
Wyprawka dla niemowlaka już dawno gotowa, masz spakowaną torbę do szpitala (tu znajdziesz listę rzeczy do druku) i karta ciąży leży na komodzie w przedpokoju i zastanawiasz się, czego jeszcze powinnaś dopilnować przed porodem. Zobacz nasze porady. Obejrzyj film i komentuj, co jeszcze dodałabyś do naszej listy spraw.
Chcesz zobaczyć więcej filmów o ciąży i porodzie? Zajrzyj na Youtube i Subskrybuj Babyonline.pl
Polecamy:


Nie będziemy oszukiwać – poród boli. Mamy jednak wpływ na natężenie bólu. To, jak silny będzie ból porodowy , zależy w dużym stopniu od naszej wiedzy, znajomości technik łagodzenia bólu . Pamiętajmy, że ból w porodzie nie jest ciągły, tylko następuje falami. Przerwy między skurczami wykorzystaj na odpoczynek i zbieranie sił. Ból w trakcie porodu wynika z wysiłku, a nie z cierpienia. Każda kobieta odczuwa inaczej ból porodowy. Tylko dla około 20% rodzących ból przy porodzie jest trudny do zniesienia. Zobacz też: 4 rzeczy o porodzie, które mogą cię zaskoczyć Film, po którym inaczej spojrzysz na poród Czy po cesarskim cięciu mogę rodzić naturalnie?

Przygotowania do porodu - start! 2 tygodnie przed wyznaczonym terminem porodu zacznij powtarzać z partnerem lub przyjaciółką ćwiczenia oddechowe i pozycje do wykorzystania w trakcie porodu. Wyobrażaj sobie skurcze, poród jako taki, wyobrażaj sobie siebie samą, spokojną i zrelaksowaną podczas wydawania dziecka na świat, wyobraź sobie jego idealne narodziny. Jeśli będziesz mogła, nadal ćwicz jogę i od czasu do czasu kucaj. Codziennie masuj sobie plecy, kość ogonową i biodra, co zapobiegnie "skurczom pleców" podczas porodu. Pamiętaj, że jeśli będziesz zmęczona, będziesz również bardziej wrażliwa na ból, a to może niekorzystnie wpłynąć na twoją zdolność koncentracji i relaksowania się. Dlatego w ciągu tych ostatnich 2 tygodni jak najwięcej odpoczywaj, relaksuj się zawsze, gdy tylko będziesz mogła. Dzięki temu twój poród będzie łatwiejszy. Jak, gdzie i z kim do porodu Na pewno już wybrałaś miejsce, gdzie urodzisz swoje dziecko, wiesz, kto będzie ci przy tym asystował. Jeśli tak nie jest, pewnie martwisz się, że poród może cię zaskoczyć w nieprzewidzianym miejscu. Niepotrzebnie, bo to nie jest powód do niepokoju. Tak czy inaczej, najważniejsze, żebyś poinformowała osoby, które poprowadzą twój poród, czy życzysz sobie zastosowania zwyczajowych praktyk, takich jak golenie krocza, lewatywa, przekłucie pęcherza płodowego, podawanie oksytocyny, środków znieczulających itp. Dowiedz się również, czy będziesz mogła mogła stworzyć sobie odpowiednią atmosferę (czy pozwolą Ci przynieść np. poduszki albo własną muzykę) i ustal, kto będzie ci towarzyszył przy porodzie. W wielu szpitalach nie uwzględnia się oczekiwań ani sugestii położnic, ale są i takie, w których podchodzi się do tego elastycznie. Dopilnuj już teraz, jakie czynności będą wykonywane przy dziecku zaraz po urodzeniu. Powinnaś np. wiedzieć, że podczas porodu naturalnego...