Pilne: wycofane leki
fot. Adobe Stock

PILNE: Żółta strefa w CAŁYM KRAJU!

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej (tj. 8 października), premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski podali nowe obostrzenia i strategię walki z koronawirusem.
Aleksandra Zaborowska
Pilne: wycofane leki
fot. Adobe Stock
Podczas czwartkowej konferencji, Mateusz Morawiecki i Adam Niedzielski ogłosili nowe obostrzenia i zasady obowiązujące w związku z gwałtownym wzrostem zachorowań. Od 10 października zasady stref żółtych zostaną rozszerzone na cały kraj. Nowe zasady w całym kraju obejmują:
 
  • obowiązek zakrywania ust i nosa w całej przestrzeni publicznej czy środkach komunikacji miejskiej (nie trzeba będzie zakrywać ust i nosa m.in. w lasach, parkach i na plażach),
  • maksymalna liczba gości do 75 na imprezach towarzyskich (w tym na weselach),
  • gastronomia czynna do 22, a w restauracjach jedna osoba na 4 metry kwadratowe,
  • każda osoba, która z powodów zdrowotnych (np. astmy) nie może nosić maseczki, musi posiadać zaświadczenie lekarskie, które ma obowiązek okazać policji w przypadku zatrzymania - inaczej może jej grozić mandat do 500 zł.

Premier nie chce kolejnego lockdownu

„Nie chcemy doprowadzić do ponownego lockdownu” - zadeklarował Mateusz Morawiecki i przestrzegł, że podwojenie liczby przypadków może teraz następować nawet co 3 dni, dlatego przestrzeganie obostrzeń jest niezwykle istotne. - „Na razie nie widzimy konieczności izolowania Rzeczypospolitej, ale musimy być przygotowani na trudną walkę z drugą falą pandemii".

„Jesienią dotarła do nas druga fala koronawirusa i musimy się z nią zmierzyć (...) Za nami czas bardzo dużych wyrzeczeń, wiosna to okres zamknięcia całej gospodarki. Ale wtedy, jak Państwo pamiętacie, zadziałaliśmy błyskawicznie (...) Uratowaliśmy 3 mln miejsc prac i uratowaliśmy gospodarkę w sposób widoczny, bo dziś dane pokazują, że recesja w Polsce będzie jedna z najpłytszych na świecie i w Unii Europejskiej" - poinformował premier.

Prezes Rady Ministrów zadeklarował także, że w całym kraju dostępnych jest około 500 respiratorów dla chorych na COVID-19.
Redakcja poleca: Czy kobiety powinny być nakłaniane do karmienia piersią? [SONDA ULICZNA]
Czy uważasz, że kobiety powinny być nakłaniane do karmienia piersią? Czasami młode mamy żalą się, że jest na nie wywierany zbyt duży nacisk w tej sprawie. Zapytaliśmy o to przechodniów - zobaczcie, co mieli do powiedzenia w naszej sondzie!

Nowa aplikacja STOP COVID - ProteGO Safe

Na konferencji została także zaprezentowana aplikacja, do której można wprowadzić dane każdej osoby, z którą się spotykamy. Jeśli taka osoba będzie zakażona koronawirusem bądź skierowana na kwarantannę, zostaniemy o tym poinformowani. Więcej informacji o aplikacji oraz o tym, gdzie można ją pobrać TUTAJ.

Minister Zdrowia zapowiada więcej miejsc w szpitalach

„Zmieniamy strategię postępowania z infrastrukturą szpitalną” - zadeklarował minister Niedzielski i wytłumaczył, że strategia ta zakłada m.in. więcej łóżek i respiratorów, a także usprawnienie koordynacji ruchu pacjentów.

Adam Niedzielski zapowiedział też wprowadzenie programu szpitali poziomu trzeciego tzw. koordynacyjnych, które będą zajmowały się wyłącznie leczeniem COVID-19.

Podtrzymywane są także postanowienia o poszerzeniu kompetencji lekarzy rodzinnych, którzy mogą wypisać skierowanie na wykonanie testu, na izolację domową oraz będą odpowiedzialni za opiekę nad pacjentem w trakcie izolacji.
W sobotę rząd przedstawi kolejne zasady postępowania z koronawirusem. Powiaty objęte strefą czerwoną dostępne są na Twitterze Ministerstwa Zdrowia i będą aktualizowane w każdy czwartek.

Koronawirus w Polsce - 8 października

Ministerstwo Zdrowia w dniu 8 października podało informację o dziennych statystykach koronawirusa w Polsce. Nowe przypadki zachorowań obejmują aż 4280 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 44 tysiące testów. Najwięcej zakażeń przybyło w województwach: mazowieckim (598), małopolskim (548) oraz wielkopolskim (505).
  Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy