Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
pojemniki via_ftp.jpg
Karmienie

Przechowywanie odciągniętego mleka

Jeśli planujesz odciągać mleko i przechowywać je, przygotowując się na powrót do pracy, musisz zaplanować ile mleka potrzebne będzie do nakarmienia dziecka podczas Twojej nieobecności.

Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla Twojego dziecka. By karmić piersią jak najdłużej, rozważ następujące opcje:

• Wyłączne karmienie piersią.

• Łączenie karmienia piersią z karmieniem odciągniętym mlekiem.

• Karmienie piersią, gdy jesteś z dzieckiem i karmienie mieszanką, gdy jest zalecane przez lekarza. Pamiętaj, że prawdopodobnie spowoduje to zmniejszenie ilości mleka.

Bez względu na to, którą opcję wybierzesz, karmienie piersią powinno być komfortowe zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego maleństwa.

Jeśli planujesz odciągać mleko i przechowywać je, przygotowując się na powrót do pracy, musisz zaplanować ile mleka potrzebne będzie do nakarmienia dziecka podczas Twojej nieobecności. Przykładowo, jeśli będziesz poza domem około 10 godzin, a Twoje dziecko byłoby karmione w tym czasie 3 razy, będziesz potrzebowała co najmniej 3 butelek dla opiekunki. Wiele mam woli jednak przygotować i zamrozić kilkudniowy zapas mleka.

Dziecko głodne po karmieniu piersią – czy to możliwe, że się nie najada? Wyjaśnia ekspert

Zdrowie
Remanent w apteczce
Planujesz porządki? Nie zapomnij o szafce z lekami! Podpowiemy Ci, jak je posegregować, by potrzebny specyfik zawsze mieć pod ręką.

Zaczęłaś wiosenne porządki? Nie zapomnij o szafce z lekami! Podpowiemy Ci, jak je posegregować, by potrzebny specyfik zawsze mieć pod ręką. Temperatura, ból brzuszka, skaleczenie – drobne dolegliwości mogą przecież dopaść szkraba w każdej chwili. Nie ma wtedy nic gorszego niż nerwowe poszukiwanie wśród stosu buteleczek i pudełek właściwego lekarstwa. By tego uniknąć, już dziś zrób przegląd domowej apteczki. Oto rady, dzięki którym zapanuje w niej porządek: Wyjmij to, co niepotrzebne Syropy sprzed trzech lat, kropelki robione według specjalnej receptury nie wiadomo na co, tubki bez zakrętek, nie zużyte do końca antybiotyki tworzą w apteczce sztuczny tłok. W takim bałaganie trudno się zorientować, co jest, a czego brakuje. Sprawdź termin ważności Podając dziecku jakikolwiek lek, np. przeciwgorączkowy, musisz mieć pewność, że zadziała jak należy. Przeterminowane preparaty mogą nie spełnić swojego zadania, bo z czasem tracą właściwości, niekiedy nawet zmieniają się w niekorzystne dla zdrowia związki. W przypadku niektórych leków termin przydatności dotyczy wyłącznie preparatu, który nie był otwierany! I tak na przykład rozpoczęty Nurofen trzeba zużyć w ciągu pół roku, chociaż zamkniętą buteleczkę można przechowywać do daty wyznaczonej przez producenta. Poza tym, zapisuj zawsze na opakowaniu datę otwarcia preparatu – dzięki temu będziesz w każdym momencie wiedziała, jak długo możesz go jeszcze używać. Mądrze (przechowuj Większości leków wystarczy miejsce chłodne (szafka nad okapem kuchennym odpada!), suche i oczywiście niedostępne dla dzieci. Zawsze jednak warto zajrzeć do ulotki, która może zawierać dodatkowe wskazówki. Na przykład syrop prawoślazowy trzeba chronić przed światłem, a czopki trzymać w lodówce. Tubki, saszetki itd. nie mogą być uszkodzone. Zioła muszą być przechowywane w szczelnych pojemnikach, bo łatwo...

odciąganie pokarmu
Fotolia
Karmienie
Jak odciągać pokarm? Znamy najlepsze sposoby!
Musisz wyjść z domu na kilka godzin, a chcesz, by dziecko wypiło twoje mleko. Lepiej odciągać pokarm ręcznie czy laktatorem? Jak długo możesz przechowywać pokarm?

Jak odciągać pokarm, by dziecko się najadło? Jak przechowywać odciągnięty pokarm, by był pełnowartościowy? Zdarza się, że nie możesz być z dzieckiem przez kilka godzin, a chcesz, żeby w tym czasie piło twoje mleko.  Podczas twojej nieobecności mamy odciągnięty pokarm może podać dziecku tata lub opiekunka. Jak nauczyć się robić zapasy mleka - podpowiada dr Katarzyna Raczek-Pakuła, pediatra i doradca laktacyjny. Kiedy warto ręcznie odciągać pokarm Możesz odciągać pokarm ręcznie. To bardzo dobry sposób odciągania pokarmu i bardzo skuteczny. Jest tylko jeden warunek: musisz wiedzieć, jak odciągać pokarm. Jeśli tylko sporadycznie chcesz odciągać pokarm (np. w przypadku wyjścia do lekarza, sklepu, kina), w zupełności wystarczy ci ręczne odciąganie. Umiejętność ręcznego odciągania przydaje się nie tylko wtedy, gdy chcesz zgromadzić dla dziecka pokarm na zapas, lecz także jeśli pojawiają się stany zapalne piersi lub inne problemy podczas karmienia piersią . Pomoże ci wówczas rozmasowanie piersi. Powinno być delikatne, przypominać głaskanie. Jak ręcznie odciągać pokarm? 1. Przygotuj pojemnik na mleko (możesz kupić gotowy zestaw do przechowywania pokarmu lub wziąć dokładnie umyty i wyparzony słoiczek). 2. Wygodnie usiądź i zrelaksuj się (możesz posłuchać spokojnej muzyki, którą lubisz, wrócić myślami do miłych wspomnień). Dzięki temu mleka będzie więcej i łatwiej wypłynie (to zasługa hormonów, głównie prolaktyny i oksytocyny ). 3. Ułóż kciuk powyżej otoczki piersi, a pozostałe palce 2–3 cm poniżej brodawki. 4. Delikatnie przyciśnij pierś do klatki piersiowej, nie przemieszczając palców. Potem zbliżaj je do siebie, lekko obracając. 5. Zwolnij ucisk i rytmicznie powtarzaj powyższe ruchy, zmieniając ułożenie palców wokół brodawki, by równomiernie opróżniać wszystkie przewody mleczne. 6. Gdy po kilku...

11.jpg
Karmienie
Jak przechowywać mleko: ważne pytania
Mleko mamy jest dla dziecka najlepsze. Ale jak przechowywać mleko po odciągnięciu, by nie straciło swoich cennych właściwości?

Od sposobu przechowywania odciągniętego mleka zależą nie tylko jego wartości odżywcze, ale także bezpieczeństwo: u niemowląt łatwo dochodzi do zatrucia pokarmowego . Dlatego musisz wiedzieć, w czym i jak przechowywać mleko.   W czym przechowywać mleko dla niemowlęcia Mleko dla niemowlęcia możesz przechowywać w plastikowych pojemnikach przeznaczonych do przechowywania mleka. Możesz też przechowywać mleko w szklanych słoiczkach: wyparzonych i wygotowanych. Każdy pojemnik opisz: kiedy mleko zostało odciągnięte. Szczelnie zamknij pojemnik.  Gdzie przechowywać mleko Mleko musi być przechowywane w lodówce, zamrażalniku lodówki lub zamrażarce. Jak długo przechowywać mleko dla niemowlęcia Odciągnięte mleko przechowywane w lodówce powinno być zużyte w ciągu 48 godzin. W zamrażalniku lodówki mleko zachowuje świeżość do dwóch tygodni, a w zamrażarce - do trzech miesięcy. Jak rozmrażać mleko dla niemowlęcia Mleko możesz rozmrażać pod strumieniem letniej wody z kranu albo w podgrzewaczu. Gdy dziecko nie wypije całej porcji, wylej resztę. Nie wolno powtórnie zamrażać już raz rozmrożonego mleka. Jeśli karmisz dziecko piersią, najlepiej podawać mu mleko nie butelką ze smoczkiem, tylko kubeczkiem, łyżeczką. To szczególnie ważne w pierwszych tygodniach karmienia piersią, kiedy dziecko dopiero uczy się ssać pierś .  

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak