Odblaski dla dzieci
fot. AdobeStock

Co zrobić, by smyk był dobrze widoczny dla kierowców? Te gadżety mogą uratować życie!

Jesienna aura nie sprzyja dobrej widoczności. Podpowiadamy, jak przygotować siebie, dziecko i wózek, by spacery były maksymalnie bezpieczne.
Dominika Bielas
Odblaski dla dzieci
fot. AdobeStock
Z policyjnych statystyk wynika, że w sezonie jesienno-zimowym wzrasta liczba wypadków z udziałem pieszych (także dzieci), a sami kierowcy przyznają, że często dopiero w ostatniej chwili udaje im się zauważyć, że ktoś jest na pasach.

Bądź widoczny na drodze

Komenda Powiatowa Policji w Krotoszynie udostępniła na swoim Facebooku dwa zdjęcia przedstawiające to samo miejsce, ale inne sytuacje, widziane oczami kierowcy samochodu. Zapytano, czy na obu zdjęciach widzimy na drodze dziecko.

Na pierwszym zdjęciu dziecko jest wyraźnie widoczne dzięki żółtemu ubraniu. Na drugim stoi w tym samym miejscu, ale prawie go nie widać. Tym sposobem policja chce uświadomić pieszych, że bez odblasków są praktycznie niewidoczni. "Noszenie odblasków ma duże znaczenie jesienią i zimą. Wcześnie zapadający zmrok, ciemne poranki, mgła, opady deszczu ze śniegiem nie sprzyjają bezpieczeństwu pieszych" - przypomina krotoszyńska policja na swojej stronie. 

Ludzie ubrani na szaro szczególnie przy jesiennej aurze lub nocą to istna plaga. Czy wiesz, że w takich warunkach pieszy jest dla kierowcy widoczny z zaledwie 20-30 metrów. Przy prędkości 90 km/h, kierowca pokonuje 25 metrów na sekundę i może nie mieć szansy, by zareagować. Pieszego wyposażonego w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże już z odległości 130-150 metrów. Widzisz różnicę?
Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Widząc z daleka święcący punkt, kierowca ma więcej czasu na odpowiednią reakcję. 
Redakcja poleca: #MamaBezPorównania: z tatą na kajaki [WIDEO]
Uprawianie sportów z dzieckiem jest ważne dla rodziców - wynika z badań IQS i Mamo, To Ja. A jak to wygląda w praktyce? Ten zabawny filmik wyjaśnia wszystko.

Bezpiecznie bez obciachu

Warto pamiętać, że gdy idziemy prawidłową stroną drogi, plecak dziecka nie jest widoczny dla kierowcy nadjeżdżającego z naprzeciwka, dlatego odblaski na nim zawieszone nie zawsze spełniają swoją funkcję. Dodatkowo starsze dzieci nie zawsze chcą nosić takie gadżety, ale jest na to kilka dobrych patentów. Każdy maluch na pewno znajdzie coś dla siebie. Efektownie wyglądają po zmroku i mają jedną wielką zaletę - mogą uratować życie!
Jeżeli tylko jest taka możliwość, rodzice z dzieckiem powinni spacerować chodnikiem lub ścieżkami przeznaczonymi wyłącznie dla pieszych. W sytuacji, gdy jesteśmy zmuszeni iść poboczem drogi, podstawową zasadą jest poruszanie się lewą stroną jezdni, tak, aby być dobrze widocznym dla kierowców i móc stale obserwować nadjeżdżające z naprzeciwka samochody.
Zobacz także:
Doładuj
Przeładuj