psy na plaży
fot. Rafał Leśniewski

Drażnią cię psy na plaży? Te pokochasz!

Te psy nie gryzą, nie brudzą i nie kradną dzieciom piłek. Są na plaży legalnie – służbowo. Mają nawet legitymację ze zdjęciem!
Beata Turska
psy na plaży
fot. Rafał Leśniewski
Spędzasz z dzieckiem wakacje nad morzem?
Możecie spotkać na plaży świetnie wyszkolone psy ratownicze, które wraz ze swoimi  przewodnikami - ratownikami WOPR pilnują bezpieczeństwa nad wodą i pomagają wyciągać z wody tonących.

Najczęściej są to ogromne  wodołazy, landseery i  leonbergery, a także nieco mniejsze labradory. Dzieci je kochają, bo są wielkie, łagodne i wyglądają jak pluszaki.

Przeczytaj także: Czy na strzeżonej plaży dziecko jest naprawdę bezpieczne?


Pies ratowniczy jest czujny jak ważka

Psy ratownicze pomagają ratownikom WOPR na wiele sposobów. Przede wszystkim są bardzo czujne:  często potrafią szybciej niż człowiek zorientować się, że ktoś jest w niebezpieczeństwie. Gdy widzą nietypowe zachowanie człowieka w wodzie, alarmują swojego przewodnika szczekaniem i na jego komendę rzucają się na pomoc tonącemu.

Redakcja poleca: Wybieramy kask rowerowy dla dziecka (video)
Sprawdź, czym się kierować kupując kask rowerowy dla dziecka. Jakie cechy powinien posiadać dobry kask dla dziecka.

... a w dodatku pływa żabką

Psy ratownicze są świetnymi pływakami, więc bardzo szybko docierają do tonącego. To kwestia nie tylko szkolenia ale i "warunków": np. nowofunlandy mają błonę między palcami i pływają nie pieskiem, a …żabką. Niepełną, ale jednak żabką.

Wyszkolony pies jest jak inteligentna boja ratunkowa

– Wyszkolony pies ratowniczy jest jak żywa, inteligentna  boja ratunkowa  – mówi Andrzej Bełżyński, kierownik Grupy Ratowniczo-Interwencyjnej z Psami WOPR –  Nie tylko błyskawicznie dopływa do tonącego, ale też jeśli trzeba, potrafi odnaleźć go pod wodą (nurkuje na głębokość  4, 6 metrów, a nawet głębiej) i wyciągnąć  na powierzchnię.
Potrafi też  zaholować człowieka do brzegu albo do łodzi. Jak? Jeśli  tonący jest przytomny,  łapie psa za futro  albo kapok wypornościowy z uchwytami. Jeśli nie, pies chwyta go za nadgarstek i holuje w bezpieczne miejsce.


... i  potrafi więcej niż myślisz

Duży, silny pies może holować nawet 10 osób naraz (jeśli oczywiście  będą się nawzajem siebie trzymać). Poradzi z tym sobie bez trudu: w wodzie jest w stanie uciągnąć   1,5 - 2 tonowy ciężar.

Wyszkolone psy ratownicze są też w stanie sporo znieść. Zimna woda im nie straszna, radzą sobie też z różnymi zachowaniami  ludzi. To ważne, bo w panice tonący może je szarpać, wciągać pod wodę itd.    

Dzięki psom dzieci są bezpieczniejsze nad wodą

Psy ratownicze mają jeszcze jedną zaletę:  budzą zainteresowanie dzieci. - Dzięki temu ratownikom WOPR łatwiej przekazywać dzieciom informacje dotyczące bezpiecznego zachowania nad wodą - tłumaczy Rafał Leśniewski, ratownik, opiekun 7-letniej Inki.

Przeczytaj także: Pies dla dziecka. Jaką rasę wybrać?

Gdzie można spotkać psa-ratownika?

Takich psów jest w Polsce około 50, w samym Trójmieście 10. Każdy z nich odbył specjalne szkolenie i zdał egzamin.
Można je spotkać  między innymi w Gdańsku (plaże Brzeźno i Stogi), podczas dużych imprez nad morzem (biorą udział w pokazach) oraz treningów na plaży.

Polecamy: Najczystsze plaże nad Bałtykiem - Błękitna Flaga 2015
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy