Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu
fot. AdobeStock

Gdańsk: pracownice stacji paliw uratowały niemowlę

Kobiety pomogły spanikowanej matce udzielić pierwszej pomocy duszącemu się dziecku. A ty wiesz, co zrobić, gdy dziecko zacznie się krztusić?
Dominika Bielas
Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu
fot. AdobeStock

Jeśli nie masz ukończonego kursu pierwszej pomocy, warto to nadrobić. Każdy rodzic powinien wiedzieć, jak pomóc własnemu dziecku, gdy zajdzie taka potrzeba. Nie możesz liczyć, że intuicyjnie będziesz wiedziała, co zrobić. Czasem lęk o życie własnego dziecka może dosłownie sparaliżować.

Zachowały zimną krew

Jak podaje Radio Gdańsk, w sobotę na stację paliw w Gdańsku wbiegła spanikowana kobieta z sinym już niemowlęciem. Maluch był zupełnie sztywny, a bezradna matka krzyczała, prosząc o pomoc. Na szczęście pracownice stacji benzynowej domyśliły się, że to zakrztuszenie. Kazały matce dziecko zwrócić głową w dół. Kobiety pomogły mamie udzielić pierwszej pomocy i wezwały pogotowie. Dziecko wykrztusiło zjedzoną wcześniej kaszkę, sinizna zaczęła ustępować, a dziecko się rozpłakało. Jak informuje Lotos, obie pracownice uczestniczyły w szkoleniach z pierwszej pomocy, jednak w tej sytuacji działały intuicyjnie. U dziecka nie pojawiły się żadne komplikacje związane z zadławieniem. 

Całe zajście zarejestrowały kamery monitoringu:

Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu

Drogi oddechowe i pokarmowe są usytuowane blisko siebie, więc o to by jedzenie wpadło „nie w tę dziurkę”, wcale nie jest trudno. Warto wiedzieć, co dokładnie zrobić, gdy niemowlę się zakrztusi:
  1. Zachowaj zimną krew i rozeznaj się w sytuacji. Jeśli dziecko nie oddycha, sinieje, bezgłośnie kaszle, nie może wydać żadnego dźwięku, zawołaj głośno, że potrzebujesz pomocy.Może być też konieczne wezwanie pogotowia.
  2. Sprawdź, czy widać w buzi jakiś przedmiot, spróbuj go wyjąć. UWAGA! Wyciągać można tylko takie ciała obce, które są widoczne.
  3. Usiądź, a niemowlę połóż na swoim przedramieniu głową w dół, obejmując dłonią jego brodę.
  4. Nadgarstkiem drugiej ręki uderz mocno 5 razy w plecy między łopatkami – dzięki temu niemowlę powinno wykrztusić przedmiot.
  5. Jeśli niemowlę nie wykrztusiło ciała obcego, odwróć je na plecy.
  6. Po odwróceniu niemowlęcia na plecy, 5 razy uciśnij dwoma palcami jego klatkę piersiową na mostku – tuż poniżej miejsca przecięcia się mostka z linią brodawek sutkowych.
  7. Po uciskach skontroluj jamę ustną, czy ciało obce zostało odkrztuszone. Drugą ręką podtrzymuj niemowlęciu główkę.

Źródło: RadioGrańsk
  [content:8_461,8_463,1_3741,1_3759:GALGallery]
 
Redakcja poleca: Uwaga! Nagłe wypadki - zasady udzielania pomocy dzieciom - film
Pediatra radzi, jak zachować się, gdy dziecko się zakrztusi, oparzy lub skaleczy.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy