Waloryzacja 500 plus
fot. AdobeStock

Będzie podwyżka 500 plus? Wiceminister rodziny podał datę

Dla wielu rodzin 500 plus to ratunek dla domowego budżetu. Niestety, jego wartość stale spada. Kiedy rząd planuje zwaloryzować wysokość świadczenia?
Milena Oszczepalińska
Waloryzacja 500 plus
fot. AdobeStock
Od jakiegoś czasu słychać głosy ekspertów, że świadczenie dla rodzin w wysokości 500 zł miesięcznie jest realnie coraz mniej warte (obecnie jest to ok. 430 zł). Przyczyną tego stanu jest ciągły wzrost cen. Do tej pory jednak rząd nie zapowiadał żadnej waloryzacji świadczenia.

Teraz natomiast przyznaje, że rzeczywiście za jakiś czas być może będzie ono wyższe. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Stanisław Szwed, zapowiedział w rozmowie z „Super Expressem”, że podwyżka 500 plus jest możliwa. Zdradził też, kiedy najprawdopodobniej nastąpi.

Zobacz też: 500 plus nie działa? Te cyfry dają do myślenia

Na kiedy przewidziana jest waloryzacja 500 plus?

Wiceminister Stanisław Szwed, zapytany o to, czy rząd zamierza zwaloryzować świadczenie 500 plus, które obecnie sporo straciło na wartości, odpowiedział: „Ciekawy pomysł, warty rozważenia”. Dodał też, że ministerstwo nie wyklucza żadnych wariantów na przyszłość.

Zobacz też: Dlaczego 500 plus nie zachęciło Polek do rodzenia dzieci?
Redakcja poleca: 500 plus - kto dostanie, a kto nie
Nasz ekspert wyjaśnia, komu przysługują pieniądze w ramach programu 500 plus. Sprawdź, ile możesz dostać!

Podwyżki nie wcześniej niż w 2021 roku

Stanisław Szwed wyraził też troskę o dobro Polaków. Zauważył, że „każde środki finansowe, które trafiają do rodzin, są dla nich wsparciem”. To oczywiste. Zaznaczył jednak, że budżet na 2020 rok jest już zaplanowany, zatem jeśli waloryzacja 500 plus nastąpi, to najwcześniej w 2021 roku. Wiceminister wyjaśnił: „Przeznaczamy duże środki na politykę prorodzinną. Mamy na 2020 rok zaplanowane ponad 40 mld zł na program Rodzina 500 plus. (…) Jeśli będzie waloryzacja, to od 2021 roku, bo na przyszły rok mamy już zapisane w budżecie środki na ten program”.

Zauważacie, że realna wartość 500 plus wciąż spada? Rząd powinien podnieść wysokość świadczenia, czy nie ma takiej potrzeby? Czekamy na wasze opinie!

Źródło: se.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy