Nie powielajmy mitów o szkodliwości szczepionek
fot. Fotolia

Polskie Radio powiela mity dotyczące szczepionek? Wstyd!

"Szczepionkowcy nie udowodnili, że szczepionki działają" – mówi "ekspert" w materiale Polskiego Radia. Skończmy z powielaniem mitów i szczepmy dzieci!
Hanna Szczesiak
Nie powielajmy mitów o szkodliwości szczepionek
fot. Fotolia
"Szczepionki: dobrodziejstwo, czy problem i zagrożenie?" – odpowiedzi na to pytanie szukali rodzice i specjaliści na spotkaniu zorganizowanym w Olsztynie przez posłankę Iwonę Arent i Ruch Kontroli Wyborów. Relacja ze spotkania wyemitowana w Radiowej Trójce oburzyła słuchaczy i internautów.

Materiał przygotowany przez Katarzynę Piasecką, dziennikarkę Radia Olsztyn, trwał zaledwie kilkadziesiąt sekund, jednak tyle wystarczyło, żeby słuchacze Trójki i internauci poczuli się zaniepokojeni.

Brak autorytetów i powielanie mitów

"Szczepienia niemowląt są w Polsce obowiązkowe. Mają tylu samo zwolenników co przeciwników" – tymi słowami dziennikarka zaczyna relację ze spotkania. Jako autorytet jednej ze stron, przeciwnika szczepionek, przywołuje wypowiedź dra Jerzego Jaśkowskiego. "Mimo 300 lat istnienia szczepień, szczepionkowcy nie udowodnili, że to na cokolwiek działa" – mówi Jaśkowski. Dodaje, że szczepienia powinny mieć cel, a jeśli jedynym celem jest zysk, nie mają one sensu.

Jak zauważa gazeta.pl, Piasecka przedstawia Jaśkowskiego jako pracownika "Gdańskiej Akademii Medycznej", chociaż Akademia już od kilku lat funkcjonuje jako Gdański Uniwersytet Medyczny. Dziennikarzom serwisu udało się dowiedzieć, że dra Jaśkowskiego nie ma w bazie pracowników uczelni, natomiast według danych Naczelnej Izby Lekarskiej, przebywa na emeryturze.

Dr Jaśkowski jest jedynym autorytetem przywołanym w materiale. Mimo zapewnienia, że "o skuteczności szczepień przekonywali specjaliści z olsztyńskiego Sanepidu", w relacji nie pojawia się żadna wypowiedź zwolennika szczepień. Pojawia się natomiast wypowiedź Urszuli Kołodziejskiej, mamy, według której "dużo osób chciałoby szczepić wybiórczo, jednak nie ma takiej możliwości" – oznacza to, że potrzebny jest kompromis uwzględniający postulaty obu stron. Jednak jak można mówić o kompromisie, kiedy obecny podział na szczepienia obowiązkowe i zalecane już jest pewnego rodzaju kompromisem? To wstyd, że publiczne media powielają obiegowe, błędne opinie!
Redakcja poleca: Szczepienia: dlaczego rodzice bardziej wierzą doktorowi Google niż pediatrze? [WIDEO]
Rodzice często wybierają z Internetu negatywne informacje na temat szczepień. Dlaczego boją się szczepić? Bo szczepionki to dziwne produkty - mówi socjolog, dr Tomasz Sobierajski.

Szczepienia dzieci są konieczne

Większość komentarzy pod artykułem gazeta.pl krytykuje materiał Polskiego Radia. "Alez niech idioci nie szczepia swoich dzieci. Nalezy tylko zrobic liste chorob w przypadku ktorych, jezeli dziecko nie bedzie zaszczepione, a zachoruje, to za koszty leczenia odpowiedzialni sa rodzice, nie ubezpieczenie!!!! Teraz my pokrywamy koszty leczenia dzieci kretynow, czyli ich glupota jest bezkarna!!!" – napisał jeden z czytelników (pisownia oryginalna). Niestety, wśród komentarzy wciąż możemy znaleźć wypowiedzi antyszczepionkowców powielających mity na temat szczepionek.

Szczepionki są bezpieczne, jednak zawsze istnieje ryzyko wystąpienia skutków ubocznych (podobnie jak w przypadku zażywania leków, nawet tych bez recepty). Mimo to rodzice powinni mieć świadomość, że szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowania i występowania powikłań choroby. Chociaż nie chronią przed chorobą w 100%, dzięki nim przebieg choroby może być łagodniejszy.

Co myślicie o materiale Polskiego Radia? Całej relacji możecie posłuchać tutaj.

Czytaj także: "Ludzie, szczepcie dzieci!" apeluje mama i pokazuje dramatyczne zdjęcia

źródło: ro.com.pl, gazeta.pl
Oceń artykuł

Ocena 3 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy