rodzice, mama, tata, dziecko, zabawa
fot. Panthermedia

Podatki - ulga na dzieci. Kto może skorzystać z ulgi prorodzinnej?

Dla wszystkich rodziców sporządzających roczne zeznanie PIT najważniejszym odpisem jest ulga na dzieci, czyli prorodzinna. Podpowiadamy, komu przysługuje i jak ją uzyskać.
Katarzyna Imiołek
rodzice, mama, tata, dziecko, zabawa
fot. Panthermedia

Co to jest „ulga na dzieci"?

Ulga na dziecko to odliczenie od podatku przysługujące z tytułu wychowywania dziecka swojego lub przysposobionego. Dotyczy ono jedynie wykonywania władzy rodzicielskiej wobec malucha, z którym się mieszka. 
 
Redakcja poleca: PIT 2017: Sprawdź komu przysługuje ulga na dziecko? [WIDEO]
Czeka cię rozliczenie podatku z Urzędem Skarbowym i zastanawiasz się, czy przysługuje ci ulga na dziecko? Zobacz nasz film

Na czym polega ulga prorodzinna?

Na podstawie tej ulgi można dokonać obniżenia podatku bez względu na wysokość osiąganego dochodu. Przy jednym dziecku oboje rodzice i opiekunowie mogą zmniejszyć podatek o kwotę wspólnego limitu, czyli 1112,04 złotych. Mogą dowolnie podzielić między siebie to odliczenie, o ile wspólnie sprawują nad malcem opiekę. Uwaga, w przypadku gdy jedno z rodziców mieszka osobno, odliczenia powinien dokonać rodzic faktycznie zajmujący się potomkiem.
 

Komu przysługuje odpis na dzieci?

Prawo do ulgi na dzieci mają wyłącznie podatnicy rozliczający się według skali podatkowej. Nie odliczają jej zatem przedsiębiorcy, którzy płacą podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub korzystają z karty podatkowej.
 

Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania ulgi podatkowej?

Aby skorzystać z ulgi prorodzinnej, do głównego zeznania PIT-36 lub PIT-37 musisz dołączyć druk PIT-O. Załącznik ten musi zawierać dane dzieci - ich liczbę i numery PESEL. Jeśli maluszek nie ma jeszcze przyznanego numeru, należy podać jego imię, nazwisko i datę urodzenia.

Polecamy: Rozliczać się z mężem, czy osobno wypełniając PIT w 2015 roku?
 
 
 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy