GRY
 
 

Nago przy dziecku

Do kiedy można kąpać się z dzieckiem? Co zrobić, gdy córka pociągnie tatusia za przyrodzenie? Jak reagować, gdy malec się masturbuje? Odpowiada psycholog.

dziecko w kąpieli, dziecko w wannie, wanna, kąpiel
fot. © evgenyatamanenko - Fotolia.com
Jeśli maluch chce wiedzieć, skąd się biorą dzieci, nie zbywaj go, mówiąc: „Nie zadawaj takich pytań” lub „Porozmawiamy o tym, gdy dorośniesz”.
W ten sposób dasz znak, że jego pytania są niewygodne, a odpowiedzi kryją tajemnicę. Nie zaspokajając jego ciekawości, sprawisz, że będzie roił sobie coś w głowie, poświęcając tematowi więcej czasu, niż potrzeba.

Jak wyjaśnić malcowi, skąd się biorą dzieci albo dlaczego mama ma piersi, a tata nie?
Odpowiadamy tylko na to, o co pyta malec. Ale problem w tym, że w jego pytaniach my, dorośli, słyszymy więcej, niż było intencją dziecka, zwłaszcza gdy dotyczy to seksu. Sama padłam ofiarą takiego myślenia. Kiedyś moja córka spytała, co to jest skrobanka. Skąd ona zna takie słowo? Okazało się, że to jej określenie na jajko, które pokrywa się woskiem i oskrobuje. Więc jeśli malec pyta, dlaczego mama ma piersi, a tata nie, odpowiadamy prosto: że kobiety różnią się od mężczyzn, albo że: jak urośniesz, to też tak będziesz wyglądać. Gdy pyta, skąd się biorą dzieci – że np. z brzucha. I koniec. Jeśli to nie wystarczy, smyk zada następne pytanie. Ale odpowiadając, dajemy sygnał, że jesteśmy gotowi do rozmowy, pozwalamy maluchowi uwolnić się od ciekawości.

Co robić, gdy dziecko zobaczy rodzicielski seks?
Cóż, trzeba spokojnie wyjaśnić, że rodzice czasem takie rzeczy robią, bo się kochają, i że przy tym wydają różne dźwięki. Lepiej jednak przewidzieć to, że malec może ich podejrzeć, wcześniej zacząć zamykać drzwi do sypialni, uczulić dzieci, by pukały.  

Są rodzice, którzy chodzą nago po domu, zachęcając do tego swoje dzieci.
Rodzice mogą chodzić na golasa, ale powinni pamiętać o tym, że dla dziecka dom i świat poza nim to jedno i to samo. Nie musi wiedzieć, że to, co obowiązuje w domu, nie dotyczy tego, co na zewnątrz. Dlatego trzeba mu to powiedzieć i... przypominać. Że nie paraduje się nago, gdy w domu są goście albo gdy idzie się do kolegi na noc. To może być trudne, bo jak dziecku wytłumaczyć, że w domu robi się jedno, a poza nim coś innego?

Przecież rodzice chcą, by ich dziecko się nie wstydziło.
Ależ nie chodzi mi o to, by smyk wstydził się swojego ciała, ani też o to, by rodzicie wstydzili się przed dzieckiem. Malec powinien tylko poznać zasady intymności. Że należy przestrzegać ich wobec innych, a inni muszą przestrzegać ich wobec niego. Rodzice mogą pokazać dziecku, że nie wstydzą się swojego ciała, ale że to ciało ma strefy – nazwijmy je skarbami – które zachowuje się na specjalne okazje, pokazuje tylko nielicznym, np. żona mężowi, lekarzowi, dziecko rodzicom, którzy je pielęgnują. Przy okazji warto mówić, że nikt oprócz samego dziecka i wymienionych osób nie może ich dotykać ani tego żądać. Nikt! Ani starszy brat, ani przyjaciel domu. To jest bezcenny skarb.
Redakcja poleca: Bunt dwulatka - film
Jak poradzić sobie z buntem dwulatka? Co robić, gdy dziecko wybucha płaczem, krzyczy, rzuca się na ziemię? Sprawdź porady pediatry.

Ocena (8 ocen)

5.0
Doładuj
Przeładuj