GRY
 
 

Drażnią cię psy na plaży? Te pokochasz!

Te psy nie gryzą, nie brudzą i nie kradną dzieciom piłek. Są na plaży legalnie – służbowo. Mają nawet legitymację ze zdjęciem!

psy na plaży
fot. Rafał Leśniewski
Spędzasz z dzieckiem wakacje nad morzem?
Możecie spotkać na plaży świetnie wyszkolone psy ratownicze, które wraz ze swoimi  przewodnikami - ratownikami WOPR pilnują bezpieczeństwa nad wodą i pomagają wyciągać z wody tonących.

Najczęściej są to ogromne  wodołazy, landseery i  leonbergery, a także nieco mniejsze labradory. Dzieci je kochają, bo są wielkie, łagodne i wyglądają jak pluszaki.

Przeczytaj także: Czy na strzeżonej plaży dziecko jest naprawdę bezpieczne?


Pies ratowniczy jest czujny jak ważka

Psy ratownicze pomagają ratownikom WOPR na wiele sposobów. Przede wszystkim są bardzo czujne:  często potrafią szybciej niż człowiek zorientować się, że ktoś jest w niebezpieczeństwie. Gdy widzą nietypowe zachowanie człowieka w wodzie, alarmują swojego przewodnika szczekaniem i na jego komendę rzucają się na pomoc tonącemu.

Redakcja poleca: Jak wybrać fotelik samochodowy dla starszego dziecka?
Wielu rodziców zastanawia się, co powinni wziąć pod uwagę przy wyborze fotelika dla dziecka. Czy ty też masz ten problem? Jeżeli twoja odpowiedz jest tiwerdząca, obejrzyj film i dowiedz się jak dobrać fotelik dla starszego dziecka.

... a w dodatku pływa żabką

Psy ratownicze są świetnymi pływakami, więc bardzo szybko docierają do tonącego. To kwestia nie tylko szkolenia ale i "warunków": np. nowofunlandy mają błonę między palcami i pływają nie pieskiem, a …żabką. Niepełną, ale jednak żabką.

Wyszkolony pies jest jak inteligentna boja ratunkowa

– Wyszkolony pies ratowniczy jest jak żywa, inteligentna  boja ratunkowa  – mówi Andrzej Bełżyński, kierownik Grupy Ratowniczo-Interwencyjnej z Psami WOPR –  Nie tylko błyskawicznie dopływa do tonącego, ale też jeśli trzeba, potrafi odnaleźć go pod wodą (nurkuje na głębokość  4, 6 metrów, a nawet głębiej) i wyciągnąć  na powierzchnię.
Potrafi też  zaholować człowieka do brzegu albo do łodzi. Jak? Jeśli  tonący jest przytomny,  łapie psa za futro  albo kapok wypornościowy z uchwytami. Jeśli nie, pies chwyta go za nadgarstek i holuje w bezpieczne miejsce.


... i  potrafi więcej niż myślisz

Duży, silny pies może holować nawet 10 osób naraz (jeśli oczywiście  będą się nawzajem siebie trzymać). Poradzi z tym sobie bez trudu: w wodzie jest w stanie uciągnąć   1,5 - 2 tonowy ciężar.

Wyszkolone psy ratownicze są też w stanie sporo znieść. Zimna woda im nie straszna, radzą sobie też z różnymi zachowaniami  ludzi. To ważne, bo w panice tonący może je szarpać, wciągać pod wodę itd.    

Dzięki psom dzieci są bezpieczniejsze nad wodą

Psy ratownicze mają jeszcze jedną zaletę:  budzą zainteresowanie dzieci. - Dzięki temu ratownikom WOPR łatwiej przekazywać dzieciom informacje dotyczące bezpiecznego zachowania nad wodą - tłumaczy Rafał Leśniewski, ratownik, opiekun 7-letniej Inki.

Przeczytaj także: Pies dla dziecka. Jaką rasę wybrać?

Gdzie można spotkać psa-ratownika?

Takich psów jest w Polsce około 50, w samym Trójmieście 10. Każdy z nich odbył specjalne szkolenie i zdał egzamin.
Można je spotkać  między innymi w Gdańsku (plaże Brzeźno i Stogi), podczas dużych imprez nad morzem (biorą udział w pokazach) oraz treningów na plaży.

Polecamy: Najczystsze plaże nad Bałtykiem - Błękitna Flaga 2015
Doładuj
Przeładuj