Odstające uszy
fot. Fotolia

Odstające uszy – czy i kiedy je operować

Odstające uszy nie są kłopotem dla małego dziecka – ani zdrowotnym, ani estetycznym. Być może jednak martwisz się, że kiedyś mogą stać się dla dziecka problemem. Sprawdź, czy już teraz trzeba się martwić odstającymi uszami.
Aleksandra Sobieraj
Odstające uszy
fot. Fotolia
Odstające uszy to pojęcie względne. Przyjmuje się, że u dzieci mówimy o nich, gdy odległość między koniuszkiem małżowiny a czaszką wynosi 2 cm lub więcej. Dziecko tego defektu zwykle nie dostrzega ani tym bardziej się nim nie przejmuje aż do momentu, gdy usłyszy nieprzyjemne uwagi ze strony kolegów. Część dzieci wykazuje się dużą odpornością i na takie zaczepki nie reaguje. Niektóre jednak nie potrafią sobie tak skutecznie radzić z krytyką, a odstające uszy mogą stać się przyczyną utraty przez nie pewności siebie i poczucia braku akceptacji ze strony rówieśników.

Odstające uszy – skąd to się bierze?

To, jaki kształt mają uszy, jest uzależnione od budowy szkieletu chrzęstnego, a ich odstawanie to najczęściej wina tak zwanej grobelki, która jest wypukłym elementem chrząstki. Tuż za nią małżowina uszna zagina się w kierunku czaszki. – Jeśli grobelka nie rozwinie się prawidłowo lub w ogóle się nie wykształci, dochodzi do zdeformowania małżowiny usznej. Wszystko to dzieje się jeszcze w trakcie życia płodowego, zwykle około 12. tygodnia ciąży – tłumaczy dr Anna Krysiukiewicz-Fenger, pediatra ze szpitala Medicover. Uszy mogą też odstawać, gdy są po prostu duże (wówczas grobelka nie wpływa na ich kształt). W większości przypadków ten defekt to wina genów. Jeśli więc któreś z rodziców ma odstające uszy, jest duże prawdopodobieństwo, że dziecko je odziedziczy.
Warto jednak wiedzieć, że odstające w momencie narodzin uszka nie muszą jeszcze oznaczać, że będą dziecku towarzyszyć przez całe życie. – U niektórych dzieci ten defekt ma charakter krótkotrwały i wynika z tego, że ucho zdeformowało się, bo malec nieprawidłowo układał główkę w brzuchu mamy. W takim przypadku problem zwykle samoczynnie ustępuje – dodaje dr Anna Krysiukiewicz-Fenger.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Jak pomóc dziecku, gdy odstające uszy mu przeszkadzają?    

Nie każde dziecko będzie miało kompleksy na punkcie odstających uszu. Jeśli jednak staną się one dla dziecka źródłem kompleksów, nie należy tego bagatelizować – właśnie od zachowania rodzica wiele tu zależy. W pierwszej kolejności warto zadbać o poczucie własnej wartości i samoakceptację dziecka. Nie należy jednak przekonywać go, że ten defekt to jedynie złudzenie albo zupełnie nieważny problem. Nie można też obiecywać, że dziecko wyrośnie z odstających uszu. Pomocny może być natomiast sprytny kamuflaż uszu. U dziewczynek jest to łatwiejsze – wystarczy noszenie włosów rozpuszczonych lub związanych tak, by zakrywały uszy. Chłopcu można wybrać nieco dłuższą fryzurkę lub kupić modną czapkę. W ten sposób jednak udaje się jedynie ten defekt zamaskować, ale nie zniwelować.

Kiedy można zoperować dziecku odstające uszy?

Jedyną skuteczną metodą pozwalającą na zawsze pożegnać się z odstającymi uszami jest operacja plastyczna. Jednak zawsze warto pamiętać, że to motywacja dziecka powinna być decydująca przy podejmowaniu decyzji o przeprowadzeniu operacji korekcji odstających uszu. Można ją wykonać dopiero u dziecka po szóstym roku życia, a najlepiej u ośmiolatka. – Taki zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym za pomocą różnych technik chirurgicznych. Podczas niego modelujemy chrząstkę, dzięki czemu możemy sprawić, że małżowina uszna będzie lepiej przylegała do głowy – tłumaczy dr Janusz Obrocki, chirurg plastyczny ze szpitala Medicover. By utrzymać nadany uszom nowy kształt w ramach zabiegu wykorzystuje się nierozpuszczalne szwy. – Po ich zdjęciu przez około dwa tygodnie konieczne jest noszenie specjalnej opaski podtrzymującej. Gdy ten czas upłynie, przez kolejne dwa miesiące trzeba ją jeszcze zakładać na noc – dodaje dr Janusz Obrocki. Po zabiegu pozostaje niewielka blizna za uchem, która z czasem staje się praktycznie niewidoczna.

Ile kosztuje zabieg korekcji odstających uszu?

Korekcja odstających uszu w prywatnej klinice kosztuje 3-4 tysiące złotych. Zabiegi takie są również refundowane przez NFZ dla dzieci do 14. roku życia, jednak trzeba się liczyć z tym, że kolejki do zabiegów są długie. Czasem konieczna jest dopłata za znieczulenie ogólne. O szczegóły najlepiej dowiedzieć się w konkretnym szpitalu.

Zobacz też: Dziedziczenie, czyli do kogo podobne jest dziecko
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy