Estelle Lefebre i niemowlę
fot. materiały prasowe

Pielęgnacja wrażliwej skóry, czyli rzecz o marce Mixa

Czym się charakteryzuje wrażliwa skóra? Jak należy ją pielęgnować? Dlaczego marka Mixa uważana jest za eksperta w pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej? Co na temat kosmetyków marki Mixa sądzi jej ambasadorka Estelle Lefebure.
Estelle Lefebre i niemowlę
fot. materiały prasowe

Co to znaczy wrażliwa skóra?

Coraz więcej osób ma objawy nadwrażliwości skóry przejawiające się w postaci zaczerwienienia, pieczenia, kłucia, napięcia skóry, a nawet podskórnych plam. Przyczyną wrażliwości skóry jest osłabienie jej bariery ochronnej, a w konsekwencji niższa tolerancja na czynniki drażniące. 
Należą do nich zarówno czynniki środowiskowe (m.in. wysoka lub niska temperatura, wiatr, zanieczyszczenia powietrza), nieodpowiednie kosmetyki, zmiany hormonalne zachodzące w organizmie chociażby w czasie ciąży czy menopauzy, jak i zmiany o podłożu neurologicznym (np. podrażnienia powstałe w wyniku uszczypnięcia, otarcia, pod wpływem stresu czy emocji).  Do nadwrażliwości mogą się również przyczyniać alkohol oraz pikantne potrawy. 
Nadwrażliwość skóry może pojawić się u każdego: Azjaty, Afrykańczyka, jednak najczęściej dotyka ona osoby o jasnej skórze, jasnych włosach i niebieskich oczach - mówi dr Catherine Braeken, dermatolog marki Mixa. I dodaje: - Bardzo często wrażliwość skóry jest mylona z alergią. 
Na czym polega różnica pomiędzy skórą wrażliwą a alergiczną? Zdaniem dr Braeken, wrażliwość skóry to nic innego niż jej nadmierna "reakcja" na kontakt z wieloma czynnikami, w przypadku alergii najczęściej "winny" jest jeden składnik. Pisząc prościej, uczuleni jesteśmy na jeden składnik lub dwa, natomiast wrażliwi możemy być na wszystko. 
– Stosując odpowiednią pielęgnację, z nadwrażliwości możemy się "wyleczyć", natomiast w przypadku alergii zazwyczaj uczulenie na konkretny alergen pozostaje do końca życia - tłumaczy dr Braeken. I dodaje: – Kosmetyki przeznaczone do skóry wrażliwej powinny mieć jak najmniej składników. Tak jak produkty marki Mixa

Doświadczenia, tradycja, jakość czyli Mixa

Dla Francuzów marka Mixa to nie tylko kosmetyki przeznaczone do skóry wrażliwej, to przede wszystkim wieloletnie doświadczenie, tradycja i… jakość. 
– Nasze kosmetyki zanim zostaną przeznaczone do codziennego użytku muszę przejść rygorystyczne procedury – badania naukowe i medyczne. Nam nie wystarczy deklaracja, że ktoś ma wrażliwą skórę i po zastosowaniu naszych preparatów jego dyskomfort się zmniejszył. My musimy mieć dowód, że to rzeczywiście nastąpiło – dodaje dr Catherine Braeken. 
Z tego powodu naukowcy pracujący dla marki Mixa do receptury kosmetyku wybierają tylko takie składniki, które są pewne i mają udokumentowane (na podstawie wieloletnich badań) działanie, np. alantoinę, glicerynę czy pantenol. Tradycja i zaufanie do czegoś przecież zobowiązują.
Ale badacze marki Mixa patrzą również w przyszłość. Dr Braeken tłumaczy: - Dążymy do spersonalizowanej pielęgnacji skóry kobiet i dzieci. Chcemy, by nasze kosmetyki były dostosowane nie tylko pod kątem nadwrażliwości, ale również typu skóry. Innych kosmetyków potrzebuje kobieta o cerze suchej i wrażliwej, innej kobieta o cerze tłustej i wrażliwej, a jeszcze innej kobieta ze skłonnością do pękających naczynek.

Wygoda i uniwersalność

Zaletą kosmetyków marki Mixa jest nie tylko jakość, ale również ich uniwersalność – co podkreśla Estelle Lefebure, ambasadorka marki. Ze względu na skład kosmetyków i ich rygorystyczny dobór, można je stosować zarówno u osób dorosłych, jak i u małych dzieci. 
– Często podróżuję z dziećmi. Kosmetyki marki Mixa pozwalają mi zaoszczędzić miejsce w kosmetyczce, przecież ten sam balsam mogę stosować ja i moje dzieci – mówi Estelle Lefebure. I dodaje ze śmiechem: – Smaruję nim całą moją rodzinę.
Estelle od wielu lat jest twarzą marki Mixa (od 1996 r.) i nie zmieniła swojego zdania na temat kosmetyków wchodzących w skład tej marki. 
- Ludzie często mnie pytają: Ty naprawdę stosujesz te kosmetyki? Odpowiadam im, że tak, co wywołuje u nich zdziwienie – mówi Estelle. I dodaje ze śmiechem: - A gdy wspominam, że stosuje je codziennie, są jeszcze bardziej zdziwieni, ale najbardziej szokuje ich informacja, że kupuję je (sic!) sobie sama.
Do jej ulubionych kosmetyków tej marki należą: balsam do ciała, krem do twarzy, delikatny płyn do kąpieli z olejkiem (wkrótce pojawi się on również na polskim rynku). O tym ostatnim mówi: - Ten olejek to dla mnie ogromna wygoda. Zarówno myje, jak i pielęgnuje skórę. Nie muszę potem stosować licznych preparatów, wystarczy jedynie balsam do ciała – dodaje.
Ten argument wydaje się niezwykle ważny. Osoby z nadwrażliwością skóry bardzo często wpadają w pułapkę związaną z pielęgnacją tego rodzaju skóry. Używają zbyt wielu produktów pielęgnacyjnych: preparatu do demakijażu dla wrażliwej skóry,  kremu do twarzy dla wrażliwej skóry, płynu do mycia, balsamu do ciała, kremu do rąk, kremu do stóp... oczywiście do wrażliwej skóry. W efekcie narażają skórę na ekspozycję zbyt wielu składników i jeszcze bardziej ją podrażniają. 
Dr Catherine Braeken przestrzega przed nadmierną pielęgnacją: - W przypadku skóry wrażliwej, prawdziwe jest określenie: im mniej, tym lepiej. I dodaje: - Wszystkie preparaty do skóry wrażliwej mogą stosować jedynie osoby, które... nie mają wrażliwej skóry. 
Produkty Mixa są dostępne m.in. w drogeriach Rossmann, Superpharm, Hebe, Natura. 

Zobacz, jakie kosmetyki wchodzą w skład marki Mixa

Czy wiesz, że...

Nazwa Mixa wzięła się z połączenia francuskiego wyrazu "mixer" (miksować) i dodania końcówki "a". Właścicielom marki zależało, by jej nazwa brzmiała delikatnie i kobieco. W 1969 r. w okresie baby boomu we Francji, marka Mixa wprowadziła na rynek swoją pierwszą linię produktów do wrażliwej skóry dzieci: Mixa Bebe. Do oferty wprowadzono wtedy: mleczko do mycia z olejkiem ze słodkich migdałów, balsam, krem, talk oraz delikatny szampon. Obecnie marka ma w swoim portfolio kilkadziesiąt preparatów.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy