Miś Wojtek
fot. Materiały prasowe

Mądra lekcja polskiej historii dla dzieci: miś z armii Andersa

Fundacja Niepodległości wydała właśnie komiks dla dzieci o niedźwiedziu Wojtku. Miś Wojtek (stopień wojskowy kapral) to jedna z najbardziej niezwykłych postaci II wojny światowej.
Katarzyna Pinkosz
Miś Wojtek
fot. Materiały prasowe

Niedawno w Edynburgu odsłonięto pomnik niedźwiedzia Wojtka: jednego z bohaterów II wojny światowej, który przemierzył szlak bojowy wraz z żołnierzami armii gen. Andersa. Niezwykła historia żołnierza niedźwiedzia porusza nie tylko w Polsce.

Niedźwiedź Wojtek: historia niezwykłego żołnierza armii gen. Andersa

W kwietniu 1942 r. polscy żołnierze 2 Korpusu gen. Władysława Andersa za parę puszek konserw odkupili małego niedźwiadka brunatnego od perskiego chłopca. Karmili go rozcieńczonym skondensowanym mlekiem, miodem. Zachowywał się prawie jak człowiek. Lubił jeździć w szoferce, pić piwo z żołnierzami, spał z nimi w namiocie. Miś został oficjalnie wciągnięty na stan ewidencyjny 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii, z którą przeszedł z Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę, Egipt do Włoch, a po demobilizacji do Wielkiej Brytanii. Stał się przyjacielem i kompanem żołnierzy.
By móc go zabrać ze sobą - żołnierze nadali mu imię, wojskowy stopień i wpisali do stanów osobowych Polskich Sił Zbrojnych. Niedźwiedź Wojtek stał nosił wodę i inne ciężary, stał na straży. Raz nawet złapał szpiega.
 
Wojtek z żołnierzem armii gen. Andersa


W maju 1944 niedźwiedź Wojtek brał udział w bitwie o Monte Cassino. Pomagał nosić ciężkie skrzynie z amunicją artyleryjską: nigdy żadnej nie upuścił. Od tamtej pory symbolem 22 Kompanii stał się niedźwiedź z pociskiem w łapach.
 
Wizerunek niedźwiedzia Wojtka na proporczyku armii gen. Andersa
 
Po wojnie znalazł schronienie w Zoo w Edynburgu, gdzie żył do 1963 r.
Stał się symbolem losu polskich żołnierzy, którzy po wojnie nie mogli wrócić do ojczyzny. Będąc w zoo, tęsknił za przyjaciółmi żołnierzami. Ożywiał się na dźwięk polskiej mowy.
Redakcja poleca: Kredki i książki to coś więcej niż zabawki – mówi Superniania. Obejrzyj film. 
Książki służą nie tylko do czytania, lecz także… – no właśnie do czego? Sprawdź, co na ten temat mówi Superniania i dowiedz się, dlaczego warto kupować książki nie tylko dzieciom, które umieją już czytać.

Komiks dla dzieci z Misiem Wojtkiem: żołnierzem armii gen. Andersa

Fundacja Niepodległości (znana m. in. z wydania płyt: "Kto Ty jesteś", "Panny Wyklęte" z piosenkami śpiewanymi m.in. przez Katarzynę Groniec, Kasię Kowalską), wydała właśnie komiks dla dzieci w formie rymowanej opowieści o niezwykłych przygodach Misia Wojtka.
Niedźwiedź Wojtek był już bohaterem filmu dokumentalnego "Piwko dla niedźwiedzia" (reż. Maria Dłużewska), filmu dokumentalnego w reż. Williama Hooda i Adama Lavisa "The bear that went to war" (O niedźwiedziu co poszedł na wojnę), reportażu w telewizji BBC.

Komiks, autorstwa Anny Niedzieli-Strobel, z rysunkami Krzysztofa Kokoryna, można kupić w sklepie internetowym Fundacji Niepodległości. To mądra lekcja dla dzieci polskiej historii.

Czytaj też: Jak dobrze znasz hymn Polski? Sprawdź!
Oceń artykuł

Ocena 6 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy