dziecko pije sok
AdobeStock
Dieta

Niemowlęta nie mogą pić soków! Prawda czy fałsz? Komentarz dietetyka

Dokładnie rok temu Amerykańska Akademia Pediatryczna przestała polecać podawanie soków niemowlętom. Na naszym FB rozgorzała ostatnio dyskusja. Czy w Polsce też nie można już ich dawać dzieciom? Zapytaliśmy dietetyka.

Rok temu gruchnęła wiadomość, że Amerykańska Akademia Pediatryczna zmieniła zalecenia dotyczące podawania soków owocowych niemowlętom i w ogóle nie zaleca ich w diecie dzieci w 1. roku życia. Do tego czasu (od 2001 roku ) zalecała je dzieciom powyżej 6. miesiąca życia. Czy i my w Polsce nie powinniśmy dawać maluchom soków owocowych? Zapytaliśmy o to dr inż. Annę Harton z Katedry Dietetyki Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie, która prowadzi zajęcia ze studentami m.in. na temat żywienia niemowląt i małych dzieci.

Czy również w Polsce nie zaleca się podawania soków owocowych niemowlętom?

Oto odpowiedź dietetyka dr inż. Anny Harton z SGGW w Warszawie:

"Faktycznie, w 2017 roku Amerykańska Akademia Pediatryczna zmieniła zalecenia dotyczące podawania soków niemowlętom. W najnowszym polskim schemacie żywienia niemowląt z 2014 roku, a zaktualizowanym w 2016 roku soki jeszcze są, ale już wtedy specjaliści wyraźnie podkreślali, że nie należy podawać ich więcej niż 150 ml dziennie. Zwracano też uwagę na ich jakość - powinny to być soki 100%, przecierowe i bez cukru.
Od kilku już lat w zaleceniach kładzie się nacisk na spożycie wody - specjaliści podkreślają, że to woda jest najlepszym napojem do gaszenia pragnienia i mogą ją pić już niemowlęta. Uzasadnieniem dla eliminacji soków z diety najmłodszych jest duża zawartość cukru w sokach oraz ich kaloryczność. Już w dietach niemowląt notuje się błędy, w tym zbyt dużą ilość soków często nieodpowiedniej jakości. To może sprzyjać nadwadze, ale też zwiększać ryzyko próchnicy czy innych chorób cywilizacyjnych. Zamiast soku lepiej podać dziecku świeży owoc, który ma więcej witamin, składników mineralnych i błonnika. Picie wody od najmłodszych lat to także kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych".

W Polsce można podawać soki dzieciom w 1. roku życia!

Zgodnie z aktualnymi zaleceniami polskich specjalistów dzieciom w 1. roku życia można podawać soki owocowe, ale oczywiście w ograniczonych ilościach. Nie powinny jednak one służyć dzieciom do zaspokajania pragnienia, a mogą być jedynie owocowym elementem posiłku, np. podwieczorku. Niemowlęta powinny zaspokajać pragnienie wodą!
Z wypowiedzi naszej ekspertki wynika też, że być może już niedługo zalecenia się zmienią i również polscy eksperci dojdą do wniosku, że z diety niemowląt należy wyeliminować soki owocowe. Na razie jednak soki owocowe można podawać dzieciom w 1. roku życia  w ilości maksymalnie 150 ml dziennie. Powinny to być soki naturalne, 100%, przecierowe i bez dodatku cukru. To zgodne z aktualnym schematem żywienia niemowląt zaakceptowanym przez gremium ekspertów, m.in. z Centrum Zdrowia Dziecka, Instytutu Matki i Dziecka oraz Uniwersytetu Medycznego.

Oczywiście decyzja zawsze należy do rodziców. Warto jednak opierać się na zaleceniach rodzimych specjalistów od żywienia dzieci, którzy dopasowują je do naszych lokalnych uwarunkowań, a także aktualizują w razie konieczności oraz rozwoju badań naukowych.

Zobacz też:

BLW: zasady, które pomogą uniknąć zakrztuszenia [WIDEO]

Jedzące niemowlę
Fotolia
Dieta
Czym nie należy karmić niemowlaka?
Jakie produkty należy wyeliminować z diety niemowlaka? Co może wywołać u dziecka zatrucie pokarmowe i biegunkę? Na co powinna uważać mama małego dziecka przygotowując posiłki dla swojego malucha?

Produkty, które mogą wywołać zatrucie pokarmowe Niemowlęta są mniej odporne na działanie szkodliwych bakterii niż starsze dzieci lub osoby dorosłe, dlatego też nie powinno się im podawać produktów, które stanowią pożywkę dla tych bakterii. Do takich produktów zaliczamy niepasteryzowane mleko, surowe jajka, niepasteryzowany cydr jabłkowy, a także miód czy syrop kukurydziany (te dwa ostatnie mogą zawierać jad kiełbasiany). Wszystkie te produkty mogą wywołać ostre zatrucie pokarmowe u dziecka . Aby uniknąć dolegliwości pokarmowych, warto też pamiętać, by zawsze myć warzywa i owoce. Wybieraj tylko te naturalnych, ekologicznych upraw. Pestycydy , którymi nawozi się pola są bardzo niebezpieczne dla dziecka. W przypadku gotowych produktów dla niemowląt, należy pamiętać, by podawać tylko te, które były szczelnie zamknięte przez producenta (przy otwarciu słoiczka powinnaś usłyszeć charakterystyczny klik). Nie należy też karmić dziecka bezpośrednio ze słoiczka. Ważne! Niewykorzystaną porcję należy zawsze przechowywać w lodówce, nie dłużej niż trzy dni. Warto wiedzieć:  Jak zachować higienę, gotując dla malucha? Produkty, które mogą spowodować zadławienie Do tej grypy produktów zaliczamy wszystkie produkty twarde, małe, okrągłe, które nie rozpuszczają się łatwo w jamie ustnej, a ich kształt i rozmiar może zablokować drogi oddechowe . Do tej grupy zaliczamy, m.in. orzechy, wszelkie nasiona, surowy groch, surowe marchewki, popcorn, całe winogrona (można je pokroić na połówki lub ćwiartki, pamietając o wyjęciu pestek), twarde cukierki. Dziecko może również zadławić się produktami kleistymi, np. parówkami (warto je przed podaniem rozdrobnić). Pamiętaj! Dzieci w czasie jedzenia powinny siedzieć. Nie można też ich wtedy pozostawiać bez nadzoru. Soki owocowe i inne napoje Podawanie niemowlętom zbyt dużej ilości soków...

Dziecko je warzywa
Fotolia
Dieta
Rozszerzanie diety niemowlaka zacznij od warzyw. Zasady 2019
Na początek rozszerzania diety najlepsze będą właśnie warzywa. Dlaczego to właśnie od nich warto zacząć zaznajamianie malucha z nowymi smakami? Zaraz się przekonasz.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'; min-height: 19.0px} Warzywa są ważnym elementem dziecięcej diety. Ich brak to ryzyko, że małemu organizmowi zabraknie niektórych składników. I nawet jeśli okaże się, że dziecko nie od razu polubi ich smak, nie poddawaj się.  Kiedy i jak je podawać? Można wprowadzić je do diety niemowlaka jako pierwsze niemleczne pokarmy. Jeśli zdecydujesz, by to od nich zacząć rozszerzanie diety, podaj je najwcześniej dopiero po skończeniu przez dziecko czwartego miesiąca, ale nie później niż po ukończeniu szóstego miesiąca (między 17. a 26. tygodniem życia). Pierwszy przecier warzywny (a potem także kilkuskładnikową zupkę) podaje się dziecku codziennie, zaczynając od kilku łyżeczek i stopniowo zwiększając ilość – zgodnie z jego apetytem – aż będzie zjadało miseczkę przecieru lub zupki, czyli 150–180 ml, później – 190–220 ml. Pamiętaj jednak, że to tylko ilości orientacyjne. Początkowo dania powinny mieć gładką płynną konsystencję, potem możesz już tylko rozgniatać warzywa widelcem. Ugotowane na miękko warzywa można też podawać dziecku do samodzielnego jedzenia rączką – jeśli rozszerzasz dietę metodą BLW (Bobas Lubi Wybór) – jednak lepiej robić to dopiero w kolejnych tygodniach podawania nowości, a nie na samym początku.  Zobacz też: Po co rozszerzać dietę niemowlakowi? Dlaczego warzywa na początek? Warto właśnie od nich zacząć rozszerzanie diety, bo ze względu na wyrazisty smak i aromat niemowlęta akceptują je trudniej niż owoce. Maluchom przyzwyczajonym na początku do słodkiego smaku owoców (gdybyś to je podała jako pierwsze) może być dużo trudniej polubić warzywa. Kaszki po 5. miesiącu - testy i opinie Jakie warzywa powinno jeść...

picie dla niemowlaka
AdobeStock/Daniel Krasoń
Dieta
Soki dla niemowląt: od kiedy podawać? [AKTUALNE ZALECENIA]
Soki dla niemowląt, zwłaszcza owocowe, są niewskazane. Aż do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia nie należy niemowlętom w ogóle podawać soków – takie są najnowsze zalecenia polskich specjalistów od żywienia niemowląt i dzieci. Wynika to z dużej zawartości cukrów, co sprzyja próchnicy, ale nie tylko.

Soki dla niemowląt były jednym z napojów, które przez wiele lat podawano małym dzieciom po tym, jak zaczynano rozszerzać dietę niemowlaka. Sok jabłkowy czy marchwiowy w butelce dla starszego niemowlęcia nie był niczym dziwnym. Obecnie stanowisko specjalistów jest jasne, nawet naturalne soki to zbyt duża dawka cukrów. Niemowlę powinno pić mleko albo wodę aż do 12 miesiąca życia. Kropka! Soki dla niemowląt Od 2001 roku Amerykańska Akademia Pediatryczna zalecała podawanie soków dla niemowląt powyżej 6. miesiąca życia . Polscy specjaliści mieli takie samo zdanie. Dziś jedni i drudzy zalecają, aby w pierwszym roku życia w ogóle nie podawać dzieciom soków – sprawdź nowy schemat żywienia niemowląt . Przyzwyczajanie niemowląt do słodkiego smaku i cukru w diecie, nawet tego pochodzącego z owoców, może być przyczyną otyłości i próchnicy u dzieci w przyszłości. „Nie znajdujemy żadnego powodu, by nadal rekomendować podawanie soków owocowych dzieciom poniżej 12. miesiąca życia. Zalecamy za to karmienie piersią lub pojenie niemowląt zwykłą wodą" – wyjaśnia dr Steven A. Abrams z Wydziału Pediatrii Dell Medical School na Uniwersytecie Stanowym w Teksasie. Niemowlęta powinny być karmione wyłącznie mlekiem mamy . Jeśli rodzice decydują się na podawanie innych płynów, powinni ograniczyć się do wody. Wyrobienie w dziecku nawyku picia wody jest niezwykle ważne. Maluchy, które przyzwyczajają się do picia słodkich soków owocowych, niechętnie piją neutralną w smaku wodę. Zatem w diecie zdrowego niemowlęcia nie ma miejsca ani na soki owocowe, ani na soki warzywne. Warto się z tym pogodzić dla zdrowia dziecka. Wyjątkiem są niemowlęta ze specjalnymi potrzebami – w ich przypadku lekarz może zalecić podawanie soków dla niemowląt. Reszcie pozostaje mleko albo woda dla niemowląt i dzieci . Soki dla niemowląt – co w nich...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj