Pfizer szczepienie
Adobe Stock
Zdrowie

„Nie dajmy się zmanipulować przeciwnikom szczepień” pisze lekarz Dawid Ciemięga

„Nigdy nie negowałem występowania niepożądanych odczynów poszczepiennych, ale z pełną odpowiedzialnością mogę dziś stwierdzić, że występują one bardzo rzadko”. O szczepieniach, ich skuteczności i występujących po nich powikłaniach pisze lekarz Dawid Ciemięga.

Obecnie większość informacji na każdy temat, czerpiemy z Internetu, który jest dziś podstawowym narzędziem do wymiany informacji. Internet to duże źródło wiedzy, ale korzystanie z niego jest trudniejsze, niż się ludziom wydaje. Należy pamiętać, że jest to przede wszystkim źródło wiedzy niezweryfikowanej, dowolnej, a często wręcz szkodliwej.

Z doświadczenia wiem, że bardzo mało osób weryfikuje to, co czyta w Internecie. Rodzice nie mają nawyku, aby sprawdzać, czy informacje w sieci są wiarygodne, wiele osób również nie wie jak to zrobić.

Osobiście często spotykam się z wieloma zarzutami antyszczepionkowców, że oszukuję ludzi, działam na ich szkodę, jestem przekupiony, ukrywam szkodliwość szczepień. Na to wszystko mam jedną bardzo prostą odpowiedź.

W swojej pracy decyduję o szczepieniach dzieci każdego dnia, średnio jest to ponad sto dzieci miesięcznie i około półtora tysiąca małych pacjentów rocznie. Wielu z nich znam od noworodka, z dziesiątkami rodzin łączą mnie kilkuletnie relacje, które są oparte na  zaufaniu, którym obdarzyli mnie rodzice w dniu, gdy wybrali mnie na pediatrę swojego dziecka. Moimi pacjentami jest również moja własna rodzina, znajomi i przyjaciele.  Czasami jestem pytany przez przeciwników szczepień, czy swoje własne dzieci szczepię? Własnych dzieci nie mam, ale dziecko mojej siostry, moich kuzynek, wszystkie dzieci w mojej rodzinie są moimi pacjentami i są szczepione, nie tylko szczepionkami obowiązkowymi, ale też zalecanymi. Przez wszystkie te lata pracy z dziećmi i ich szczepieniem, żaden z moich pacjentów nie doznał powikłań poszczepiennych, o których tak licznie można w Internecie przeczytać. Dlaczego tak jest? Miałem okazję zweryfikować wiele historii o rzekomych powikłaniach poszczepiennych, gdzie historie opisują często tzw. dzieci okaleczone szczepieniami. Rodzic, który czyta tego typu treści, zapoznaje się tylko z subiektywnym przekazem, niepopartym dowodami. Ja miałem okazje zapoznać się z dokumentacjami medycznymi kilku przypadków, które w żaden sposób nie potwierdzały prawdziwości tych opisów. Nigdy nie negowałem występowania niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP), ale z pełną odpowiedzialnością mogę dziś stwierdzić, że występują one bardzo rzadko i w żaden sposób nie pokrywa się to z tym, jak sytuacje przedstawiają przeciwnicy szczepień.

Jeśli rodzic chce uzyskać rzetelną opinię na temat szczepień, musi szukać informacji u osób, które mają kompetencje i medyczne wykształcenie, ale przede wszystkim zajmują się pacjentami, których leczą i chronią, szczepiąc ich. Medyczna wiedza  bez problemu rozprawia się z mitami na temat szczepień, ponieważ jej prawdziwość jest weryfikowana naukowo. Jednym z powielanych mitów jest stwierdzenie, że szczepienia niemowląt mogą przeładować ich układ odpornościowy. Są to niczym niepoparte internetowe  przekazy, które zostały obalone przez liczne badania naukowe, prowadzone od lat w tym zakresie. Warto podkreślić, że z roku na rok przybywa nam regularnie naukowych argumentów na korzyść szczepień.
Wiedza lekarzy jest również wiedzą praktyczną, wynikającą z doświadczeń co do chorób zakaźnych. Nie da się podważyć zasadności szczepień, ponieważ choroby, przed którymi szczepienia chronią, są ciągle aktualnym zagrożeniem, choć dziś o niektórych zupełnie ludzie zapomnieli, np. polio czy błonica.

Kiedy rodzic pyta mnie o to, jaki schemat wybrać, zawsze odpowiadam, że jeśli tylko kogoś stać, to najszerszy wariant ochronny, jest to najlepsza decyzja dla dobra dziecka. Lekarz ma obowiązek udzielić rodzicom rzetelnych informacji, a więc poinformować m.in. o dostępnych wariantach szczepionek i różnicach między nimi. Na pytanie rodzica, jakie szczepienia wybrać dla swojego dziecka, odpowiadam, że wyboru nie będę narzucać, on musi wynikać z informacji, które staram się jako lekarz jak najlepiej przekazać. Zwykle podaję przykład mojej własnej rodziny i moje osobiste rekomendacje, zalecam  m.in. szczepienia skojarzone, szczepienia przeciw pneumokokom, meningokokom, ospie, grypie i rotawirusom.

autor: lek. Dawid Ciemięga
                                                                                                                                                            
Źródła:

 1. https://szczepienia.pzh.gov.pl/faq/jak-czesto-nop-wystepuja-w-polsce-i-gdzie-mozna-to-sprawdzic/
 2. Źródła informacji oraz wiedzy rodziców na temat szczepień ochronnych w Polsce
  PRZEGL EPIDEMIOL 2010; 64: 83 – 90
 3. Vaccines are not associated with autism: an evidence-based meta-analysis of case-control and cohort studies ; Vaccine. 2014 Jun 17;32(29):3623-9
 4. Does antigenic overload exist? The role of multiple immunizations in infants.
  Immunol Allergy Clin North Am. 2003 Nov;23(4):649-64.
 5. Association Between Estimated Cumulative Vaccine Antigen Exposure Through the First 23 Months of Life and Non–Vaccine-Targeted Infections From 24 Through 47 Months of Age
  JAMA. 2018;319(9):906-913. doi:10.1001/jama.2018.0708

PP-PRE-POL-0207

Materiał powstał przy współpracy z firmą Pfizer Polska

matki po 40-stce
Instgram Małgorzaty Kożuchowskiej
Aktualności
Sławne matki, które urodziły po 40 roku życia (a nawet po 60!)
Mówi się, że dojrzałe macierzyństwo to znak naszych czasów. Ze statystyk wynika, że z roku na rok rośnie liczba kobiet, które decydują się na urodzenie pierwszego dziecka po przekroczeniu 30. roku życia i później. Jednocześnie spada liczba młodych mam. Wzrasta także liczba kobiet, które decydują się na dziecko po 40 roku życia. Sprawdź, które gwiazdy się do nich zaliczają!

Późne macierzyństwo jest na pewno problemem socjologicznym, niemniej psychologowie są zdania, że ma ono wiele zalet. Kobiety decydujące się na późną ciążę są dojrzalsze emocjonalnie i poważniej podchodzą do kwestii posiadania dzieci. Z badań wynika, że dzieci, które mają starsze mamy, odznaczają się wyższym poziomem inteligencji, mają bogatszy zasób słów i częściej kończą wyższe uczelnie. Z medycznego punku widzenia późne macierzyństwo może wiązać się z mniejszą płodnością  i wyższym ryzykiem poronienia . Ale  nie jest to regułą – zobacz, którym gwiazdom udało się urodzić po 40! Które gwiazdy urodziły po czterdziestce? Grono mam, które urodziły po czterdziestce, jest szerokie zarówno w Polsce, jak i na świecie. Oto niektóre z nich:  Małgorzata Kożuchowska urodziła swoje pierwsze dziecko w wieku 43 lat. Aktorka jest mamą 3-letniego  Tamara Arciuch urodziła córeczkę, mając 41 lat.  Katarzyna Skrzynecka doczekała się córki niedługo przed swoimi 41 urodzinami.  Agnieszka Maciąg urodziła swoje drugie dziecko, będąc 43-latką. Katarzyna Dowbor miała 40 lat, kiedy urodziła drugie dziecko, córkę Marysię. Katarzyna Figura pierwszą córkę urodziła w 40 roku życia, zaś drugą, Kaszmir, trzy lata później.  Janet Jackson urodziła swoje pierwsze dziecko, mając 50 lat. Barbara Sienkiewicz zaś została mamą bliźniąt w wieku 60 lat!  Halle Bery miała 46 lat. Cameron Diaz  urodziła w wieku 45 lat Monika Bellucci drugą córkę urodziła, gdy miała 45 lat. Eva Longoria miała 43 lata, kiedy zaszła w pierwszą ciążę. Brigitte Nielsen ma 55 lat i spodziewa się kolejnego dziecka.  Jakie są waszym zdaniem plusy i minusy późnego macierzyństwa? Podzielcie się z nami opinią  w komentarzach! Zobacz także: Znany ginekolog o późnym...

Joanna Krupa pokazała pokój córki
Instagram/joannakrupa/kolaż mamotoja.pl
Aktualności
„Zwyczajny” pokój Ashy-Leigh zachwycił fanów Joanny Krupy
Gwiazdy często unikają koloru, aranżując przestrzenie dla dzieci. To sprawia, że są one estetyczne i czyste, ale... wydają się smutne. U Ashy-Leigh jest inaczej. Tu panuje kolor i życie!

Joanna Krupa wciąż zaskakuje swoim „normalnym” podejściem do macierzyństwa. Gwiazda pochwaliła się ostatnio wózkiem córki, który kosztuje zaledwie 599 zł , pokazała też na Instagramie pokoik Ashy-Leigh. Fanki od razu zwróciły uwagę na to, że jest to niewymuskana, normalna i kolorowa przestrzeń dziecięca. Pokój dziewczynki wygląda zupełnie inaczej niż sterylne kąciki, które często pokazują w sieci inne znane mamy. Wesoły i kolorowy pokój córki Joanny Krupy Przeglądając instagramowe profile znanych mam, nie da się nie zauważyć, że zdjęcia pokoi ich dzieci są bardzo dopieszczone, wymuskane i wyglądają, jakby tak naprawdę nikt w nich nie przebywał. Pokoik Ashy-Leigh mocno się spośród nich wyróżnia. Choć dominuje w nim blady róż i biel, barwy te stanowią tło dla kolorowych zabawek, w tym ogromnej maty w zwierzątka , na której bawi się dziewczynka.         Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez Joanna Krupa (@joannakrupa) Maj 18, 2020 o 8:11 PDT Wystrój pokoju Ashy-Leigh przypadł do gustu internautom Przestrzeń Ashy-Leigh nie wydaje się smutna, co bardzo spodobało się fankom modelki. Pod postem Joanny pojawiło się wiele pozytywnych komentarzy, takich jak: „Cudnie jak zawsze i tak zdrowo, tak normalnie”, „Boże, jak dobrze zobaczyć normalny pokoik dla malucha, niewymuskany instagramowo, tak że strach czegoś dotknąć”. Internautki są wyraźnie zachwycone nie tylko pokojem córki Joanny Krupy, lecz także samą dziewczynką. Zwracają uwagę na to, że mała jest bardzo podobna do mamy i niesamowicie słodka . Trudno się z tym nie zgodzić, prawda?        ...

bajki na netflixie
Adobe Stock
Gry i zabawy
Bajki na Netflixie – Top 10 najbardziej hitowych bajek dla dzieci
Bajki na Netflixie to pewny i sprawdzony sposób na rozrywkę dla dzieci, i to zarówno tych mniejszych, jak i przedszkolaków. Spośród szerokiej oferty serwisu wybrałyśmy 10 animowanych bajek dla dzieci, które są naszym zdaniem najlepsze. Znajdują się wśród nich takie hity jak: Psi Patrol, Świnka Peppa, Alvin i wiewiórki, Trolle. Sprawdź, jakie jeszcze kreskówki z ulubionymi dziecięcymi postaciami polecamy.

Bajki na Netflixie  zachwycą maluszka i nieco starsze dziecko. W popularnym serwisie jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "spory — znajdziemy".---#---Wybór bajek na Netflixie jest naprawdę spory - znajdziemy na nim kilkadziesiąt propozycji dla najmłodszych, nie licząc filmów fabularnych dla dzieci.---#---spory-znajdziemy#spory — znajdziemy---#---spory - znajdziemy"> znajdziemy  kilkadziesiąt propozycji dla najmłodszych, nie licząc filmów fabularnych. Jeżeli wasze maluchy mają ochotę na chwilę relaksu i obejrzenie bajki , zachęcamy do wybrania kreskówki z bogatej oferty jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "spory — znajdziemy".---#---Wybór bajek na Netflixie jest naprawdę spory - znajdziemy na nim kilkadziesiąt propozycji dla najmłodszych, nie licząc filmów fabularnych dla dzieci.---#---spory-znajdziemy#spory — znajdziemy---#---spory - znajdziemy">popularnej platformy  streamingowej . Wybraliśmy dla was propozycje 10 bajek, które cieszą się ogromną popularnością wśród dzieci. Na pewno spodobają się także waszym maluchom. Bajki na Netflixie : Psi Patrol Masza i niedźwiedź Alvin i wiewiórki Świnka Peppa Barbie Dreamhouse LEGO Friends Trolle Noddy detektyw w krainie zabawek Strażak Sam My Little Pony 1. Psi Patrol Psi Patrol  to absolutny hit wśród dzieci! Sześć szczeniaków – Chase, Marshall, Rocky, Zuma, Rubble i Sky wraz z 10-letnim Ryderem realizują arcytrudne misje ratunkowe i ratują z opresji każdego, kto poprosi o pomoc. Każdy z piesków specjalizuje się w jakiejś dziedzinie – dalmatyńczyk Marshall jest strażakiem i ratownikiem medycznym, labrador Zuma ratownikiem wodnym, a kundelek Rubble ekologiem, który zawsze mówi do swoich przyjaciół „ Nie wyrzucaj – wykorzystaj!...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj