Sposoby na płeć dziecka

Marzycie o dziewczynce, a boicie się, że będziecie mieć chłopca? A może czekaliście na synka, a tu może się pojawić kolejna córeczka? Sprawdź, czy da się zaplanować płeć maluszka.
płeć dziecka, chłopiec czy dziewczynka, planowanie płci dziecka
fot. Panthermedia

Chciałabyś precyzyjnie zaplanować płeć dziecka? Coraz częściej ważne wydarzenia w życiu – karierę, ciążę, termin narodzin dziecka – lubimy sobie zaplanować. Ba, chcielibyśmy mieć też możliwość wyboru płci potomka :) W tym celu podejmujemy różne działania, wierząc, że uda się począć upragnionego Kubusia czy wymarzoną Karolinkę. Z czasem jednak życie pokazuje (a dokładnie badanie USG w ciąży), że nie wszystko da się ułożyć według własnego pomysłu. I chociaż „celowaliśmy” w chłopca (a doświadczone mamy nas zapewniały, że ochota na kwaśne smaki i spiczasty kształt brzucha świadczą o płci męskiej dziecka), mamy teraz słodką córeczkę. Co zatem warunkuje płeć maluszka i czy są sposoby na uzyskanie pewności, że zostaniemy rodzicami chłopca lub dziewczynki? Jak rozpocząć planowanie płci dziecka?

Od czego zależy płeć dziecka?

Decyzja o płci dziecka zapada już w momencie zapłodnienia. To, czy urodzi się dziewczynka, czy chłopiec, zależy od mężczyzny, a dokładnie od jego plemników. Organizm mężczyzny wytwarza bowiem komórki rozrodcze dwóch rodzajów – plemniki zawierające chromosom X i chromosom Y. Organizm kobiety produkuje tylko jeden typ komórek rozrodczych, zawierający chromosom X. Płeć dziecka zależy od rodzaju komórki, którym zostanie zapłodnione jajo. Jeśli wyścig do komórki jajowej wygra plemnik z chromosomem X – urodzisz dziewczynkę, jeśli z chromosomem Y – chłopca. Aż trudno uwierzyć, że wszystkie różnice między płciami są zakodowane i wyzwalane właśnie przez jeden mały chromosom Y!
Redakcja poleca: Chłopiec czy dziewczynka? Czy wygląd ciężarnej informuje o płci dziecka? - film
Czy córka kradnie urodę matce? Czy pojawiające się w ciąży plamy na twarzy, wypryski mogą być sygnałem, że nosisz pod sercem córeczkę? Prawda czy mit? Sprawdźmy!

Płeć dziecka w życiu płodowym

Choć płeć dziecka zostaje genetycznie zaprogramowana w momencie zapłodnienia, przez pierwsze kilka tygodni życia płodowego dziewczynki i chłopcy mają tak samo zbudowane genitalia. Dopiero około 7. tygodnia ciąży  powstają gruczoły płciowe. U chłopców wydzielają się hormony męskie, które pobudzają rozwój penisa. W kolejnym tygodniu rozpoczyna się formowanie moszny (jąderka z jamy brzusznej zaczynają do niej zstępować dopiero ok. 7. miesiąca). W tym czasie u dziewczynek rozpoczyna się formowanie łechtaczki. W 9–10. tygodniu u chłopców kształtują się jądra i prącie, a u dziewczynki macica i pochwa. W 12. tygodniu wewnętrzne i zewnętrzne narządy płciowe są uformowane. W 14. tygodniu u chłopców pojawia się gruczoł prostaty, a u dziewczynek jajniki zstępują do miednicy.

Płeć dziecka widoczna w badaniu USG

Doświadczeni lekarze podczas badania USG mogą orzec już w 14. tygodniu ciąży, czy płód to chłopiec, czy dziewczynka. Często jednak obraz nie jest dostatecznie widoczny, więc łatwo o pomyłkę. Podczas drugiego badania USG (miedzy 18. a 22. tygodniem) szanse na określenie płci są dużo większe, jednak co do wyniku nadal nie ma stuprocentowej pewności (pępowinę można pomylić z siusiakiem).
Przy trzecim badaniu możliwość rozpoznania płci dziecka wynosi ok. 95 proc. Nie bez znaczenia jest doświadczenie lekarza i stan aparatury USG. Można zrobić USG tradycyjne, wybrać się na nowoczesne badanie 3D (obraz przestrzenny) lub USG 4D (pokazuje trójwymiarowy obraz w ruchu).

Jeśli chodzi o rozpoznanie płci dziecka, tradycyjne aparaty są równie skuteczne, jak te nowoczesne (liczy się wiedza specjalisty). Całkowitą pewność co do płci dziecka daje zbadanie próbki płynu owodniowego pobranego z macicy (amniopunkcja). Badanie to wykonuje się jednak tylko ze wskazań lekarskich w ściśle określonych sytuacjach (np. w celu wykluczenia wad genetycznych płodu lub kiedy istnieje konflikt serologiczny między mamą a dzieckiem).

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Co ty wiesz o niepłodności?

Życie seksualne