płeć dziecka, chłopiec czy dziewczynka, planowanie płci dziecka
fot. Panthermedia

Sposoby na płeć dziecka

Marzycie o dziewczynce, a boicie się, że będziecie mieć chłopca? A może czekaliście na synka, a tu może się pojawić kolejna córeczka? Sprawdź, czy da się zaplanować płeć maluszka.
płeć dziecka, chłopiec czy dziewczynka, planowanie płci dziecka
fot. Panthermedia

Chciałabyś precyzyjnie zaplanować płeć dziecka? Coraz częściej ważne wydarzenia w życiu – karierę, ciążę, termin narodzin dziecka – lubimy sobie zaplanować. Ba, chcielibyśmy mieć też możliwość wyboru płci potomka :) W tym celu podejmujemy różne działania, wierząc, że uda się począć upragnionego Kubusia czy wymarzoną Karolinkę. Z czasem jednak życie pokazuje (a dokładnie badanie USG w ciąży), że nie wszystko da się ułożyć według własnego pomysłu. I chociaż „celowaliśmy” w chłopca (a doświadczone mamy nas zapewniały, że ochota na kwaśne smaki i spiczasty kształt brzucha świadczą o płci męskiej dziecka), mamy teraz słodką córeczkę. Co zatem warunkuje płeć maluszka i czy są sposoby na uzyskanie pewności, że zostaniemy rodzicami chłopca lub dziewczynki? Jak rozpocząć planowanie płci dziecka?

Od czego zależy płeć dziecka?

Decyzja o płci dziecka zapada już w momencie zapłodnienia. To, czy urodzi się dziewczynka, czy chłopiec, zależy od mężczyzny, a dokładnie od jego plemników. Organizm mężczyzny wytwarza bowiem komórki rozrodcze dwóch rodzajów – plemniki zawierające chromosom X i chromosom Y. Organizm kobiety produkuje tylko jeden typ komórek rozrodczych, zawierający chromosom X. Płeć dziecka zależy od rodzaju komórki, którym zostanie zapłodnione jajo. Jeśli wyścig do komórki jajowej wygra plemnik z chromosomem X – urodzisz dziewczynkę, jeśli z chromosomem Y – chłopca. Aż trudno uwierzyć, że wszystkie różnice między płciami są zakodowane i wyzwalane właśnie przez jeden mały chromosom Y!
Redakcja poleca: Wygląd w ciąży a płeć dziecka. Czy to prawda, że syn dodaje ciężarnej urody, a córka ją odbiera?
Wygląd w ciąży świadczy o tym, czy urodzi się chłopiec i dziewczynka - twierdzi mądrość ludowa. Ale to tylko kolejny przesąd ciążowy. To, jak kobieta wygląda w ciąży, a płeć dziecka, które nosi w brzuchu, to dwie różne sprawy. Przyszła mama może czuć się i wyglądać świetnie niezależnie od tego, czy nosi pod sercem chłopca, czy dziewczynkę.

Płeć dziecka w życiu płodowym

Choć płeć dziecka zostaje genetycznie zaprogramowana w momencie zapłodnienia, przez pierwsze kilka tygodni życia płodowego dziewczynki i chłopcy mają tak samo zbudowane genitalia. Dopiero około 7. tygodnia ciąży  powstają gruczoły płciowe. U chłopców wydzielają się hormony męskie, które pobudzają rozwój penisa. W kolejnym tygodniu rozpoczyna się formowanie moszny (jąderka z jamy brzusznej zaczynają do niej zstępować dopiero ok. 7. miesiąca). W tym czasie u dziewczynek rozpoczyna się formowanie łechtaczki. W 9–10. tygodniu u chłopców kształtują się jądra i prącie, a u dziewczynki macica i pochwa. W 12. tygodniu wewnętrzne i zewnętrzne narządy płciowe są uformowane. W 14. tygodniu u chłopców pojawia się gruczoł prostaty, a u dziewczynek jajniki zstępują do miednicy.

Płeć dziecka widoczna w badaniu USG

Doświadczeni lekarze podczas badania USG mogą orzec już w 14. tygodniu ciąży, czy płód to chłopiec, czy dziewczynka. Często jednak obraz nie jest dostatecznie widoczny, więc łatwo o pomyłkę. Podczas drugiego badania USG (miedzy 18. a 22. tygodniem) szanse na określenie płci są dużo większe, jednak co do wyniku nadal nie ma stuprocentowej pewności (pępowinę można pomylić z siusiakiem).
Przy trzecim badaniu możliwość rozpoznania płci dziecka wynosi ok. 95 proc. Nie bez znaczenia jest doświadczenie lekarza i stan aparatury USG. Można zrobić USG tradycyjne, wybrać się na nowoczesne badanie 3D (obraz przestrzenny) lub USG 4D (pokazuje trójwymiarowy obraz w ruchu).

Jeśli chodzi o rozpoznanie płci dziecka, tradycyjne aparaty są równie skuteczne, jak te nowoczesne (liczy się wiedza specjalisty). Całkowitą pewność co do płci dziecka daje zbadanie próbki płynu owodniowego pobranego z macicy (amniopunkcja). Badanie to wykonuje się jednak tylko ze wskazań lekarskich w ściśle określonych sytuacjach (np. w celu wykluczenia wad genetycznych płodu lub kiedy istnieje konflikt serologiczny między mamą a dzieckiem).

Sposoby na zaplanowanie płci dziecka

Specjaliści na temat metod planowania płci dziecka wypowiadają się bardzo ostrożnie. Istnieje bowiem sporo popularnych poglądów i teorii, które nie mają uzasadnienia medycznego. Wiele z nich lepiej traktować jako ciekawostki niż sprawdzone sposoby na osiągnięcie celu. Warto je jednak znać :)

Oto kilka pomysłów, które mogą tobie i partnerowi umożliwić (ale nie zapewnić!) poczęcie dziecka określonej płci.

• Właściwa dieta. Specjalny jadłospis, stosowany przez 2–3 miesiące przed poczęciem dziecka, może wpłynąć na biochemiczną strukturę komórek jajowych, które łatwiej będą przepuszczały plemniki z określonymi chromosomami X lub Y.
I tak, jeśli chcesz począć chłopca, wybierz dietę bogatą w sód i potas (jedz pomidory, ziemniaki, banany, suszone owoce, ogórki, czerwone mięso, używaj soli).
Natomiast jeśli marzy ci się dziewczynka – sięgaj po produkty bogate w wapń i magnez (jedz czekoladę, ryby, orzechy, nabiał, ryż, pij soki z cytrusów, ogranicz spożycie soli i cukru).
Przeczytaj o tym: Lepiej mieć syna czy córkę?

• Seks w odpowiednim czasie. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo narodzin chłopca, najlepiej kochać się na kilka lub kilkanaście godzin przed owulacją lub w jej trakcie. Stosunek w czasie jajeczkowania to okazja dla mniejszych i szybszych plemników Y, które mają większe szanse na dotarcie do komórki jajowej od znacznie wolniejszych plemników X. 
Dziewczynkę „przyniesie” seks 2–3 dni przed owulacją, gdy słabsze plemniki Y zginą, a do komórki jajowej dotrą wolniejsze, ale silniejsze plemniki X. Aby określić czas najlepszy na poczęcie dziecka wybranej płci, korzystaj z testów owulacyjnych dostępnych w aptekach lub komputera cyklu.
By mieć pewność, że nasienie przedostanie się do szyjki macicy, wybierajcie pozycje zapewniające głębszą penetrację, np. od tyłu. na misjonarza.

• Kup partnerowi cieplejszą bieliznę... jeśli chcecie mieć córkę. Otóż plemniki Y (męskie) są mniej wytrzymałe na działanie wysokiej temperatury, skoków ciśnienia, wibracji i toksycznych związków chemicznych. Osłabiają je gorące kąpiele, przebywanie blisko źródeł ciepła i oczywiście noszenie ciepłej bielizny. Żeńskie plemniki X to prawdziwi herosi, którym działanie czynników środowiskowych tak nie szkodzi. Poczęcie córeczki wymaga więc ze strony partnera trochę poświęcenia.

Najpewniejszym, stuprocentowym sposobem na potomka określonej płci jest sztuczne zapłodnienie. Spośród plemników zawierających chromosom X i chromosom Y wybiera się te, które zawierają pożądany chromosom płciowy, i umieszcza się je wraz z komórką jajową w specjalnym inkubatorze. Po określonym czasie powstałe zarodki (zwykle 2–3) wprowadza się do macicy, aby tam się zagnieździły.

Sprawdź, komu przysługuje refundacja in vitro

Przesądy na temat płci dziecka 

Z pewnością nieraz słyszałaś, że kształt brzuszka przyszłej mamy oraz jej preferencje smakowe (ochota na słodkie czy kwaśne produkty) wskazują na określoną płeć dziecka. To mity! Nieprawdą jest też, że mamy, które noszą przed sobą piłkę, urodzą dziewczynkę, a te, które mają szpiczasty brzuszek – chłopca. Kształt brzucha zależy bowiem nie od płci dziecka, a od tego, jak maleństwo jest ułożone (a to wynika z budowy mamy) i tego, ile jest wód płodowych. Pewność co do tego, jaką płeć ma dziecko, będziesz miała dopiero po jego narodzinach!

Zobacz też: Chłopiec czy dziewczynka - kiedy poznasz płeć dziecka?
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 12 głosy

Zobacz także

Popularne tematy