Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Pielęgnacja

Jak dbać o skórę dziecka z AZS?

Atopowe zapalenie skóry u dziecka to bardzo uciążliwa dolegliwość, której pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć. Jak radzić sobie z chorobą w czasie remisji oraz zaostrzenia jej objawów? Oto najważniejsze informacje.

AZS to przewlekła choroba alergiczna, którą charakteryzują naprzemiennie występujące okresy nasilenia i ustępowania jej objawów. Dolegliwość ta jest niezwykle uciążliwa dla dorosłych, a tym bardziej dla dzieci, którym ciężko jest zapanować nad świądem skóry, powodowanym przez pęcherzyki i grudki, pojawiające się na powierzchni skóry. Niestety ich drapanie zaognia stan zapalny, a nowo powstałe rany niejednokrotnie ulegają nadkażeniu. Taki stan rzeczy może utrudniać dziecku normalne funkcjonowanie, powodować ból i kłopoty ze snem.

Jak pomóc maluchowi radzić sobie z atopowym zapaleniem skóry? Przede wszystkim - oprócz specjalistycznego leczenia dermatologicznego - konieczne jest dbanie o prawidłową pielęgnację na każdym poziomie. Podpowiadamy, o czym muszą pamiętać rodzice malucha dotkniętego tą chorobą.

1. Nie przegrzewaj dziecka

Przegrzane dziecko intensywniej się poci, a to z kolei wzmaga świąd skóry. Wraz z potem z organizmu wydalane są szkodliwe produkty przemiany materii, na bazie których mogą rozwijać się bakterie. W połączeniu z otwartymi ranami, ryzyko ich nadkażenia drastycznie wzrasta.

Jak temu zapobiec? Przede wszystkim nie ubieraj dziecka zbyt ciepło, zadbaj o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach, w których się znajduje (powinna wynosić ok. 20 stopni Celsjusza). W okresie grzewczym nawilżaj powietrze - suche podrażnia nie tylko błony śluzowe, ale również i skórę. Bardzo ważnym aspektem jest także suplementacja witaminą D. Jej niedobór może wzmagać nadpotliwość!

2. Zadbaj o odpowiednią dietę

AZS to choroba alergiczna, na której zaostrzenie się może mieć wpływ kontakt dziecka z alergenami znajdującymi się w pożywieniu. Z tego powodu wyłącz z codziennego jadłospisu malucha potencjalne składniki uczulające. Należą do nich produkty zawierające w składzie białko mleka krowiego, orzechy, białko jaja, ryby i owoce morza, soję, pszenicę, mięso, seler, gorczycę, sezam, łubin i dwutlenek siarki (oznaczany jako E220 - konserwant obecny np. w suszonych owocach). Pamiętaj, że dietę eliminacyjną zawsze należy skonsultować ze specjalistą!

Co ważne, najnowsze badania naukowe nie potwierdzają zasadności stosowania diety eliminacyjnej u kobiet karmiących piersią. Nie istnieją dowody naukowe mówiące o tym, że prewencyjne wyłączenie z jadłospisu produktów potencjalnie alergizujących przez mamę, uchroni niemowlę przed wystąpieniem AZS.

3. Używaj tylko bezpiecznych kosmetyków

Jeśli twój maluch cierpi na AZS, skorzystaj z szerokiej oferty dermokosmetyków, zalecanych przy tym schorzeniu. Najważniejsze to nawilżać i natłuszczać przesuszoną skórę dziecka. W tym celu używaj specjalistycznych emulsji bogatych w emolienty, a także nie zapominaj o ochronie przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Należą do nich nie tylko niskie temperatury i wiatr, ale również suche powietrze i wysokie nasłonecznienie. Krem ochronny na zimę i z filtrem UVA/UVB to absolutny must-have!

4. Ogranicz kontakt dziecka z tym, co sztuczne

Mowa nie tylko o detergentach takich jak np. proszki do prania, wybielacze, odplamiacze, czy płyny do płukania tkanin, ale również i o samych tkaninach. Syntetyczne włókna nie przepuszczają powietrza, a tym samym sprzyjają nadmiernemu wydzielaniu potu i namnażaniu się bakterii, co zaostrza stany zapalne skóry. Wybieraj odzież z organicznej bawełny i lnu. Tylko ona spełnia normy rolnictwa ekologicznego, a tym samym jest wolna od szkodliwych chemikaliów, nie uczula i pochłania wilgoć. Do prania ubrań wybieraj zaś hipoalergiczne proszki lub płyny - na szczęście znajdziesz je na półkach w niemal każdym markecie.

5.  Zniweluj czynniki wywołujące stres

Ekspozycja na stres może zaostrzyć objawy niemal każdej choroby, a także może powodować nowe. Dzieje się tak niezależnie od wieku. Jeśli więc twój maluch doświadcza stresu, za wszelką cenę postaraj się go wyeliminować. Pilnuj codziennych rytuałów, bo to właśnie one zapewniają mu poczucie bezpieczeństwa. Ogranicz liczbę bodźców, które pobudzają malucha w zbyt dużym stopniu. Pamiętaj też o odpowiedniej ilości snu. Sama najlepiej wiesz, co twojemu dziecku służy, a co nie, więc idź za głosem swojej intuicji.

W tym miejscu warto podkreślić, że nie da się wyeliminować stresu w 100%, bo nabywanie nowych umiejętności przez dziecko jest silnie powiązane z jego odczuwaniem. Możliwe jest jednak znaczne ograniczenie negatywnych emocji u malucha - chociażby przez kontrolowanie własnych reakcji na trudne sytuacje w życiu codziennym.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

MTJ_warsztaty_belka
Mat. prasowe

pielęgnacja włosów dziecka
Adobe Stock
Pielęgnacja
AZS wpływa na życie rodzinne. 6 porad, jak wychowywać małego atopika
Atopowe zapalenie skóry dotyczy nie tylko dziecka, ale całej rodziny. Chociaż to mały pacjent doświadcza uporczywego świądu, to również dla jego bliskich codzienność z AZS jest stresująca. Jak wychowywać atopika, aby czerpał z życia pomimo choroby? Podpowiadamy, co robić, by AZS nie wpływało negatywnie na życie rodzinne.

W Polsce na AZS choruje około 1 milion ludzi. Trzeba pamiętać, że jest to choroba nie tylko pacjentów, ale całej rodziny. Właśnie dlatego, warto od początku zastanowić się, jak wspierać i wychowywać małego atopika, aby zarówno jemu, jak i pozostałym członkom rodziny żyło się jak najlepiej. Wiemy, że nierzadko to na rodzicach ciąży trud sprostania chorobie, jednak jesteśmy przekonani, że z odpowiednim wsparciem życie z AZS może być łatwiejsze. Jak wychować małego atopika? 6 porad 1. Edukuj dziecko Mówi się, że boimy się tego, czego nie znamy. W myśl tego, warto już od najmłodszych lat edukować małego atopika na temat choroby. Trzeba pamiętać, że AZS to schorzenie trudne i przewlekłe. W przebiegu atopowego zapalenia skóry występują okresy nasileń i remisji. Bez względu na nie dziecko zawsze musi mierzyć się z uporczywym świądem, który wywołuje znaczny dyskomfort. Dlatego podkreślaj, że choroba nie jest jego winą. Warto, by dziecko miało informacje o chorobie, jej przyczynach, objawach i sposobach leczenia. Dzięki temu będzie mogło ją oswoić i sprostać codzienności z AZS. 2. Asystuj w obowiązkach pielęgnacyjnych Aby uśmierzyć świąd, a także nawilżyć skórę małego atopika, konieczne jest wprowadzenie właściwej terapii. Ta z kolei jest wymagająca i wiąże się z licznymi zabiegami higienicznymi, pielęgnacyjnymi, a także czasami również stosowaniem leków. Wychowując dziecko chorujące na AZS, ucz je od najmłodszych lat, jak pielęgnować skórę. Szczególnie na początku warto wspierać dziecko w stosowaniu emolientów , a także w innych działaniach terapeutycznych. Początkowa asysta rodzica lub nawet starszego rodzeństwa umożliwi mu naukę, wdroży właściwe nawyki i z czasem pozwoli samodzielnie dbać o skórę. 3. Daj przestrzeń na trudne emocje Złość, osamotnienie i zawstydzenie towarzyszą chorym z...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz