niedoparki, okładka, plakat

Niedoparki – recenzja książki

Chyba tylko dobra wróżka sprawiła, że zajrzałam do książki Niedoparki Pavla Šruta, młodego czeskiego pisarza, laureata wielu nagród. Przeczytałam i postanowiłam opowieścią o stworkach bezczelnie podjadających domowe skarpetki zarazić i was.
niedoparki, okładka, plakat
Ufam, że to będzie początek waszej wielkiej przyjaźni z literaturą naszych południowych sąsiadów.

Jak już wiecie niedoparki są stworkami pałaszującymi wasze skarpetki. Żyją wszędzie i robią w szufladach prawdziwe spustoszenie. Nie tylko zresztą w szufladach. Są do tego stopnia złośliwe, że zjadają tylko po jednej sztuce od pary. Nieraz się z tym spotkałyście, choć winą za brak skarpetki obarczaliście starszą siostrę lub brata. A tymczasem to sprawka małego niedoparka.

Bohaterem opowieści jest wyjątkowo grzeczny niedoparek Hihlik, czyli inaczej Chichotek. Ma bardzo dużą rodzinę, na której czele stoi dziadek, osobistość wyjątkowo zacofana, co bardziej elegancko brzmi konserwatywna; wujek, za którym ciągnie się podejrzana przeszłość kryminalna; kuzyni, którym w głowie są wyłącznie psoty, szlachetni rodzice Hihlika, których nie poznamy, bo przebywają na dość nietypowej misji w Afryce. Oprócz bohaterów, nazywanych przez dorosłych pierwszoplanowymi, poznacie jeszcze tych z drugiego rzędu. Przedstawicieli gangu Kudły Dederona, włóczęgę Karlosa… i oczywiście ludzi, odgrywających w tej historii niebanalną rolę, można powiedzieć rolę ofiary niedoparkowych figli.

Teraz się zacznie istne szaleństwo. Akcja nabierze tempa, fabuła się zagmatwa, bohaterowie nieustannie będą nas zaskakiwać. Zaczną się porwania, okupy, tajemnicze spotkania, zdrady, paskudne spiski. A to wszystko autor z ilustratorką okrasili fantastycznym humorem. Takie poczucie humoru można znaleźć tylko w czeskiej literaturze.

Dodam jeszcze, że Niedoparki otwierają we wrocławskim wydawnictwie Afera serię zatytułowaną Czeska Bajka. Będą się w niej ukazywać wartościowe książki dla dzieci współczesnych czeskich autorów. I jeszcze słowo o ilustratorce. Jest nią Galina Miklinova, autorka ilustracji książkowych, a także reżyserka filmów animowanych. Przeczytajcie koniecznie, bo to książka i dla pięciolatków, i dla stulatków, czyli dla całej rodziny. I pamiętajcie. Przed czytaniem skompletujcie pary skarpetek i włóżcie je do szuflady. Niedoparki nie śpią, one pilnują swoich interesów.

Niedoparki
Autor: Pavel Šrut
Ilustratorka: Galina Miklinova
Tłumaczka: Julia Różewicz
Wydawnictwo: Afera

Kącik małego czytelnika - sprawdź, jakie książki dla dzieci polecają inne mamy

Redakcja poleca: Jak dziecko uczy się i rozwija przez zmysły? [WEBINAR 1.]
Za nami pierwszy z 6 bezpłatnych webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Ekspertka opowiadała o tym, jak działają zmysły malucha, a ich prawidłowy rozwój wpływa na życie również w przyszłości.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy