Drugie śniadanie dla dziecka
Fotolia
Dieta

Po co dziecku drugie śniadanie?

Jeśli chcesz zapewnić swojemu dziecku codzienną niezbędną porcję energii, pamiętaj o drugim śniadaniu. Ten niewielki posiłek dziecko powinno zjeść przed południem. Zapewni mu on właściwy rozwój i siły do zabawy oraz nauki. Dlaczego jeszcze warto podawać dziecku drugie śniadanie? Zobacz koniecznie.

Jeśli chcesz zapewnić swojemu dziecku codzienną niezbędną porcję energii, pamiętaj o drugim śniadaniu. To zapewni mu właściwy rozwój i siły do zabawy oraz nauki.

Po co podawać dziecku drugie śniadanie?

Oprócz trzech podstawowych posiłków – śniadania, obiadu i kolacji, dzieci powinny jeść drugie śniadanie. Ten posiłek stanowi uzupełnienie całodziennej puli energetycznej niezbędnej do prawidłowego rozwoju młodego organizmu.

Zobacz też: Ważne pytania o śniadanie

Kto potrzebuje drugiego śniadania?

Młodsze dzieci pozostające w domu pod opieką mamy z reguły nie jedzą drugiego śniadania ze względu na wcześniejszą porę obiadu. Ale jeśli masz dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, które długo przebywają poza domem, nie zapominaj o włożeniu im do tornistrów pudełeczka ze smakołykiem. Mały uczeń potrzebuje takiego zastrzyku energii.

Jakie powinno być drugie śniadanie?

W żywieniu dzieci drugie śniadanie powinno być traktowane jako pomost pomiędzy głównym posiłkiem porannym (śniadaniem) a obiadem. Z tego względu nie może ono mieć zbyt dużej wartości energetycznej. Powinno zawierać około 130-170 kcal. Najlepiej, by w skład tego posiłku wchodziły owoce lub napój mleczno-owocowy, porcja sałatki warzywnej lub warzywno-owocowej. W zależności od upodobań smakowych dziecka może to być także niewielka kanapka z ciemnego chleba z pastą rybną i pomidorem, ogórkiem albo rzodkiewkami lub sok przecierowy warzywny z chrupkami.

Zobacz też: Jak zrobić smaczną i zdrową kanapkę dla dziecka?

A co dać na drugie śniadanie małemu dziecku?

Dla dzieci powyżej pierwszego roku życia drugim śniadaniem mogą być cząstki miękkich, gotowanych warzyw, miękkie owoce – plasterki banana, maliny czy jogurt z owocami lub biszkoptem. Takie lekkie drugie śniadanie nie zaburzy łaknienia i dziecko z apetytem zje później obiad.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Fotolia.pl
Aktualności
Co wiedzą mamy o witaminach i drugim śniadaniu?
Witaminy oraz regularne podawanie posiłków są podstawą rozwoju dziecka, a każdy rodzic dbający o prawidłową dietę swojej pociechy powinien o nich pamiętać. Wyniki sondy ogólnopolskiej akcji edukacyjnej Kubusia i BabyOnline pt. „Witaminowe Wyzwanie dla Mam” jednoznacznie potwierdziły, że polskie mamy posiadają tą ważną wiedzę. Aż 99% badanych mam podaje swojemu dziecku bogate w witaminy owoce, warzywa i soki, a 97% z nich dba o to, by ich pociechy codziennie spożywały zdrowe drugie śniadanie w szkole.

Akcja edukacyjna „Witaminowe Wyzwanie dla Mam” odbywała się na naszym portalu przez ostatnich parę tygodni, a jej głównym celem było sprawdzenie wiedzy mam na temat witamin i drugiego śniadania. Jak wykazały wyniki, mamy w Polsce bardzo dobrze wiedzą, jak prawidłowo dbać o dietę swojego dziecka i dostarczać mu niezbędnych witamin .     Dzięki przeprowadzonej ankiecie okazało się, że badane mamy zdają sobie sprawę z tego, jak ważne są dla rozwoju dziecka witaminy. Aż 84% z nich wie, że ich niedobór może powodować problemy z nauką oraz w kontaktach z rówieśnikami. 98% mam wskazało, że owoce, warzywa, soki oraz musy owocowe są najbogatszym źródłem witamin i jednocześnie, aż 99% z nich stwierdziło, że podaje je swojemu dziecku, aby codziennie dostarczyć mu niezbędnych witamin. Także 92% badanych odpowiedziało, iż stara się zawsze czytać składy na etykietach kupowanych produktów i szukać tych, które zawierają witaminy i są bez dodatku konserwantów. Przykładem mogą być np. soki marchwiowo – owocowe Kubuś GO!, które zawierają – witaminy takie jak A i C , a Kubuś GO! w wersji multiwitamina posiada dodatkowo także witaminy z grupy B oraz witaminę E. Witaminy bez konserwantów mamy mogą znaleźć także w musach owocowych, np. Kubuś Mus.     Mamy doskonale też wiedzą, jak istotne jest drugie śniadanie w codziennym menu dziecka – zarówno to pierwsze zjadane w domu, jak i drugie, które dajemy dziecku do szkoły. Dlaczego? Bo w godzinach porannych jesteśmy najbardziej aktywni, nasz umysł pracuje najefektywniej, a wysiłek fizyczny i intelektualny jest przez kilka pierwszych godzin szkoły największy. Ankieta wykazała, że dla prawie 100% badanych mam, drugie śniadanie jest bardzo ważnym posiłkiem. Zaledwie 3% z nich nie pakuje swojemu dziecku drugiego śniadania lub pozwala, aby dziecko kupowało...

dziecko, śniadanie, płatki kukurydziane, miseczka, kuchnia
ONS
Dieta
Śniadanie to podstawa
Od dziecka mówiono ci, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Teraz twoja kolej: przekonaj malca, że nie można rozpoczynać dnia z pustym brzuchem.

Jeden z bohaterów  komedii „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz” Stanisława Barei chwalił się: „Śniadanie jadam na kolację, więc tylko wstaję i wychodzę” . Dzięki temu „zdanżał”, ale przy okazji rujnował sobie zdrowie. Zadbaj o to, by twoje dziecko nie poszło w jego ślady. Dlaczego jest to takie ważne Śniadanie jest takie istotne, bo: - Dostarcza energii. Maluszki mają szybszą  przemianę materii i gorzej niż dorośli znoszą długie przerwy między posiłkami . A śpią (a więc nie jedzą) przecież znacznie dłużej, bo około 10 godzin! Wniosek? O ile ty jakoś poradzisz sobie bez śniadania (choć oczywiście także powinnaś je jeść), pozbawiony porannego posiłku malec będzie słaby i rozdrażniony. - Zwiększa odporność. Podatność na różne infekcje to nie kwestia szczęścia, ale przede wszystkim trybu życia i sposobu odżywiania. Czyli wyspany i najedzony maluszek jest odporniejszy, a jego organizm łatwiej odpiera ataki wirusów i bakterii. - Jest „paliwem” dla mózgu. W czasie nocnej przerwy spa-da poziom glukozy we krwi, więc trzeba go jak najszybciej podnieść, by mózg mógł funkcjonować jak należy. Naukowcy nie mają wątpliwości: dzieci, które jedzą śniadanie, mają lepszą pamięć i są bardziej skoncentrowane niż te, które rozpoczynają dzień z pustym brzuchem . To ważne nie tylko w przypadku uczniów, bo przecież malec, który nie chodzi jeszcze do szkoły, także się uczy wielu rzeczy. - Chroni przed otyłością. I to nie tylko dlatego, że najedzony maluszek nie rzuca się na byle co i nie podjada bez ustanku. Dzięki śniadaniu metabolizm przyśpiesza, a więc organizm  szybciej spala kalorie. - To zdrowy nawyk... A wiadomo: czym skorupka za młodu nasiąknie, tym... Dziecko, które „od zawsze” jadało rano śniadanie, prawdopodobnie będzie robiło to nadal, nawet wówczas, gdy będzie musiało...

sniadania-i-kolacje-dla-dzieci-zabawne-pomysly
Fotolia
Żywienie
Jak przygotować dziecku pożywne zimowe śniadanie?
Mróz i śnieg albo wiatr i deszcz – zimę trzeba przyjąć z całą jej zmienną aurą. Gdy pogoda za oknem nas nie rozpieszcza, śniadanie jest dla dziecka szczególnie ważne. Powinno być nie tylko smaczne, ale również dawać dużo energii. Oto jak warto je skomponować.

Pierwszy posiłek powinien dostarczyć dziecku sporo energii po 10 godzinach snu, żeby miało siłę aktywnie rozpocząć dzień . Dietetycy wyliczyli, że śniadanie powinno dostarczyć aż jedną czwartą dziennego zapotrzebowania. Oto kilka zasad, którymi warto się kierować, komponując śniadania dla dziecka , zwłaszcza zimową porą. 1. Przygotowuj na śniadanie dania na ciepło Do trawienia i przyswojenia ciepłych potraw organizm zużywa mniej energii, a tym samym więcej zostaje jej dziecku na aktywność. Ciepła kaszka, mleko, kakao rozgrzewają, nawet gdy w pokoju jest chłodno, a za oknem mróz. Dobre propozycje: Zamiast płatków kukurydzianych czy kulek zbożowych z ciepłym mlekiem przygotuj bardziej sycące danie. Płatki owsiane ugotowane do miękkości w wodzie z dodatkiem siemienia lnianego i rodzynek polej mlekiem. Do popicia podaj herbatkę owocową. Od 18. miesiąca. Możesz też podać maluchowi mały kubeczek kawy zbożowej i łódeczkę z żółtym serem: połowę podłużnej ciemnej bułeczki posmaruj masłem, połóż sałatę i plasterki pomidora. Z żółtego sera i wykałaczki zrób żagielek. Od 3. roku życia. 2. Podawaj sycące, ale niezbyt obfite porcje Na śniadanie warto jeść produkty zawierające węglowodany (kasze, pieczywo, miód, dżem), które dość szybko nasycają i są przekształcane w energię. A także produkty białkowe (mleko, sery, jajka), trawione wolniej i z tego powodu dłużej pozostawiające uczucie sytości. Dobre propozycje: Dobrym zestawem może być kakao, twarożek ze śmietanką, koperkiem i szczypiorkiem oraz kromka chleba z masłem. Od 2. roku życia. Świetnie sprawdzą się również kubeczek mleka i dwie małe kanapki: jedna z masłem i miodem, druga z upieczonym w domu indykiem i plasterkami kwaszonego ogórka. Od 2. roku życia. 3. Włączaj do śniadaniowego menu dania mleczne Małe dzieci powinny rano jeść...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak