Reklama

Rozszerzanie diety po 4 miesiącu mieści się w najnowszych wytycznych, choć ogólne zalecenia mówią o tym, aby dążyć do tego, żeby karmić dziecko wyłącznie piersią do ukończenia przez nie 6. miesiąca życia. U większości dzieci nowe pokarmy można zacząć wprowadzać ok. 6 miesiąca. Rozszerzanie diety niemowlaka powinno według ekspertów rozpocząć się między 17 a 26 tygodniem życia, oznacza to, że rozszerzanie diety po 4 miesiącu jest w porządku.

Reklama

Spis treści:

Rozszerzanie diety po 4 miesiącu

Najważniejsze w podejmowaniu decyzji o rozszerzaniu diety po 4 miesiącu powinien nie być tydzień życia dziecka, a jego gotowość do wprowadzania nowych pokarmów. Świadczą o tym następujące umiejętności dziecka:

  • samodzielne trzyma i kontroluje ruchy głowy
  • potrafi siedzieć z podparciem plecków
  • zanika u dziecka odruch wypychania języka, co otwiera drogę do pobierania pokarmu z łyżeczki.

Jeśli maluch tego nie potrafi, sprawa jest jasna – dziecko nie jest gotowe na nowe pokarmy. I nie musi być aż do ukończenia 6 miesiąca życia, chyba że ma niedobory żelaza stwierdzone przez lekarza i zalecenie rozszerzania diety, aby je uzupełnić. Dlatego zapamiętaj: rozszerzanie diety po 4 miesiącu jest możliwe, ale nie jest obowiązkowe!

Jak rozszerzać dietę po 4 miesiącu – rady techniczne

Rozszerzanie diety po 4 miesiącu można zacząć w 5, 6 lub 7 miesiącu życia, jednak nie później niż w 26 tygodniu życia. Twój maluch jest w idealnym wieku na to, żeby spróbować nowych smaków i na dodatek jest na to gotowe? Świetnie! Poniżej rady zaczerpnięte z najnowszego schematu żywienia niemowląt, które pomogą ci rozszerzać dietę niemowlaka. Niezależnie od wieku dziecka, zawsze postępuje się tak samo.

Bardzo ważne: Wprowadzaj nowe pokarmy pojedynczo – jeden dziennie. To pozwoli ci obserwować, jak dziecko reaguje, czy nie dostaje alergii pokarmowej, biegunki itp.

Rodzic decyduje, co poda dziecku, a dziecko decyduje, czy i ile zje. To ważne zalecenie, które oznacza, że nie ma idealnej kolejności wprowadzania konkretnych pokarmów ani ilości, jaką dziecko powinno zjeść.

Rozszerzaniu diety powinno towarzyszyć dalsze karmienie piersią. Na dodatek mleko matki lub woda powinny być jedynymi płynami, jakie pije dziecko aż do ukończenia pierwszego roku życia. Do tego czasu soki dla niemowlaka są niewskazane, pamiętaj!

Przez pierwsze 3-7 dni podawaj dziecku pokarmy tylko w postaci papki nieco gęstszej niż mleko. Po tym czasie pokarm może być gęstszy, ale musi być gładki – posiłki powinny być miksowane lub przecierane. Od ok. 8 miesiąca życia nie trzeba już dokładnie miksować pokarmu – może zawierać grudki. W 9 lub 10 miesiącu życia konsystencja potraw powinna zachęcać dziecko do gryzienia – idealne będą rozgniatane widelcem ugotowane pokarmy lub starte na grubych oczkach tarki, a mięso drobno pokrojone.

Karm dziecko łyżeczką dla niemowlaka albo zwykłą, taką od herbaty, ale niezbyt dużą i nie za głęboką. Z czasem maluch nauczy się zbierać ustami pokarm nawet z głębszej łyżeczki.

Jak rozszerzać dietę po 4 miesiącu – rady żywieniowe

Nie istnieje jedyna słuszna kolejność wprowadzania pokarmów do diety niemowlaka. Istnieją jednak pewne ogólne zasady, na podstawie których bez problemu udaje się prawidłowo rozszerzać dietę po 4 miesiącu:

  • Wprowadzaj warzywa przed owocami. Najlepiej zacząć od warzyw zielonych, gotowanych i zmiksowanych. Po kilku dniach podaj tak samo przygotowaną np. dynię, ziemniaka lub marchew.
  • Gdy dziecko nauczy się jeść warzywa, możesz do jego diety wprowadzić musy owocowe. Najlepiej zachować odstęp nie mniejszy niż 2 tygodni między pierwszym warzywem a pierwszym owocem. Dlaczego? Przeczytaj: Owoce dopiero po warzywach.
  • Kaszki można podawać od początku rozszerzania diety i nie muszą to być kaszki bezglutenowe! Gluten można podać już w 5 miesiącu życia, a trzeba go podać nie później niż do 12 miesiąca życia. W 6-8 miesiącu dziecko może spróbować pieczywa, początkowo białego.
  • Z mięsem nie trzeba czekać – chude i gotowane można podawać od początku rozszerzania diety po 4 miesiącu. Później można mięso piec. Do 3 roku życia trzeba jednak odczekać z podawaniem wędlin i produktów przetworzonych, np. parówek.
  • Niemowlaki mogą jeść ryby, ale nie ryby drapieżne (np. tuńczyk). Ryby są cennym składnikiem diety i powinny pojawiać się w niej 1-2 razy w tygodniu.
  • Nie trzeba zwlekać z podawaniem produktów, które uznaje się za możliwie alergizujące: jaja, orzechy. Można je podawać od początku rozszerzania diety po 4 miesiącu. Trzeba tylko malca obserwować, czy nie występuje po nich alergia. Sprawdź: Jajko dla niemowlaka.
  • Już w pierwszym roku dziecko może jeść tłuszcz: masło, oliwę, olej rzepakowy. Są one źródłem niezbędnych dziecku kwasów tłuszczowych.

Poniżej przykładowa tabela rozszerzania diety po 4 miesiącu. Nie jest to jednak idealna kolejność, ale jedna z wielu możliwych. Twoje dziecko może mieć inną kolejność wprowadzania nowych produktów.

Tego nie wolno podawać dziecku w czasie rozszerzania diety po 4 miesiącu:

Dlaczego nie trzeba się spieszyć z rozszerzaniem diety po 4 miesiącu

Mleko matki, a także mieszanki mleczne, zaspokajają wszystkie potrzeby żywieniowe dziecka. Skład mleka matki nie zmienia się, jak wcześniej sądzono. Obecnie wiadomo, że jest cały czas tak samo odżywcze i idealnie zbilansowane. Jedyny mikroelement, jaki trzeba podawać dodatkowo, to witamina D.

Rozszerzanie diety może sprawić, że dziecko szybciej zrezygnuje z karmienia piersią. Jeśli więc możesz i chcesz długo karmić, nie spiesz się z rozszerzaniem diety po 4 miesiącu.

Wcześniejsze wprowadzenie nowych pokarmów nie sprawi, że dziecko, które słabo przybiera na wadze, zacznie przybierać szybciej. Stałe pokarmy nie przyczynią się też do tego, że dziecko będzie lepiej spało. Sprawdź: Kiedy dziecko prześpi całą noc.

Jeśli maluszek pcha do buzi pięści i ślini się lub wsadza do buzi zabawki, nie znaczy, że jest głodne i gotowe na rozszerzanie diety.

Sprawdź też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama