Pomieści nie tylko ubranka oraz zapas pieluszek, ale też niezbędne akcesoria i kosmetyki do pielęgnacji maleństwa. Może służyć jako wygodna przewijarka, a nawet... wanienka.

Reklama

Pełna szuflad i półek komoda to przydatny mebel. Wystarczająco duży na skromną jeszcze garderobę malca, ale na tyle niewielki, żeby dało się go ustawić w pobliżu łóżeczka, nawet w sypialni rodziców. Potem możesz go przenieść do pokoiku smyka, gdzie stanie się zaczątkiem nowego umeblowania. Komody niemowlęce są często częścią całych systemów meblowych dla dzieci, dopasowanych stylem i wzornictwem. Możesz więc potem dokupić taką samą szafę, skrzynię na zabawki, większe łóżko, a nawet biurko!

Najprostsza komoda oprócz szuflad i półek ma niewielki blat do ustawienia rzeczy, które powinny być pod ręką. Niektóre mają tzw. „przedłużacz” do powiększenia blatu, by stał się wtedy obszerną przewijarką. Mieści się na niej materacyk z ceratki, a po bokach jest miejsce na buteleczki, miseczki i waciki. Przewijarka na komodzie ma tę przewagę nad nakładaną na łóżeczko, że jest wyżej (a to zdrowsze dla Twojego kręgosłupa). Gdy dziecko podrośnie, blat można przywrócić do pierwotnych rozmiarów.

Zwróć uwagę, że od szafek wygodniejsze są szuflady. Łatwiej dotrzeć do ich zawartości, wszystko widać z góry, nie musisz szperać w czeluściach mebla, podczas gdy maleństwo kręci się na przewijarce.
Bywają komody na kółkach, co przydaje się w małych mieszkaniach – mebel można przesunąć na bok tak, aby nie zawadzał. Oddzielną kategorią są komódki z wanienką. Można je ustawić zarówno w pokoju maluszka, jak i w łazience. Na wierzchu znajdzie się na nich miejsce do wycierania i ubierania malucha, pod spodem (przewijarka jest jednocześnie pokrywą) mieści się wanienka, a u dołu są zwykle szafki lub szuflady na potrzebne rzeczy.

Drewex PePe LAURA

Zobacz także

Cena: ok. 660 zł
Wymiary: 90/36+22/90
Dlaczego nam się podoba? Blat z przedłużaczem i drewnianymi ogranicznikami, które chronią dziecko przed sturlaniem się z przewijarki. Potem można je łatwo zdemontować i komoda staje się niewielkim (głębokość bez przewijarki tylko 36 cm), meblem do dziecięcego pokoju. Można dokupić do niej inne sprzęty z tej samej serii.
Minusy: Blat jest zbyt płytki (z przedłużaczem 58 cm), aby można na nim dobrze przewinąć niemowlę. Układanie dziecka wzdłuż dłuższego boku mebla też nie jest zbyt wygodne.

Vox Klassik Pear

Cena: ok. 600 zŁ
Wymiary: 80/50+22/96
Dlaczego nam się podoba? Prosta stylistyka i naturalny kolor sprawiają, że pasuje do większości wnętrz. (Można też umeblować pokoik dziecka sprzętami jednej linii Klassik Pear). Niezbyt duża, więc dobra do małych pomieszczeń. Posiada
to, co niezbędne: szuflady i szafeczki, a nawet przydatny w pierwszym roku życia dziecka przedłużacz blatu. Dzięki
niemu pełni funkcję wygodnej przewijarki, nie obciążając kręgosłupa mamy (blat jest na „zdrowej wysokości” 96 cm).
Minusy: Rzeczy ułożone na otwartej półce u góry szybko się kurzą. [CMS_PAGE_BREAK]

Glück Oliwia

Cena: ok. 1.700 zŁ
Wymiary: 112/55+21/90
Dlaczego nam się podoba? Duża i pojemna, bez problemów pomieści rzeczy malca. Ma obszerny, wygodny blat do przewijania, trzy wygodne i łatwo otwierające się szufladki, oprócz tego dwie szafki z półkami. Jako jedyne w Polsce komody te są ręcznie malowane – ich ozdobne motywy pokryto farbą fluorescencyjną, dzięki czemu w nocy świecą. Do dziecięcego pokoiku można też dokupić inne sprzęty z tej samej kolekcji.
Minusy: Bardzo duża, więc może nie pasować do małego pokoju. Dostęp do otwartej półki z boku jest nieco trudniejszy z powodu wygiętych w łuk drzwiczek.

Pali Ciao

Cena: ok. 1.300 zŁ
Wymiary: 80/47/97
Dlaczego nam się podoba? To komoda typu „trzy w jednym”: ma szuflady na dziecięce ubrania, blat do przewijania oraz wanienkę. Z boku umieszczona jest wygodna półeczka na mydło i inne kosmetyki kąpielowe. Wanienkę można potem zdemontować i używać sprzętu jako zwykłej komódki na garderobę i inne rzeczy.
Minusy: Wyjmowanie dziecka z kąpieli jedną ręką i jednoczesne opuszczanie blatu drugą (by ułożyć na nim malca) może okazać się niewygodne.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama