Chłopiec całuje mamę po twarzy
fot. Fotolia

Pamiętaj o tych 7 rzeczach, a twoje dziecko zawsze będzie czuło się kochane

Rodzice bezwarunkowo kochają swoje dzieci, jednak dzieci nie zawsze o tym wiedzą. Czasem wystarczy odłoży telefon, wysłuchać czy wspólnie pożartować, żeby okazać dziecku miłość.
Hanna Szczesiak
Chłopiec całuje mamę po twarzy
fot. Fotolia
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko dorastało w ciepłym domu pełnym miłości. Czasem jednak trudno pokazać dziecku, jak bardzo się je kocha. Wystarczy naprawdę niewiele, drobne gesty, aby malec czuł się kochany każdego dnia.

Spędzaj czas tylko z dzieckiem

Nieważne, jak bardzo jesteś zajęta i ile spraw masz do załatwienia przed pójściem spać. Jeśli jesteś pracującą mamą, poświęć chociaż chwilę i pobądź ze swoim dzieckiem sam na sam. Wystarczy przeczytanie bajki przed snem  albo rozmowa o minionym dniu, żeby malec poczuł, że jest dla ciebie ważny.
Redakcja poleca: Jak reagować na histerię dziecka [WIDEO]
Wielu rodziców, których dziecko robi sceny w miejscach publicznych, zastanawia się, jak reagować na histerię dziecka. W takiej sytuacji nie warto zwracać uwagi na reakcję i krytyczne uwagi otoczenia. Najważniejsze jest zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa. Na rozmowę przyjdzie czas, gdy dziecko się uspokoi.

Odłóż telefon

To nie będzie łatwe. Odłożenie telefonu i skupienie się wyłącznie na dziecku może być wyzwaniem. Kiedy spędzasz czas z dzieckiem, nie przeglądaj Facebooka, nie sprawdzaj poczty, ani nie graj. Pokaż maluchowi, że kiedy jesteście razem, nic innego nie ma znaczenia.

Pozwól obserwować inne rodzaje miłości

Przytulaj starsze dzieci, trzymaj męża za rękę, mów mamie przez telefon, że za nią tęsknisz. Dzięki tym małym gestom pokażesz maluchowi, jak ważne jest okazywanie uczuć. Malec będzie dorastał w poczuciu bezpieczeństwa i miłości.

Słuchaj uważnie

Nieważne, który raz słyszysz tę samą historię albo ile innych rzeczy masz na głowie – zawsze wysłuchaj swojego dziecka do końca. Jeśli będzie ci ufać, będzie chciało rozmawiać także o poważnych rzeczach, gdy będzie starsze.

Okaż twardą miłość

Życie to nie tylko tęcza i jednorożce. Zachowanie dyscypliny i umiejętność mówienia "nie" nie oznaczają, że nie kochasz swojego dziecka. Podejmując trudne decyzje, tłumacz dziecku, że robisz to z miłości i troski.

Śmiej się

Żartowanie, zabawy i wygłupy są potrzebne tak samo maluchowi, jak i tobie. Rodzina, która potrafi się śmiać (także z siebie!), to skarb. Wspaniale jest dorastać w domu pełnym radości, w którym od czasu do czasu brzuch boli ze śmiechu.

Mów dwa magiczne słowa

Okazywanie dziecku miłości jest tak samo ważne, jak mówienie wprost: "Kocham cię". Dzięki tym dwóm słowom malec poczuje, że dbasz o niego, troszczysz się i jesteś z niego dumna. To słowa, które każdy lubi słyszeć.

Czasem dobrze przeczytać kilka takich rad. Często zapominamy o tym, co najbardziej oczywiste. Macie swoje sposoby na okazywanie dziecku miłości?

Czytaj także: 5 rzeczy, których warto nauczyć dzieci, dopóki są małe

źródło: popsugar.com
Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy