kobieta, mama, ciąża, brzuszek

Opryszczka w ciąży

W ciąży nie lekceważ żadnych objawów opryszczki. Jak najszybciej poinformuj o nich lekarza. Jakie mogą być jej konsekwencje?
kobieta, mama, ciąża, brzuszek
Czy opryszczka w ciąży jest niebezpieczna dla dziecka. Co można zrobić, by uniknąć zagrożenia?

Odpowiedź: Groźna jest jedynie opryszczka warg sromowych i pochwy i to tylko wtedy, gdy ujawnia się tuż przed porodem. Matka może wówczas zarazić dziecko, co jest bardzo niebezpieczne dla jego zdrowia. Jak pokazują badania, u kobiet, u których opryszczka występuje po raz pierwszy w czasie ciąży, zwiększa się ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu. Jeżeli matka chorowała na opryszczkę wcześniej i w ciąży ma nawroty choroby, dziecku nic nie grozi, bo przekazała mu przeciwciała przez płyn owodniowy. Aby zapobiec zakażeniu, kobiety w ciąży, które nie chorowały na opryszczkę, powinny unikać seksu bez zabezpieczenia z zakażonym partnerem. Te zaś, które są chore na opryszczkę, powinny poinformować o tym lekarza i położną. Wykonuje się wówczas cesarskie cięcie. Opryszczka na twarzy jest innym rodzajem zakażenia wirusowego i nie jest groźna dla zdrowia dziecka.


Odpowiada: lek. med. Beata Sterlińska, ginekolog-położnik.

 
mtj_dopisek.gif

 
Redakcja poleca: Dlaczego warto ćwiczyć w ciąży - film
Trenerka fitnees tłumaczy, dlaczego ruch fizyczny w ciąży jest tak ważny, jakich sportów unikać w ciąży i w jaki sposób powinna ćwiczyć ciężarna.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy