nagroda IBBY 2014

Najlepsze książki roku wybrane!

Od kilku tygodni czekano na werdykt jury nagrody "Książka Roku", tytułu przyznawanego przez polską sekcję IBBY – Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych. W tym roku przyznano ją po raz 26. Nagrodzono cztery książki, wyróżniono siedem.
Tatiana Audycka-Szatrawska
nagroda IBBY 2014
IBBY to międzynarodowa organizacja promująca literaturę dla młodego czytelnika. Co roku przyznaje nagrody autorom i ilustratorom książek dla dzieci. To świetna rekomendacja, dzięki niej rodzicom i bibliotekarzom łatwiej wybrać dobry tytuł dla dziecka.

Kryteria wyboru

– Nagradzamy książki, które wyznaczają nowe kierunki, np. poruszają tematy, którymi do tej pory nikt się nie zajmował, a jeśli już, to doceniamy to, że problem przedstawiono w innym ujęciu, czyli w taki sposób, w jaki nikt jeszcze o tym nie pisał. Wyróżniamy też ciekawe i nowatorskie rozwiązania graficzne, które stymulują wyobraźnię, wzmacniają walory literackie książki, ułatwiają jej zrozumienie – mówi Maria Kulik, prezeska Polskiej Sekcji IBBY. – Zwracamy też uwagę na debiuty, chcąc docenić wydawnictwa, które odważnie sięgają po różne środki wyrazu. Tych kryteriów oczywiście jest więcej. Wyróżniamy literaturę, o której nie można powiedzieć, że jest łatwa, lekka i przyjemna. Książki te doceni raczej wyrobiony czytelnik o sprecyzowanych oczekiwaniach. Nie są to pozycje dla początkującego czytelnika
Redakcja poleca: Czytasz dziecku? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów
Wszystko można robić lepiej lub gorzej. Z chwilą, gdy stajemy się rodzicami, warto jednak podciągnąć się w sztuce głośnego czytania. Po co? Po to, aby dzieci chciały nas słuchać i w przyszłości same chętnie sięgały po książki.

Nagroda IBBY

Plebiscyt "Książka Roku" ma już 26 edycji. Od wielu lat Polska Sekcja IBBY przyznaje cztery nagrody główne (w dwóch kategoriach: literackiej i ilustracji) i co najmniej osiem wyróżnień. Co roku trafia do IBBY mniej więcej dwieście książek dla dzieci i młodzieży. Jury czyta je wszystkie, ocenia, dyskutuje, przekonuje...

Tegorocznymi laureatkami głównych nagród literackich zostały:
 • Dorota Kassjanowicz za książkę dla dzieci "Cześć, wilki!" (Dwie Siostry)
 • Anna Piwkowska za książkę dla młodzieży "Franciszka" (Fundacja Zeszytów Literackich).
Wyróżnienia literackie otrzymali:
 • Liliana Bardijewska za "O czym szumią muszle", Zielona Sowa
 • Jarosława Mikołajewskiego za "Wiersze w kąpieli", Egmont
 • Tomasz Trojanowski za "Stroiciela", Literatura
Nagrodę dla ilustratorów Książka Roku 2014 otrzymały:
 • Maria Ekier za autorską książkę obrazkową "Złotouste zero w zenicie" (Hokus-Pokus)
 • Marta Ignerska za projekt graficzny i rysunki do książki Anny Czerwińskiej-Rydel "Którędy do gwiazd? Opowieść o Elżbiecie Heweliusz, pierwszej kobiecie astronom" (Muchomor)
Wyróżnienia w kategorii ilustracje otrzymały:
 • Małgorzata Gurowską za projekt graficzny książki "Lokomotywa/IDEOLO" (Fundacja Sztuczna/Wytwórnia)
 • Ewa Kozyra-Pawlak  za autorską książkę obrazkową "Ja, Bobik, czyli historia o kocie, który myślał, że jest królem" (Nasza Księgarnia)
 • Agata Królak za ilustracje do książki Mateusza Wysockiego "Skrytki" (Ładne Halo)
 • Marianna Sztyma za ilustracje do książki Iwony Wierzby "Metryka nocnika" (Albus).

ZOBACZ TEŻ: Okładki nagrodzonych książek – Książka Roku 2014
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy