niemowlę i mama
materiały prasowe
Dieta

Czy wiesz, że Twoje dziecko może mieć kłopoty z trawieniem?

Wydawało Ci się, że kłopoty z trawieniem mają tylko dorośli po obfitym i tłustym posiłku? To nieprawda. Maluszki też miewają tego typu problemy i to czasem już od pierwszych dni życia!

Choć niemowlę je tylko mleko, prawdopodobieństwo wystąpienia u maluszka problemów ze strony układu pokarmowego wcale nie jest mniejsze niż u dorosłego. Jakie je rozpoznać i co zrobić, gdy się pojawią?

7 najczęstszych objawów zaburzeń trawienia u niemowląt

Twoja pociecha jest jeszcze za mała, żeby mogła powiedzieć Ci, że źle się czuje po jedzeniu, jednak Ty sama możesz to zauważyć. Koniecznie zwróć uwagę na:

  • kolki – to zmora wszystkich młodych rodziców. Kolki niemowlęce pojawiają się najczęściej ok. 3. tygodnia życia dziecka i mogą trwać nawet do ukończenia przez brzdąca 3 lat. Choć zazwyczaj mijają samoistnie, potrafią dać rodzicom się we znaki. Ta dolegliwość wiąże się bowiem z gromadzeniem pęcherzyków powietrza w jelitach, co dla dziecka jest bolesne, dlatego właśnie podczas ataku kolki maluszek płacze, podkurcza nóżki i ma twardy, wzdęty brzuszek.
  • ulewanie – często sprawia, że rodzice wpadają w panikę, jednak to również dość powszechna przypadłość niemowląt. O ulewaniu mówimy wtedy, gdy treść żołądka po posiłku wraca przez przełyk do buzi i wydostaje się na zewnątrz.
  • wymioty – podobnie jak w przypadku ulewania treść pokarmowa cofa się z żołądka do jamy ustnej, jednak przy wymiotach proces ten jest znacznie bardziej intensywny – nadtrawione jedzenie wydostaje się z buzi gwałtownie i pod dużym ciśnieniem.
  • biegunka – mówimy o niej, gdy „niespodzianki” w pieluszce pojawiają się znacznie częściej niż zwykle i stają się bardziej wodniste.
  • zatwardzenie – to z kolei przeciwieństwo biegunki. Kupka dziecka jest wtedy twarda i zbita, pojawia się też znacznie rzadziej, niż nakazuje normalny rytm wypróżnień dziecka.

Jak radzić sobie z kłopotami trawiennymi u dziecka?

Aby zadziałać w odpowiedni sposób, najpierw należy rozpoznać przyczynę zaburzeń trawienia u dziecka. Wymienione wyżej objawy mogą być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak: alergia lub nietolerancja pokarmowa, stres, niewłaściwa pozycja podczas karmienia czy nieodpowiednia dieta. Warto jednak wiedzieć, że problemy trawienne u noworodków i niemowląt mogą być… całkiem normalną reakcją fizjologiczną związaną z niedojrzałością układu pokarmowego. Maluszek rodzi się wprawdzie gotowy do życia poza brzuszkiem mamy, jednak jego wszystkie układy, w tym również trawienny, nie są jeszcze doskonałe i będą się kształtować przez kolejne miesiące. Wyobraź sobie, że przewód pokarmowy noworodka jest jałowy. Oznacza to, że nie mieszkają w nim „dobre” bakterie potrzebne do prawidłowego trawienia. Zanim „wprowadzą się” one do jelit dziecka, trochę to potrwa. Podobnie jest z enzymami trawiennymi – gruczoły, które je wydzielają, nie pracują jeszcze pełną parą. Ma to szczególne znaczenie w przypadku laktazy – enzymu, który rozbija laktozę, czyli cukier zawarty w mleku i w ten sposób ułatwia jego trawienie. To właśnie niedobór tego enzymu często powoduje kolki, wzdęcia czy ulewanie. Czy wobec tego możesz tylko czekać, aż maluch z tego wyrośnie? Absolutnie nie! Jeśli karmisz piersią, dbaj o swoją dietę i zwracaj uwagę na to, by znajdowały się w niej lekkostrawne produkty. Jeśli natomiast karmisz dziecko butelką, sięgnij po produkt, który pomoże małemu brzuszkowi uporać się z trawieniem jak mleka typu Comfort. To dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego składające się z częściowo hydrolizowanego białka mleka krowiego. Mówiąc prościej: białka są pocięte na małe kawałki, dzięki czemu stają się łatwiejsze do strawienia. Takie produkty zazwyczaj zawiera także obniżoną zawartość laktozy w porównaniu do tradycyjnego preparatu dla niemowląt. To sprawia, że dzieci z łagodnymi zaburzeniami trawienia, takimi jak ulewanie, gazy oraz płacz, których przyczyną może być standardowa zawartość laktozy i pełnego białka, mogą łatwiej trawić swoje pierwsze posiłki. Na efekty nie musisz długo czekać, bo nowoczesne produkty działają już w ciągu 24 godzin, przynosząc ulgę małemu brzuszkowi.

Czytaj więcej na: www.enfamil.pl

Ból brzucha, dolegliwości żołądkowe, kobieta, cierpienie
Fotolia
Mama
Czym się różni nietolerancja pokarmowa od nadwrażliwości pokarmowej?
Po jedzeniu boli cię brzuch, masz wzdęcia i zastanawiasz się, czy nietolerancja czy nadwrażliwość pokarmowa? Dowiedz się, jakie są różnice i dlaczego nie warto stosować długotrwałych diet eliminacyjnych.

Ból brzucha , wzdęcia, nudności, uczucie pełności... Dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą uprzykrzyć nam życie. Większość z nas z ich powodu zaczyna modyfikować swoją dietę. Trochę po omacku eliminujemy z niej różne produkty, a to nie zawsze jest dla nas korzystne. Najpierw warto ustalić, czy nasze kłopoty to wynik trwałej nietolerancji pokarmowej czy przejściowej nadwrażliwości pokarmowej . Jak je rozróżnić? Trwała nietolerancja pokarmowa Jeśli ból żołądka, wzdęcia , nudności pojawiają się za każdym razem, gdy zjemy jakiś konkretny produkt, jeśli na skórze pojawi się wysypka lub/i  mamy problemy oddychaniem, możemy mieć do czynienia z trwałą nietolerancją pokarmową. Warto wtedy udać się do lekarza, który potwierdzi nasze przypuszczenia (zrobi testy) i przepisze odpowiednią kurację.  Zobacz także:   Czy karmiąca mama może jeść produkty wzdymające? Przejściowa nadwrażliwość pokarmowa Mamy z nią do czynienia, gdy problemy ze strony układu pokarmowego pojawiają się co jakiś czas lub jednorazowo, zwykle wtedy gdy mamy jakąś infekcję (podwyższona temperatura, spadek odporności ) lub zjemy coś po dłuższej przerwie.   Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że układ pokarmowy może się odzwyczaić od trawienia jakiegoś pokarmu. Tak się dzieje w przypadku laktozy (cukier zawarty w mleku i jego przetworach). Gdy unikamy nabiału, zmniejsza się ilość laktazy , czyli jelitowego enzymu niezbędnego do strawienia laktozy, i dlatego pojawiają się niepokojące nas dolegliwości.  Długotrwałe diety eliminacyjne Takim dietom osoby mające dolegliwości żołądkowe powinny powiedzieć stanowcze nie. Jeśli mamy przejściową nadwrażliwość pokarmową nie powinniśmy odstawiać mleka czy glutenu (inaczej jest w przypadku potwierdzonej alergii). To do niczego dobrego nie prowadzi. W diecie, tak jak i w całym...

mleko dla niemowląt, karmienie butelką
Panthermedia
Karmienie
Mleko krowie nie dla niemowlęcia!
Mleko dla niemowląt? Na pewno nie mleko krowie. Zatem jakie mleko wybrać dla małego dziecka? Wiele zależy od jego wieku i zdrowia. Podpowiadamy, jak wybrać to najlepsze.

Jeszcze do niedawna nie istniały specjalistyczne produkty dla niemowląt. Podstawę sztucznego odżywiania stanowiło tzw. mleko w proszku. Było to zwykłe sproszkowane mleko krowie, gotowe do spożycia po rozcieńczeniu wodą i ewentualnie zagęszczeniu mąką. Taki produkt jest jednak nieodpowiedni dla dzieci. Bo częściej powoduje ból brzucha u dziecka, zespół złego wchłaniania, alergie u dzieci , niemowlęta pijące mleko krowie częściej ulewają pokarm, gorzej rosną. Mleko modyfikowane dla dzieci po roku - sprawdź opinie! Mleko bliskie ideału Kilkadziesiąt lat temu rozpoczęła się era sztucznego żywienia niemowląt. Pojawiło się wtedy pierwsze w Polsce mleko modyfikowane.  W następnych latach wprowadzano w mlekach modyfikowanych zmiany w celu zbliżenia receptury mleka modyfikowanego do pokarmu kobiecego: obniżono poziom białek, zmodyfikowano ich skład na korzyść lekko strawnych białek serwatkowych, podwyższono zawartość jodu ze względu na niedobory tego pierwiastka, dodano taurynę – aminokwas ułatwiający trawienie tłuszczów i biorący udział w budowie siatkówki oka. Obecnie mleka modyfikowane znajdujące się na polskim rynku spełniają międzynarodowe standardy wyznaczone przez Europejskie Towarzystwo ds. Gastroenterologii i Żywienia Dzieci, Komisję Żywienia Wspólnoty Europejskiej, Komisję Żywienia Światowej Organizacji Zdrowia. Sprawdź dokładnie, co zawiera mleko modyfikowane Mleko dla młodszych niemowląt Jakie mleko dla noworodka ? Dla niemowląt w pierwszym półroczu życia przeznaczone jest mleko modyfikowane początkowe, oznaczone symbolem 1. Jego bazą jest mleko krowie, natomiast frakcje: białkowa, węglowodanowa i tłuszczowa – zmieniono, podobnie jak zawartość składników mineralnych i witamin. Mleko to jest najbardziej zbliżone do składu pokarmu kobiecego. Należy je przygotować w proporcjach zgodnych z zaleceniami producenta, na wodzie...

kolka u noworodka objawy
Fotolia
Zdrowie
Kolka u noworodka – jak rozpoznać objawy?
Kolki u niemowlaka pojawiają się około 2-3 tygodnia życia. Kiedy niemowlę jest zdenerwowane, płacze i podkurcza nóżki, prawdopodobnie zmaga się z kolką. Objawy kolki u noworodka ustępują po ukończeniu przez dziecko 3-4 miesiąca życia.

Kolka jelitowa to jeden z częstszych powodów płaczu u noworodka. Jeśli niemowlę głośno płacze, zaciska piąstki i ma wzdęty brzuszek - prawdopodobnie zmaga się z bolesną kolką jelitową. Spis treści: Kolka u noworodka: objawy Kolki u noworodka - czas trwania Czy wszystkie niemowlaki mają kolkę? Sposoby na kolkę u niemowlaka Z czym można pomylić kolkę u noworodka? Marudzenie fizjologiczne - objawy Pierwsze objawy kolki u noworodka Atak kolki u dziecka objawia się w charakterystyczny sposób: niemowlę nagle zaczyna płakać ma wzdęty brzuszek kurczowo zaciska piąstki próbuje podnieść nóżki do klatki piersiowej gwałtownie porusza rączkami. Kolki u niemowlaka pojawiają się zwykle wieczorami, po karmieniu, czasami także w trakcie ssania piersi. Dziecko przestaje jeść, wypuszcza brodawkę, odwraca główkę - na ogół w tej sytuację   ulgę przynosi odejście gazów. Gazy u niemowlaka  przy kolce mogą być wypychane z impetem. Dzieje się tak, ponieważ układ trawienny kilkutygodniowego dziecka jest jeszcze niedojrzały. Takie odgłosy mogą towarzyszyć też wypróżnieniom. Staną się cichsze i rzadsze, kiedy dziecko rozpocznie drugi miesiąc życia lub później.   wstaw_reklame('ad_srodtekst_01') Kolki u noworodka - ile trwają? Kolki przeważnie pojawiają się nie wcześniej niż około 2-3. tygodnia życia i ustępują około 3–4. miesiąca. Kolka trwa mniej więcej 3 miesiące. Stąd jej potoczna nazwa „koszmar 100 dni”. Czy wszystkie niemowlaki mają kolkę? Kolka to bardzo częsty problem niemowląt. Do tej pory nie udało się ustalić jej przyczyny. Znawcy tematu wymieniają kilka czynników, które mogą mieć na nią wpływ, między innymi jest to niedojrzały układ pokarmowy i nerwowy dziecka. Najczęściej kolka dokucza niemowlętom które: nieprawidłowo chwytają...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj