż ponad połowa matek dzieci z moczeniem nocnym nie podjęła rozmowy na ten temat z lekarzem. Za sukces Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z Moczeniem Nocnym należy natomiast uznać zdecydowany wzrost liczby lekarzy inicjujących temat podczas rozmów z matkami. Wśród lekarzy dominuje postawa aktywna, jeśli chodzi o podejście do problemu moczenia nocnego u dzieci. Nadal jest jednak wielu lekarzy, którzy zalecają, aby czekać, aż dziecko wyroúnie ze schorzenia, lub w ogóle je bagatelizują.

Ocena (4 oceny)

3.0
Doładuj
Przeładuj