Płodność kobiety po 40. roku życia w stosunku do wieku biologicznie najlepszego do zajścia w ciążę, czyli 18-25 lat wynosi zaledwie 20 proc.
- Dlatego zajście w ciąże jest o wiele trudniejsze i trzeba się do takiej ciąży dobrze przygotować - mówi Grzegorz Południewski, ginekolog.
Co to oznacza? Ginekolog radzi, by na początku zadbać o niedobory witamin i mikroelementów. Obejrzyj film i dowiedz się, jak warto się do takiej ciąży przygotować.
Wywiadu udzielił: Grzegorz Południewski, ginekolog, autor bezpłatnej aplikacji w telefonie dla kobiet po porodzie pod nazwą IQBobas (na android, iphone).
Polecamy:

Ciąża po 40. zdarza się coraz częściej. Zmiana stylu życia współczesnych kobiet sprawiła, że wiele z nich decyduje się na późne macierzyństwo. Zajście w ciążę po 40 roku życia może nieść pewne ryzyko , ale ma też swoje plusy. Jakie zagrożenia wiążą się z ciążą po 40? Czy kobieta po czterdziestce można urodzić zdrowe dziecko? Te i inne wątpliwości rozwiewa dr n. med. Wojciech Gontarek, ginekolog położnik. Spis treści : Ciąża po 40. – zagrożenia Zalety późnej ciąży Szanse na urodzenie zdrowego dziecka po 40. Jak przebiega ciąża u 40-latki? Ciąża po 40 lat – badania Jak zajść w ciążę po czterdziestce? Zagrożenia w ciąży po 40. roku życia Ciąża po 40. roku życia określana jest jako ciąża wysokiego ryzyka. Dotyczy to nie tylko pierwszej ciąży, w którą kobieta zachodzi w tym wieku, ale również kolejnej. Każda obarczona jest większym ryzykiem powikłań. Po 40 roku życia u ciężarnej rośnie ryzyko: poronienia – po 40. roku życia przedwcześnie kończy się ok. 40 proc. ciąż; zatrucia ciążowego; cukrzycy; ciąży mnogiej; wykonania cesarskiego cięcia u kobiet, które nigdy jeszcze nie rodziły; nadmiernej otyłości; nietolerancji węglowodanów; zaburzeń wchłaniania; choroby nerek; choroby układu krążenia; nadciśnienia tętniczego . Zalety późnej ciąży W ostatnich latach aż czterokrotnie wzrosła liczba kobiet, które po 40. roku życia decydują się na pierwsze dziecko. Uważa się, że macierzyństwo w tym wieku jest bardziej spokojne . Rodzice mogą zapewnić dziecku stabilność finansową. Kobieta z reguły nie jest już tak mocno skoncentrowana na budowaniu kariery i może poświęcić się wychowaniu dziecka, nie martwiąc się o swoją pozycję w pracy. Może lepiej odnaleźć się w...

Witaminy w ciąży są niezbędne, by płód rozwijał się prawidłowo. Jeśli ciężarna nie dostarcza ich organizmowi poprzez spożywanie odpowiednich produktów (a jest to trudne, bo zapotrzebowanie na składniki odżywcze w ciąży jest większe), powinna suplementować witaminy i mikroelementy. Niezbędny dla kobiet w ciąży jest kwas foliowy, jod, witamina D3, żelazo, magnez oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Witaminy dla kobiet w ciąży pomagają też między innymi na skurcze oraz stres. Spis treści: Witaminy dla ciężarnych Jakie witaminy i mikroelementy przyjmować w ciąży? Czy w ciąży można brać witaminę C? Czy brać witaminy w ciąży? Najlepsze witaminy i suplementy dla kobiet w ciąży - ranking Witaminy w pierwszym trymestrze Witaminy w drugim trymestrze Witaminy niebezpieczne w ciąży Jakie witaminy, gdy masz anemię w ciąży? Co robić, gdy łapią cię skurcze? Na uspokojenie skołatanych nerwów - witaminy dla kobiet w ciąży Witaminy dla ciężarnych Zdrowa dieta ciężarnej może nie wystarczyć, by pokryć zapotrzebowanie mamy i dziecka na niezbędne witaminy i mikroelementy. Tym bardziej że zapotrzebowanie na niektóre witaminy i minerały rośnie aż o połowę! To trudne, by dieta dostarczyła je wszystkie, dlatego lekarze najczęściej zalecają ciężarnym gotowe preparaty witaminowo-mineralne, skomponowane specjalnie na czas ciąży. Nie zawsze są potrzebne, ale momentami bywają wręcz konieczne – np. wtedy gdy dokuczają ci ciążowe dolegliwości . Jakie witaminy i mikroelementy przyjmować w ciąży? Jakie witaminy w ciąży są niezbędne i kiedy trzeba koniecznie brać witaminy w ciąży? Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca przed planowaną ciążą, w okresie ciąży i karmienia piersią suplementowanie: Kwasu foliowego Witamina, o której...